Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Alman Dili ve Edebiyatı bölümü hangi üniversitelerde var, Alman Dili ve Edebiyatı bölümü iş olanakları,Alman Dili ve Edebiyatı bölümü taban puanları,Alman Dili ve Edebiyatı bölümü olan üniversiteler,Alman Dili ve Edebiyatı bölümü atamaları,Alman Dili ve Edebiyatı bölümü dersleri,Alman Dili ve Edebiyatı bölümü taban puanları,Alman Dili ve Edebiyatı bölümü kaç yıllık,Alman Dili ve Edebiyatı maaşları

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Alman dili ve edebiyatı programında başta Almanya olmak üzere Almanca konuşulan ülkelerin edebiyatları ve kültürleri tarihi gelişim içinde verilmektedir. Mezunlar orta dereceli okullarda öğretmenlik yapabilirler. Dilme bilme avantajı ile özel sektörde de iş bulabilirler. Alman dili ve edebiyatı programında Alman Dili ve başta Federal Almanya olmak üzere Almanca konuşulan ülkelerin edebiyatları ve kültürleri tarihi gelişimi içinde öğretilmektedir.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Alman Dili ve Edebiyatı bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Alman Dili ve Edebiyatı bölümünü okumak isteyen aday öğrenciler;

– Gramer,
– Ülke Bilgisi,
– Edebiyat Bilimi Temel Kavramları,
– Hollanda Dili ve Grameri,
– Söz Varlığı Alıştırmaları,
– Edebi Metinler,
– Alman Sanat Tarihi,
– Modern Alman Şiiri,
– Alman Felsefesi,
– Brecht Tiyatrosu,
– Alman Kültür Tarihi,
– Çeviri Teknikleri,
– Yeni Alman Edebiyatı Tarihi,
– Çağdaş Alman Edebiyatı Tarihi

vb birçok dersten 8 yarıyıllık eğitim süreleri boyunca sorumlu olacaklardır. Tüm bu dersleri başarı ile tamamlayan öğrenciler “Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Lisans Diploması” elde etmeye hak kazanır.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Mezunlar öğretmelik yapmanın yanı sıra, satış-pazar-lama, ithalat-ihracat,  halkla ilişkiler, pazarlama,  yabancı dilde eğitim ve öğretim, yayın evleri, hava yolu taşımacılığı, lojistik, basın-yayın, uluslar arası ilişkiler gibi sektörlerde çalışma imkânına sahiptir.
Bu bölümden mezun olanlar banka ve banka benzeri kurum ve kuruluşların kambiyo servislerinde, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı gibi resmi kurumların dış ilişkiler servislerinde, Almanya veya Alman dilinin konuşulduğu ülkelerle ticaret yapan özel şirket, acente ve bankalarda iş bulma imkânına sahiptir​.

Bu bölümden mezun olan öğrenciler Alman dili, edebiyatı ve kültürüne dair edindikleri bilgilerin yanı sıra disiplinler arası ve kültürlerarası bir çalışma yöntemi sayesinde yalnızca Alman kültürüne değil, Batı kültürüne ilişkin genel bir eleştirel bakış açısı kazanırlar. Bu bilgilerini daha da derinleştirmek ve Alman edebiyatı konusunda uzman filologlar olarak meslek hayatlarına ve akademik çalışmalarına devam etmek isteyenler, Alman Dili ve Edebiyatı yüksek lisans ve doktora programlarına devam edebilirler.

Alman Dili ve Edebiyatı Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Mezunlar öğretmenlik yapmanın yanı sıra, satış-pazar-lama, ithalat-ihracat, halkla ilişkiler, pazarlama, yabancı dilde eğitim ve öğretim, yayın evleri, hava yolu taşımacılığı, lojistik, basın-yayın, uluslar arası ilişkiler gibi sektörlerde çalışma imkânına sahiptir.

Bu bölümden mezun olanlar banka ve banka benzeri kurum ve kuruluşların kambiyo servislerinde, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı gibi resmi kurumların dışilişkiler servislerinde, Almanya veya Alman dilinin konuşulduğu ülkelerle ticaret yapan özel şirket, acente ve bankalarda iş bulma imkânına sahiptir​.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü DGS İle Geçiş Var Mı?

Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne DGS ile geçiş yoktur.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Bu bölüm için kaç net gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün hangi Üniversitelerde olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Alman Dili ve Edebiyatı Taban Puanları için tıklayınız.

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 36 + 2 kaçtır?