reklam
reklam
logo
logo
logo

Aktüerya/Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

01.01.2016
A+
A-
Aktüerya/Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Aktüerya/Aktüerya Bilimleri Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı : Aktüerya
Puan Türü : YGS-1 (Aktüerya)
Puan Türü: MF-1 (Aktüerya Bilimleri) 
Eğitim Süresi : 4
Alacağı Unvan : Aktüer

AKTÜERYA / AKTÜERYA BİLİMLERİ
Aktüerya, sigortacılık tekniği ve buna ilişkin yatırım, finansman ve demografi konularında olasılık ve istatistik teorileri uygulayarak, rezerv ve kâr paylarını hesaplayarak, tarife ve teknik esasları hazırlayan aktüer yetiştiren bir bölümdür.

Çalışma Alanları:

Resmi gazetede yayınlanan “Aktüerler Yönetmeliği”ne göre hayat branşında faaliyet gösteren her sigorta şirketi,
 
Aktüerler Siciline kayıtlı bir aktüer çalıştırmak zorundadır. Mezunlar, özellikle sigorta şirketlerinde çalışabilecekleri gibi finans kuruluşlarında da çalışabilirler. Aktüer olabilmek için Hazine Müsteşarlığının yapacağı yazılı sınavda istenen ba- şarıyı göstermek gerekir.  Bu sınava matematik, istatistik, ekonometri veya aktüerya dallarında eğitim veren en az 4 yıl süreli bir yüksek öğretim kurumunu bitirenler girebilirler.

Ülkemizde sigorta sektörünün gelişmeye başlaması bu alanda yetişmiş insan gücüne duyulan ihtiyacın artmasına neden olmaktadır. Özellikle sigorta şirketlerinde aktüer çalıştırma zorunluluğu olması bu bölüm  mezunlarına oldukça yüksek iş imkânı sunulmasına neden olmaktadır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Aktüerya programında matematik, istatistik, sosyoloji, hukuk, iktisat alanları ile ilgili çeşitli derslerden başka, insan kaynakları yönetimi, pazar yönetimi, hayat sigortacılığı, vergi analizi, finansal piyasalar ve kurumlar, sigorta sözleşmeleri, emeklilikte sosyal güvenlik teorisi, vergi mevzuatı gibi dersler okutulur ve bir proje çalışması yaptırılır. 


Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Sigortacılığın gittikçe artan önemi sigorta kesiminin ih- tiyaç duyduğu insan kaynağının artmasına neden olacaktır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

•   Analitik düşünme gücüne sahip olması
•   Ekonomi ve finans sektörüne ilgi duyması
•   Güncel olayları takip etmesi
•   Ekip çalışmasına açık olması
•   Matematik alanına ilgi duyması ve bu alanda ba- şarılı olması
•   Dikkatli, titiz olması
•   Ayrıntı ile ilgilenmekten sıkılmaması gerekir.

Aktüerya Bölümü Başarı Sıralaması Taban Puanları ve Hangi Üniversitelerde mevcut olduğunu ögrenmek için tıklayınız

Aktüerya Nedir, Aktüerya Ne İş Yapar, Aktüerya Maaşları,Aktüerya Bölümü Başarı Sıralamaları,sırası, Aktüerya Bölümü taban puanları, Aktüerya İş İmkanları, Aktüerya İş Çalışma Alanları, Aktüerya Mesleği Hakkında Bilgiler, Aktüerya Bölümünün Geleceği, Aktüerya Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Aktüerya Bölümü Tercih Edilir mi, Aktüerya Tanıtımı, Aktüerya Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Aktüerya Mezunları Ne İş Yaparlar , Aktüerya Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Aktüerya İş Bulma Durumu,Aktüerya Mezunların Maaşları,

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. İrem dedi ki:

  Ben de düşünüyorum aktueryayı ama sıralaması çok düşük geldi neden öyle açıklayabilecek olan var mı?

 2. emre dedi ki:

  Bankacılık Ve Sigortacılık önlisans bitiriyorum bu sene dgs ile Aktüerya Ve Risk Yönetimi ni tercih etmeli miyim ,iş olanakları nedir ,dersler çok mu ağır ve en önemlisi 2. sınıftan mı başlıyacağım bilgisi olan biri beni aydınlatabilir mi ?

 3. Fatma dedi ki:

  Slm arkadaşlar benim bölüm iktisat ben bu bölümü girdikten sonra aktuerya yi okumak istiyorum acaba 2.sınıftan baslatirlar mi çünkü çoğu dersi gördüm .bide iş olanakları nasıl yardımcı olursanız sevinirim

  1. Fatma dedi ki:

   Bitirdikten diyecektim pardon

 4. Ömer luman dedi ki:

  Ben Marmara üniversitesi hala öğrencisiyim giriş 2012 ama hala mezun değilim üniversitenin 3. Sınıfın Dayım bu bölümü okumak isteyen arkadaşlara sesleniyorum bu bölümü kalmadan okumak için günde 4 saat ders çalışmak gerek düZenli yok ben düzenli çalışmam derseniz en az bir yıl kalırsınız ve mezun olmadan önce şu gözünüzde büyüttüğünüz 4 aşamalı 12 adet sınav çok Zor diil çok kolayda diil İngilizce matamatik istatistik ve bankacılık konularından sorular var Yok ben bu sınavlara girmem gerek Yok derseniz zaten size şöle diyecekler Aktüerlik bölümü bitirmişsin ama İMZA YETKİN YOK sen gel bankada herhangi bir bölümde çalış biz 60 öğrenciydik 59 kişi mezun oldu ben hariç bu 59 kişiden de sadece 2 arkadaş aktüer onlarda konuşuyoruz NET MAAŞLARI 8.500 TL sosyal haklarında diledikleri günler evden çalışma yapıyorlar dilediklerinde iş yerinde bir arkadaş aktüer olarak İMZA YETKİSİ var olarak TC MERKEZ BANKASINDA diğer arkadaşım İMZA YETKİSİ var olarak GARANTİ BANKASINDA çalışıyorlar genel merkezde yani imza yetkiniz varsa maaşınız 8500 tl yoksa 2000 tl maaşla işe başlarsın İMZA YETKİSİ olmadan sadece bir bankacısın aktüer dilsin. Eğer idealist sen bu bölümü oku okurken sınava gir kazan İMZA atma YETKİSİ ni keyfine bak Marmara üniversitesi çok çok iyi bir yer bu bölümü okumanın.

  1. Batuhan dedi ki:

   Merhaba abi lise son sınıf öğrencisiyim. Acaba bu bölüm hakkında Bilgi verebilir misin? Yardımcı olursan çok sevinirim çevremizde bu mesleği bilen yok sadece internette ki yazılara bağlı kalmadan bu bölümü okuyan bilen kişilerden yardım alsam daha iyi olur diye düşünüyorum.

 5. Vahitsafa dedi ki:

  200.000 mf sıralamam var çok arada kaldım internette okuduğum yorumlar korkutuyor hacettepeden mezun olduktan sonra iş olanakları nelerdir açıkta kalırmıyım maaşı hangi aralıkta

 6. Ygslys dedi ki:

  Ygs sıralamam 240 bin bu bölümü yeni duydum ve sıralaması düşük bilgi verirmisiniz

  1. Mezun dedi ki:

   Ben marmara dan geçen sene mezun oldum şöyle söyleyeyim bizim üniversite de 4.sınıf öğrencisi 100 küsür kişi vardır 62 kontenjan olduğuna bakma kalanlar oluyo sürekli çünkü çok ağır matematik bilgisi gerektiriyor ben 2 yıl kalarak mezun oldum keşke okumasaydım dedim mi orası tartışılır çünkü şuan işsizim öyle bahsedildiği gibi iş imkanı ben göremedim ki bizim fakülteden mezun olanlarda göremedi amerika falan hikaye yani hacettepe iyi diye duydum ona bişey diyemiyorum çünkü hacettepeden bir arkadaşım mezun oldu şuan 2000 le işe başladı he şöyle bir zorunluluğunuz var mezun olduktan sonra 12 tane sınav var bunların hepsini geçmeniz lazım araştırırsanız yılda 1200 kişi giriyor 1-2 kişi ancak geçiyo bu sınavları zaten geçmeden aktüer olmuyorsunuz dediğim gibi arkadaşım hacettepeyi bitirdi sınavların 8 tanesini geçti şimdilik şöyle bir zorunluluk daha var istanbulda çalışmak zorundasınız çünkü sigorta şirketlerinin genel müdürlükleri sadece istanbulda yani meslek ülkenin her yerinde değil sadece istanbulda yaşayacaksan oku derim marmarayıı bitirdim demiştim yani bizim üniversiteden ben bir hayır göremedim bu bölümden ama dediğim gibi hacettepe de okursan belki ilerlersin başka bir sorun olursa cevaplayabilirim

   1. Sonsınıf dedi ki:

    Peki o 12 tane sinava sadece 1 kere mi girilebiliyor, kazanamazsan birdaha giremiyor musun

 7. byguvercin dedi ki:

  Bu bölümde okuyan var mı bilgilendirecek biri.

  1. Aktüer dedi ki:

   Ygs sıralaman kaç ona göre önereyim üniversiteyi ve bölümü

 8. byguvercin dedi ki:

  Bu bölümde okuyan var mı bilgilendirecek biri. Mezun olduktan sonra 3 aşamalı 13 tane zor sınavı geçme zorunlulugu var diyorlar ???

 9. habip dedi ki:

  Bende gelmek istiyorum ama maaşı ne kadar bulamıyorum onu açıksa gelirim

 10. okuyorum dedi ki:

  Karabük Üniversites, Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü İşletme Fakültesine bağlı olup YÖK tarafından onaylanmış Kamu ve Özel Sektörde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) ile İstatistik Bölümü denklikleri vardır, geçen yıl avrupada en iyi meslek seçilen bölümümüz diğer benzer bölümlerden farklı olarak Risk Yönetimi alanında da eğitim verip, öğrencilerimize geniş seçmeli ders imkanı sunmakta böylece öğrencilerimiz istedikleri alanda uzmanlaşıp, rakiplerinden bir adım öne geçmektedir.
  ● Üniversitemiz Türkiye’de Erasmus ve Farabi değişim programlarında en fazla değişime katılan öğrenci oranına sahip olup, Ülkemizde 170 Üniversiteden, Diploma eki ve Etiketi (Diplomaların Uluslararası Tanınırlığı) veren ilk 20 üniversiteden biri olması sebebiyle bölümümüz öğrencilerine geniş imkanlar sunmaktadır.
  ● Mezunlarımız gerek kendi alanlarında gerekse denkliklerle İİBF ile İstatistik Bölümü alanlarında da geniş iş imkanlarına sahiptir. Bölümümüz TM1 puan türüyle bu yıl öğrenci alımına başlayacaktır.

 11. karabük aktüerya dedi ki:

  Karabük Üniversitesi Aktüerya ve Risk Yönetimi bölümü diğer benzer bölümlerin aksine tm1 puan türüyle ek kontenjanla öğrenci alımı yapmaya başlamıştır.

  Bölümümüzü diğer benzer bölümlerden ayıran en temel özellik öğrencilerimize aktüerlik konusunda gerekli bilgi ve beceriyi kazandırmanın yanında, risk yönetimi konusunda da yeterli bilgi ve becerinin kazandırılmasıdır, bu amaçla öğrencilerimiz bilgi ve beceri düzeylerini en üst seviyeye getirebilecek ve alanlarında rakiplerinden bir adım öne çıkabileceklerdir.

 12. nevval88 dedi ki:

  risk mühendisi, sigort bankalarda özel kamuda çok rahat finanssal analiz danışman vs her alanı kapsayan bir bölüm iş imkanıda diğer bölümlere oranla çok yüksek, zaten iş olanağı belli bölümlerde yüksek biriside aktüerya!

 13. tansuu dedi ki:

  geleceği çok parlak bölümlerden biz buna yeni çağ mühendisi diyelim

  1. kazım dedi ki:

   Bu sene tercih etmek istiyorum ama puanı düşük biraz beni düşündürüyor iş imkanı konusunda

   1. Merve dedi ki:

    Puanının diğer bölümlere göre düşük olması tereddüt etme sebebi :/ Bölümle ilgili yeni bir şey öğrenen arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim 🙂