Aganta Burina Burinata – Halikarnas Balıkçısı Eser Özeti

Sizlere bu yazımızda Aganta Burina Burinata – Halikarnas Balıkçısı eser özeti hakkında bilgi vereceğiz. Eserin özeti, konusu, ana karakterleri hakkında merak ettiğiniz bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

Aganta Burina Burinata – Halikarnas Balıkçısı

ROMANIN KONUSU:

Mahmut Adlı bir gencin çocuk yaştan itibaren denizci olmak istemesinin ve amacına ulaştıktan sonra köyüne dönerek denizcilik yerine toprak işleri ile uğraşmaya başlamasını anlatır. Aganta Burina Burinata adlı roman, Mahmut adlı karakterin deniz ve kara (toprak) arasında tercih yapmasını anlatır.

ROMANIN ANA KARAKTERLERİ:

Mahmut: Romanın baş kişisidir. Denizci bir ailenin çocuğudur. Babası asla denizci olmasına izin vermez. İçi deniz sevgisiyle dolu olan Mahmut bütün engellere karşı koyar. Çocukluğu ve gençliği anlatılır. Okulu, disiplini, yerleşik hayatı sevmemektedir.

Süleyman Kaptan: Mahmut’un babasıdır. Kendisine ait gemisiyle geçimini denizden sağlamaktadır. Denizde yaşadığı zorluklar onu denizden soğutmuştur. Ailesini düşünen, çalışkan, merhametli bir kişidir.

Kirpi Halil: Mahmut’un yanında çırak olarak çalıştığı ayakkabıcıdır. Vaktiyle denizcilik yapmış Kirpi Halil, geçmiş günlerinin özlemiyle yaşamaktadır.

Fatma: Mahmut’un çocukluk arkadaşı ve ilk aşkıdır. Babasına denizcilikte yardım etmektedir. O yüzden, kendisine Erkek Fatma, denmektedir. Neşeli, hareketli, çalışkan, cesur bir kızdır.

Hakkı Reis: Mahmut’un amcasıdır. Çok cimri, sadece parayı düşünen, yanında çalışanlara hakkını vermeyen, kötü kalpli bir insandır.

Ayşe: Mahmut’un karışıdır. Esmer, güzelce bir genç kızdır. Toprak ağasının zengin kızı olduğundan Mahmut gibi hiç sıkıntı çekmemiştir. Otoriter, acımasız, menfaatçi, paraya çok önem veren, Mahmut’u gerçekten seven bir kişidir.

ÖZET:

Mahmut’un babası denizde kardeşi Davut’un ölümüne sebep olur. Sıkı bağlamadığı rando maçosu, fırtınada kardeşi Davut’un kafasını uçurmuştur. Bu olaydan sonra denizi hiç affetmez ve oğlu Mahmut’un da denizci olmasını istemez. Oğlu Mahmut’u ayakkabıcı olan Kirpi Halil’in yanına çırak olarak verir. Dükkânda anlatılan denizle ilgili anılar Mahmut’u çok etkiler. Mahmut, okulu da sevmez. Aşık olduğu Fatma’nın babasıyla birlikte balık tutmaya başlar. Mahmut babasının uzun süre sefere çıkmasını fırsat bilerek gemilerle açık denizlere açılır.

Denizin acımasızlığını ve zorluğunu görür. Babasını kaybeden Mahmut, annesini geçindirme görevini üstlenir. Bir süre sonra annesini kaybeder. Denizde yapamayan Mahmut köyüne döner. Sevdiği Fatma’yı görür. Onu kötü emellerine alet etmek isteyen balıkçıların yüzüne sıktığı kurşunla yara almış ve yüzünün yarısı parçalanmıştır. Mahmut onu bu haliyle ister ama Fatma köyü terk ederek izini kaybettirir. Mahmut köyünde ailesi zengin, güzel bir kızla evlenir. Paraya kavuşmuştur ama toprak insanı olamayacağını anlar; karısını ve zenginliği bırakır, denizlere geri döner.

Türk Edebiyatı Eser Özetleri

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı - 6. Sınıf Örtülü Anlam Konu Anlatımı - 6. Sınıf Öznel ve Nesnel Yargılı Cümleler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Karşılaştırma Cümleleri Konu Anlatımı - 2021 Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Giriş Belgeleri Açıklandı -