Açık-öğretim Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı

Açık-öğretim Nasıl Yazılır? (TDK) Anlamı

Hangi Sözcük Nasıl Yazılır? Bitişik mi yazılır ayrı mı? Ne Nasıl Yazılır? TDK yazım bilgisi dahilinde hangi sözcük nasıl yazılır? Anlamı nedir?

Açık öğretim nasıl yazılır tdk, Açık öğretim anlamı tdk, Açık öğretim nedir,

Sizlere bu yazımızda –Açık öğretim– kelimesinin nasıl yazıldığı ve örnek cümle içindeki kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

“Açık öğretim mi?” yoksa “Açıköğretim mi?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır.

Bu kelime genellikle Açıköğretim şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Açık öğretim şeklinde olmalıdır.

Açıköğretim (Yanlış kullanım)

Açık öğretim ✓ (Doğru kullanım)

Türk Dil Kurumu’na göre Açık öğretim kelimesinin anlamı:

isim, eğitim bilimi

Dersleri radyo, televizyon vb. araçlarla yayımlanan veya posta ile ilgililere ulaştırılan eğitim.

NOT DİKKAT!!

Kanunda bitişik geçen veya bitişik olarak tescil ettirilmiş olan kuruluş adları bitişik yazılır: İçişleri, Dışişleri, Genelkurmay, Yükseköğretim Kurulu, Açıköğretim Fakültesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi vb.

Cümle içinde örnek doğru kullanımı:

Açıköğretim fakültesine kayıt yaptırdım. Böylece hem çalışıp hem eğitim alabileceğim.

Diğer Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Murat dedi ki:

    Cümle içerisinde kullanımında bir istisna var , kanunda bitişik geçen veya bitişik olarak tescil ettirilmiş olan kuruluş adları bitişik yazılır: İçişleri, Dışişleri, Genelkurmay, Yükseköğretim Kurulu, Açıköğretim Fakültesi vb. TDK üzerinden teyit edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
2021 ALES/3 soru ve cevapları yayımlandı - 2021 ALES/3 Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı - Yiyecek İçecek Hizmetleri Öğretmenliği Atama Taban Puanları (SON 5 YIL) - Yaşayan Diller ve Lehçeler( Kürtçe Kurmançi) Öğretmenliği Atama Taban Puanları (SON 5 YIL) - Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Öğretmenliği Atama Taban Puanları (SON 5 YIL) - Yaşayan Diller ve Lehçeler (Kürtçe Zazaki) Öğretmenliği Atama Taban Puanları (SON 5 YIL) - Uçak Elektroniği Öğretmenliği Atama Taban Puanları (SON 5 YIL) - Uçak Gövde-Motor Öğretmenliği Atama Taban Puanları (SON 5 YIL) - Ulaştırma Hizmetleri Öğretmenliği Atama Taban Puanları (SON 5 YIL) - Türkçe Öğretmenliği Atama Taban Puanları (SON 5 YIL) - Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Atama Taban Puanları (SON 5 YIL) - Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Öğretmenliği Atama Taban Puanları (SON 5 YIL) - Trikotaj Öğretmenliği Atama Taban Puanları (SON 5 YIL) - Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği Atama Taban Puanları (SON 5 YIL) - Tarih Öğretmenliği Atama Taban Puanları (SON 5 YIL) -
reklam