Aerosol Nedir? Hakkında Kısaca Bilgi

Aerosol Nedir? Aerosol Hakkında Kısaca Bilgi (TDK), Aerosol nedir, Aerosol nasıl yazılır tdk, Aerosol anlamı tdk, Aerosol Hakkında Kısaca Bilgi,Terimleri Sözlüğü

Sizlere bu yazımızda –Aerosol – kelimesi hakkında bilgi vereceğiz. 

Aerosol  kelimesinin anlamı:

Aerosol Coğrafya Terimi Olarak Aerosol:
1- Havada asılı duran toz parçacıkları. Dalgaların etkisiyle patlayan su damlacıkları içinden atmosfere geçen tuzlardır.

2- Atmosferde asılı olarak bulunan yeryüzü tozları, meteor tozları, is parçacıkları.

Aerosol Kimya Terimi Olarak Aerosol:
Bir katı ya da sıvının hava ( gaz ) ortamında heterojen olarak dağılmasıyla oluşan karışımlara aerosol denir. Duman, sis spreyler örnek olarak verilebilir.

Türk Dil Kurumu’na göre Aerosol  kelimesinin anlamı:

BİLİM VE SANAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü –
aerosol
İngilizce: aerosol
Uygun bir çözücüde çözdürülmüş etken maddeyle itici gazdan oluşan ve aletle çevreye püskürtüldüğü zaman küçük tanecikler hâlinde yayılan ilaç.

Tıp Terimleri Kılavuzu – 2010
aerosol
püskürtü

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü – 2015
aerosol
İngilizce: aerosol
1. Çok küçük parçacıklar hâlinde püskürtmeyi sağlamak amacıyla itici bir gaz ile birlikte basınç altında tutulan kolloit yapısında bir çözelti. 2. İlaçların solunum yolundan uygulanabilmesi için kullanılan bir formülasyon biçimi.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü – 2014
aerosol
İngilizce: aerosol
1.Bir sıvı fazın gaz fazda dağıldığı dispersiyon türü. 2.Bir katı ya da sıvı maddenin havada asılı çok küçük parçacıklardan oluşan kolloit yapısında sistem. 3.Çok küçük parçacıklar hâlinde püskürtmeyi sağlamak amacıyla itici bir gaz ile birlikte basınç altında tutulan kolloit yapısında bir çözelti. 4.İlaçların solunum yolundan uygulanabilmesi için kullanılan bir formülasyon türü.

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 YKS Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı - DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir 2022 - 2022 DGS Sonuçları Açıklandı Tıkla Öğren - DGS Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2022 ÖSYM - ÖSYM Sınav Takviminde Güncelleme 2022 KPSS’de yeni takvim belli oldu - DGS Zootekni 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Yönetim Bilişim Sistemleri 2022 Taban Puanları ve Kontenjanları - DGS Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Yeni Medya ve İletişim 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Yazılım Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Veteriner 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Uzay Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Uzay Bilimleri ve Teknolojileri 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -
reklam