‘9.45 mağdurları’ sınava yetişemedi

Üniversiteye geçiş sınavlarının ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş sınavı (YGS) bugün gerçekleşiyor. ÖSYM tarafından bu sene ilk defa uygulanacak sisteme göre ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınav bugün saat 10.00'da başladı ve kurallar gereğince, sınavların yapıldığı salonların kapıları saat 09.45'te kapatıldı ve bu saatten sonra gelen adaylar sınava alınmadı. Sınavı kaçıran bazı adaylar gözyaşları döktü.

2.2 milyon aday için 160 dakikalık YGS başladı. Üniversiteye geçişte ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başladı. Bu yıl YGS’ye girmek için başvuran aday sayısı 2 milyon 265 bin 902 oldu. Adaylar bu yıl ilk kez sınavdan 15 dakika önce salonlara alındı. 09.45’ten sonra gelen adaylar sınava giremedi.
Adaylara Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere toplam 4 testten 160 soru yöneltiliyor. Her testte 40'ar soru olacak. Saat 10.00'da başlayacak sınav 160 dakika sürecek. Her soruyu çözmek için adayların 1 dakikası olacak.

6 FARKLI PUAN TÜRÜ HESAPLANACAK
YGS'de adayların 6 farklı puan türünde puanları hesaplanacak. YGS'de iki baraj var. Bunlardan biri 150 puan barajı. Bu baraja ulaşmak için ortalama her testten 5'er net olmak üzere 20 net çıkarmak yeterli olacak. Bu baraja ulaşanlar önlisans programlarını tercih etme hakkına sahip olacak. YGS'nin ikinci barajı 180 puana ulaşmak için de her testten 8'er olmak üzere 32 net yapılması gerekiyor. YGS'de 6 puan türünden birinde 180 ve üzerinde puan alan aday haziran ayında yapılacak LYS'lere katılma hakkını kazanacak.

SONUÇLAR 28 MART'TA AÇIKLANACAK
YGS sonuçları ÖSYM'nin internet sitesinden 28 Mart tarihinde açıklanacak. Sorular sadece adaylara açılacak.

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 20 + 2 kaçtır?