Antidiüretik hormon Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Antidiüretik hormon Nedir? Antidiüretik hormon Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Antidiüretik hormon nedir, Antidiüretik hormon nasıl yazılır tdk, Antidiüretik hormon anlamı tdk, Antidiüretik hormon Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Antidiüretik hormon – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Antidiüretik hormon  kelimesinin anlamı:

Antidiüretik hormon Biyoloji Terimi Olarak Antidiüretik hormon:
Böbrek borucuklarında suyun geri emilmesini sağlayan ve hipofizin arka lobundan salgılanan hormon.

Antidiüretik hormon Fen Bilimleri Terimi Olarak Antidiüretik hormon:
Böbreklerden suyun geri emilmesini sağlayan ve hipofizin arka lobundan salgılanan hormon.

Antidiüretik Hormon Sağlık-Tıp Terimi Olarak Antidiüretik Hormon:
Memelilerde hipofizden salgılanan böbreklerde suyun tutulmasını sağlayan, vücuttaki su dengesini ayarlayan, kan basıncının ayarlanmasında görev alan bir hormon.

Türk Dil Kurumu’na göre Antidiüretik hormon  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü – 2007
antidiüretik hormon
İngilizce: antidiuretic hormone, vasopressin
Böbreklerden suyun geri emilmesini sağlayarak vücuttaki su dengesini ayarlayan, kan basıncının düzenlenmesinde de görev alan ve hipofizin nöral lobundan salgılanan bir hormon, vazopressin.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
antidiüretik hormon
İngilizce: antidiuretic hormone, vasopressin, ADH
Memelilerde hipotalamusta bulunan salgı yapan sinir hücreleri tarafından sentezlenip hipofizin arka lobundan salınan, önemli etkisi böbreklerin idrar toplama kanalı hücrelerinden suyun geri emilimini sağlayan, yüksek dozlarda kan damarlarında daralmaya yol açarak kan basıncını yükselten ve kan ozmotik basıncının artması salınımını artıran, kısmen oksitosin benzeri etkiye de sahip peptit yapılı bir hormon, vazopressin, adiüretin, pitiütrin, ADH, VP.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
antidiüretik hormon
İngilizce: antidiuretic hormone
Vücut sıvısında ozmolarite artışı sonucu arka hipofizden salınan, ancak hipotalamusta sentezlenen, böbreklerden su tutul- masını ve damarların daralmasını sağlayan hormon, kst. ADH.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kaslar ve Kas Çeşitleri Konu Anlatımı - 2021 DGS Konuları ve Soru Dağılımı Yeni Müfredat (ÖSYM) - 6. Sınıf Eklem ve Eklem Çeşitleri Konu Anlatımı - 2021 MSÜ Sınavı Sonuçları Açıklandı ÖSYM - 6. Sınıf Kemik ve Kemik Çeşitleri Konu Anlatımı -
reklam