Reklam
Reklam
reklam

Anadolu Üniversitesi Hakkında Bilgi


Anadolu Üniversitesi hakkında, üniversite hakkında bilgi, üniversite bölümleri, üniversite fakülteleri, burs imkanları, iletişim bilgileri, üniversite kampüsü, gibi içerikleri burada bulabilirsiniz. Özetle Anadolu Üniversitesi hakkında merak ettiğiniz her şeye ulaşmış olabileceksiniz. Şimdi Anadolu Üniversitesini tanıtalım ve tanıyalım;

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

Anadolu Üniversitesi Hakkında

Üniversite Türü :Devlet

İL : Eskişehir

Kuruluş Yılı :1982

Rektör: Prof. Dr. Şafak Ertan ÇOMAKLI

Anadolu Üniversitesi, Türkiye’nin Eskişehir şehrinde yer alan ve ikili modda eğitim veren (yüz yüze ve uzaktan) bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin temeli, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Eskişehir Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi ve Eskişehir Eğitim Enstitüsü’ne dayanır. 1982 yılında YÖK Kanunu ile birlikte EİTİA ve EDMMA Anadolu Üniversitesi’ne dönüşmüştür. Kayıtlı öğrenci sayısı bakımından, Avrupa’nın birinci, dünyanın en büyük üçüncü üniversitesidir. Yaklaşık 3 milyon öğrencisiyle giga üniversiteler sınıflandırmasında yer almaktadır.

Fakülteler
∼İletişim Bilimleri Fakültesi
∼Açıköğretim Fakültesi
∼Eczacılık Fakültesi
∼Edebiyat Fakültesi
∼Eğitim Fakültesi
∼Güzel Sanatlar Fakültesi
∼Hukuk Fakültesi
∼İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
∼İktisat Fakültesi (Açıköğretim)
∼İletişim Bilimleri Fakültesi
∼İşletme Fakültesi (Açıköğretim)
∼Sağlık Bilimleri Fakültesi
∼Turizm Fakültesi

Yüksek Okullar
∼Devlet Konservatuvarı
∼Engelliler Entegre Yüksek Okulu
∼Yabancı Diller Yüksek Okulu

Meslek Yüksek Okulları
Eskişehir Meslek Yüksek Okulu
Yunus Emre Meslek Yüksek Okulu

Enstitüler
∼Eğitim Bilimleri Enstitüsü
∼Engelliler Araştırma Enstitüsü
∼Güzel Sanatlar Enstitüsü
∼İletişim Bilimleri Enstitüsü
∼Sağlık Bilimleri Enstitüsü
∼Sosyal Bilimler Enstitüsü

Uzaktan eğitim (Açık ve Uzaktan Öğrenme) yoluyla açıköğretim öğrencilerine eğitim veren Açıköğretim Fakültesi, İktisat Fakültesi ve İşletme Fakültesi Açıköğretim Sistemi olarak adlandırılmaktadır.

Dersleri kitle iletişim araçları (internet, radyo, televizyon) ile ve çeşitli şehirlerdeki akademik danışmanlık merkezleri tarafından verilen, sınavları yılda 2 kez (vize, final) yapılan, Anadolu Üniversitesi’nin başlattığı bir uzaktan eğitim projesidir. AÖS diplomalarının örgün eğitimle alınan diğer üniversite diplomalarından hiçbir hak eksiği yoktur. AÖF ders kitapları çok düzenli ve kolay anlaşılabilir bir dille yazılmıştır. AÖS eKampüs yoluyla yayımlanan mp3 dinlemeleri, video dersleri, etkileşimli sunumlar, deneme sınavları gibi öğrenme materyalleri sayesinde bilginin öğrencilere yayılımı oldukça kolaylaşmış, öpğrenme yer ve zamandan bağımsız bir hale gelmiş ve üniversite eğitimi çok modern ve etkileyici yeni bir boyuta taşınmıştır.

Sınavlarının merkezi yöntemle yapılması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesinin tümüyle elektronik olması sayesinde, öğrenci bilgisinin ölçümü, örgün eğitime göre çok daha objektif ve standart olabilmektedir. Bu sayede, iyi bir derece ile Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi’ni bitirebilen bir öğrencinin bilgi ve farkındalık düzeyinin piyasada ve iş yaşamında çok iyi bilinen bir olgu haline gelmiştir. Açıköğretim Sisteminin uluslararası standartlara ve Bologna Kriterleri’ne uygun bir şekilde, okunan tüm dersleri, alınan notları ve kazanılan ders kredilerini bildiren, Türkçe/İngilizce bir diploma eki vermesi sayesinde AÖF mezunlarının uluslararası üniversitelerde master ve doktora programlarına kabul edilmesi de çok kolaylaşmıştır.

Anadolu Üniversitesi 4 Yıllık Bölümleri ve Fakülteleri

Anadolu Üniversitesi bölümlerine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz

4 Yıllık Bölümleri ve Fakülteleri için tıklayınız

Anadolu Üniversitesi 2 Yıllık Bölümleri ve Meslek Yüksekokulları

Anadolu Üniversitesi 2 yıllık önlisans bölümlerine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz

2 Yıllık Önlisans Bölümleri ve Fakülteleri için tıklayınız

Anadolu Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Anadolu Üniversitesi 4 Yıllık Bölümleri  ile 2 Yıllık Bölümlerin taban puan ve başarı sıralamalarına aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları için tıklayınız

Anadolu Üniversitesi Burs İmkanları

-Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından burs, öğrenim kredisi ve kyk yurt bursu alabilirsiniz.
-Vakıflar

Anadolu Üniversitesi Yurt İmkanları

-KYK
-Devlet yurtlarıyla ilgili yeterli bilginiz yoksa devlet yurtları hakkında bilgiler yazısından kyk yurtlarına dair detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Üniversite okumak için farklı şehre taşınan öğrenci arkadaşlarımıza birkaç tavsiyede bulunacağım. Kesinlikle devlet yurtlarına başvurun. Karşılaştırma yaptığımızda odada kalan öğrenci sayısı, ısınma, yiyecek, temizlik vb. yönleriyle devlet yurtlarının özel yurtlardan bir farkı bulunmamaktadır. Tek farkı özel yurtların daha pahalı olmasıdır.

Anadolu Üniversitesi Kampüste Yaşam

Anadolu Üniversitesinde, eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda, konferans, seminer, panel, sempozyum gibi bilimsel toplantılar; gösteri, sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştirilmekte; Yunusemre Kampusünde hemen her birimdeki küçük konferans salonlarının yanı sıra Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi, Kongre Merkezi ve Sinema Anadolu da sürekli etkinliklere sahne olmaktadır.

Uluslararası Eskişehir Festivali’nin etkinliklerinin bir kısmı, her yıl ekim ayı içinde Anadolu Üniversitesi salonlarında gerçekleştirilmekte; yıl boyunca özel grupların konser ve gösterileri, Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi gibi kuruluşların yapıtları da izleyicilere sunulmaktadır.

Anadolu Üniversitesinin profesyonel bir kuruluşu olan “Tiyatro Anadolu” geniş repertuvarıyla Atatürk Kültür ve Sanat Merkezindeki Oda Tiyatrosunda oyunlarını sürekli olarak sahnelemektedir. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundaki eğitimin yanı sıra, Anadolu Üniversitesinde hem spor kulübü hem de spor birliği kapsamında bini aşkın genç spor yapma olanağı bulmaktadır.

Bayan Masa Tenisi ve Bayan Hentbol takımları, Avrupa Kupalarında Türkiye’yi temsil etme başarısı gösterirken, çeşitli dallarda Anadolu Üniversitesi sporcuları gerek Eskişehir’de gerekse Türkiye düzeyinde başarılı sonuçlar almaktadır.

Anadolu Üniversitesi Konumu

Anadolu Üniversitesi Adresi; Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü 26470 Tepebaşı / ESKİŞEHİR

∼Merkeze 2 km (Araçla yaklaşık 4 dk)
∼Eskişehir Havaalanına 9,87 km (Araçla19 dk)
∼Eskişehir Otogarına yaklaşık 8 km (Araçla 11 dk)

 Anadolu Üniversitesi İletişim

İletişim Bilgileri
Telefon: +90 222 335 05 80
Fax:+90 222 335 36 16
Web: www.anadolu.edu.tr
E-posta: gensek@anadolu.edu.tr
Adres:Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü 26470 Tepebaşı / ESKİŞEHİR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıl Dışı Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Akıbet Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ahmak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Sibop mu yoksa Sibob mu? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Saklambaç mı yoksa Saklanbaç mı? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Süre-gelen Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Serbest mi yoksa Serbes mi? Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sarı-çıyan  Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sağmal-inek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sapsız-balta Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sırtı-pek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Ses-bilgisi Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Ahlaksız Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ahir Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Aheste Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Sağ-bek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sol-bek Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sol-açık Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sağ-açık Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı - Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Tekstil Mühendisliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Bilgisayar Mühendisliği Taban Puanları 2019,Başarı Sıralaması - Yönetim Bilimleri Programları 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Gürcü Dili ve Edebiyatı 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Girişimcilik 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Nanobilim ve Nanoteknoloji 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Peyzaj Mimarlığı 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Tapu Kadastro 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Fransız Dili ve Edebiyatı 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) -

Basarisiralamalari.com - Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2017-2020 | Datacenter:logo Eniyiyurtlar

reklam