Aganta Burina Burinata – Halikarnas Balıkçısı Eser Özeti

Aganta Burina Burinata – Halikarnas Balıkçısı Eser Özeti

Sizlere bu yazımızda Aganta Burina Burinata – Halikarnas Balıkçısı eser özeti hakkında bilgi vereceğiz. Eserin özeti, konusu, ana karakterleri hakkında merak ettiğiniz bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

Aganta Burina Burinata – Halikarnas Balıkçısı

ROMANIN KONUSU:

Mahmut Adlı bir gencin çocuk yaştan itibaren denizci olmak istemesinin ve amacına ulaştıktan sonra köyüne dönerek denizcilik yerine toprak işleri ile uğraşmaya başlamasını anlatır. Aganta Burina Burinata adlı roman, Mahmut adlı karakterin deniz ve kara (toprak) arasında tercih yapmasını anlatır.

ROMANIN ANA KARAKTERLERİ:

Mahmut: Romanın baş kişisidir. Denizci bir ailenin çocuğudur. Babası asla denizci olmasına izin vermez. İçi deniz sevgisiyle dolu olan Mahmut bütün engellere karşı koyar. Çocukluğu ve gençliği anlatılır. Okulu, disiplini, yerleşik hayatı sevmemektedir.

Süleyman Kaptan: Mahmut’un babasıdır. Kendisine ait gemisiyle geçimini denizden sağlamaktadır. Denizde yaşadığı zorluklar onu denizden soğutmuştur. Ailesini düşünen, çalışkan, merhametli bir kişidir.

Kirpi Halil: Mahmut’un yanında çırak olarak çalıştığı ayakkabıcıdır. Vaktiyle denizcilik yapmış Kirpi Halil, geçmiş günlerinin özlemiyle yaşamaktadır.

Fatma: Mahmut’un çocukluk arkadaşı ve ilk aşkıdır. Babasına denizcilikte yardım etmektedir. O yüzden, kendisine Erkek Fatma, denmektedir. Neşeli, hareketli, çalışkan, cesur bir kızdır.

Hakkı Reis: Mahmut’un amcasıdır. Çok cimri, sadece parayı düşünen, yanında çalışanlara hakkını vermeyen, kötü kalpli bir insandır.

Ayşe: Mahmut’un karışıdır. Esmer, güzelce bir genç kızdır. Toprak ağasının zengin kızı olduğundan Mahmut gibi hiç sıkıntı çekmemiştir. Otoriter, acımasız, menfaatçi, paraya çok önem veren, Mahmut’u gerçekten seven bir kişidir.

ÖZET:

Mahmut’un babası denizde kardeşi Davut’un ölümüne sebep olur. Sıkı bağlamadığı rando maçosu, fırtınada kardeşi Davut’un kafasını uçurmuştur. Bu olaydan sonra denizi hiç affetmez ve oğlu Mahmut’un da denizci olmasını istemez. Oğlu Mahmut’u ayakkabıcı olan Kirpi Halil’in yanına çırak olarak verir. Dükkânda anlatılan denizle ilgili anılar Mahmut’u çok etkiler. Mahmut, okulu da sevmez. Aşık olduğu Fatma’nın babasıyla birlikte balık tutmaya başlar. Mahmut babasının uzun süre sefere çıkmasını fırsat bilerek gemilerle açık denizlere açılır.

Denizin acımasızlığını ve zorluğunu görür. Babasını kaybeden Mahmut, annesini geçindirme görevini üstlenir. Bir süre sonra annesini kaybeder. Denizde yapamayan Mahmut köyüne döner. Sevdiği Fatma’yı görür. Onu kötü emellerine alet etmek isteyen balıkçıların yüzüne sıktığı kurşunla yara almış ve yüzünün yarısı parçalanmıştır. Mahmut onu bu haliyle ister ama Fatma köyü terk ederek izini kaybettirir. Mahmut köyünde ailesi zengin, güzel bir kızla evlenir. Paraya kavuşmuştur ama toprak insanı olamayacağını anlar; karısını ve zenginliği bırakır, denizlere geri döner.

Türk Edebiyatı Eser Özetleri

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 ALES/3 soru ve cevapları yayımlandı - 2021 ALES/3 Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - Hangi Bölüm Kaç Netle Kazanılır 2022 - Zootekni İçin Kaç Net Gerekir 2022 - Ziraat Mühendisliği Programları İçin Kaç Net Gerekir 2022 - Zaza Dili ve Edebiyatı İçin Kaç Net Gerekir 2022 - Yunan Dili ve Edebiyatı İçin Kaç Net Gerekir 2022 - Yönetim Bilişim Sistemleri İçin Kaç Net Gerekir 2022 - Yönetim Bilimleri Programları İçin Kaç Net Gerekir 2022 - Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği İçin Kaç Net Gerekir 2022 - Yerel Yönetimler İçin Kaç Net Gerekir 2022 - Yeni Medya ve İletişim İçin Kaç Net Gerekir 2022 - Yeni Medya İçin Kaç Net Gerekir 2022 - Yazılım Geliştirme İçin Kaç Net Gerekir 2022 - Yazılım Mühendisliği İçin Kaç Net Gerekir 2022 -
reklam