reklam
logo
reklam
logo

Abdullah Gül Üniversitesi Hakkında Bilgi

A+
A-
Abdullah Gül Üniversitesi Hakkında Bilgi

Abdullah Gül Üniversitesi

Üniversite Türü : Devlet

İL : KAYSERİ

Web Adresi : http://www.agu.edu.tr

Kuruluş Yılı :2010

Telefon Numarası :0 352 224 8800

Fax :0 352 338 8828

E – Mail :info@agu.edu.tr

Rektör :Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu

Üniversite Hakkında

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL ün teşrifleri ile 26 Haziran 2011 Pazar günü Üniversitemizin temeli, törenle atıldı.

Adres : Adres : Abdullah Gül Üniversitesi, 38039, Melikgazi, Kayseri (Rektörlük) / Barbaros Mahallesi, Erkilet Bulvarı, Kocasinan/Kayseri (Sümer Kampüsü)

Teknik Bilgiler

AGÜ, sahip olduğu Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mimarlık Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi altında açılan programlara 2013-2014 akademik yılında ilk öğrencilerini kabul etmiştir. En iyi öğrenciyi en iyi akademisyen ile buluşturmayı kendisine amaç edinmiş Türkiye’nin vakıf destekli devlet üniversitesi olan AGÜ’de, tamamı İngilizce olan akademik programlarında sunulan uluslararası, uygulamalı ve özgün eğitim sayesinde lider, disiplinlerarası çalışmaya açık, araştırmacı, öğrenmeyi ve düşünmeyi öğrenmiş bireyler yetiştirilecektir. AGÜ, İngilizce eğitimine çok önem vermektedir. Bu sebeple anadili İngilizce olan ABD gibi ülkelerde yurt dışı dil öğrenim ortamları oluşturulacak; ayrıca dil okulu, fakülteler ve öğrenci kulüplerinin ortak işbirliği ile İngilizce'nin tüm eğitim sürecinin ve kampüs yaşamının bir parçası olması sağlanacaktır. Bütün akademik programlarında, iş arayan değil iş veren girişimci bireyler yetiştirmek adına dersler ve uygulamalı atölye çalışmaları yer alacak, öğrencilerimizin uygulamanın ve sektörün içerisinde teorik bilgilerle sınırlı kalmayacak şekilde uzun dönemli araştırma ve uygulama stajlarıyla yetiştirilmesi sağlanacaktır. Bunun yanı sıra bilim insanı olmaya ilgi duyacak öğrencilerimiz ise ilk sınıflardan itibaren öğretim üyelerimizin araştırma gruplarına katılmaları yönünde teşvik edilecektir. AGÜ, yüksek nitelikli lisans eğitiminin yanısıra, farklı disiplinlerden gelen bilim insanlarının kendi alanlarında ve ortak çalışmalarına imkan sağlayabilecek laboratuvar altyapısıyla, lisansüstü eğitim-öğretim faaliyetlerine verdiği özel önemle araştırma odaklı bir üniversite olma hedefindedir. AGÜ, ulusal ve uluslararası araştırma projelerinde tecrübe sahibi bilim insanlarından oluşan akademik kadrosuyla, eğitim ve araştırma faaliyetlerini tüm paydaşlarına fayda üretmeyi amaçlamaktadır. Özellikle bölge sanayisi ile ortak projeler üreterek, üniversite-sanayi işbirliğini etkin şekilde hayata geçirecek nitelikli endüstriyel AR-GE faaliyetlerine odaklanmak AGÜ'nün başlıca hedefleri arasında yer almaktadır.

sinavkazandiran

sinavkazandiran

Sosyal Yaşam

Kurulduğu andan itibaren kaliteyi ve dünya standartlarında olmayı hedefleyen AGÜ, bu çerçevede doğru ve geleceği de şekillendiren vizyoner bir planlama modeli izlemektedir. AGÜ, biri kent merkezinde (Sümer Kampüsü) diğeri ise kentin yeni gelişen bölgesinde (Mimar Sinan Kampüsü) olmak üzere iki ayrı kampüste hizmet verecektir. Yüzyıllara hitap edecek şekilde kurumsallaşan AGÜ için kampüs modeli büyük bir önem arz etmektedir.

Üniversite Hakkında Diğer Bilgiler

Kayseri'ye yeni bir devlet üniversitesi kazandırılmasına yönelik çalışmalar, Büyükşehir Belediye Başkanlığı girişimiyle bir araya gelen Kayseri'nin kanaat önderleri tarafından 2007 yılında başlatılmıştır. Yeni üniversitenin kalkınması ile Türkiye'de örnek gösterilen Kayseri'nin vizyonuna uygun olarak kenti eğitimde de öne çıkarması amaçlanmıştır. Üniversitenin ismi belirlenirken Türkiye'nin onbirinci Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün adını taşıması düşünülmüştür. Cumhurbaşkanımız, bu üniversitenin Türk yüksek öğretiminde fark yaratacak, uluslararası seviyede rekabet edebilecek kaliteli bir üniversite olması şartıyla bu teklifi uygun görmüştür. Bu yeni üniversite Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) ismiyle Türkiye'de ilk vakıf destekli devlet üniversitesi modeli ile 21 Temmuz 2010 tarihinde kurulmuştur. Üniversite, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk sanayi yerleşkesinin ülkemizdeki en büyük dönüşüm projesi ile eğitime kazandırılan Sümer Kampüsü'nde ilk öğrencilerini 2013 – 2014 akademik yılında almaya başlayacaktır. Üniversitenin ikinci kampüsü olan Mimar Sinan Kampüsü'nün yapımı ise devam etmektedir.

FAKÜLTELER

Öğrenci Alınacak Bölümler:

• Mühendislik Ve Doğa Bilimleri Fakültesi
• Mimarlık Fakültesi
• İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi

Açılacak Yüksek Lisans Programları:

YÜKSEKOKULLAR

• Yabancı Diller Yüksekokulu

MERKEZLER

• Hayat Boyu Öğrenme Merkezi
• Ortadoğu Liderlik Ve Girişimcilik Merkezi
• Dijital Yayınlar Merkezi

Burs ve Olanaklar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.