8. Sınıf Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Merhametli ve Affedici Oluşu Konu Anlatımı

Bu yazımızda sizlere LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi konusu olan aynı zamanda  8. sınıf konuları arasında yer alan  Muhammed’in (s.a.v.) Merhametli ve Affedici Oluşu hakkında bilgilendireceğiz.

Muhammed’in (s.a.v.) Merhametli ve Affedici Oluşu

Merhamet, bir kimsenin ya da herhangi bir canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı üzüntü duymak, onların acı ve sıkıntılarına duyarlı olmaktır. Güzel ahlaka sahip insanların en belirgin özelliği, şefkatli ve merhametli olmalarıdır. Hz. Peygamber de (s.a.v.) son derece merhametli bir insandı. Allah (c.c.) onu âlemlere rahmet olarak göndermiştir.

Hz. Muhammed’in rahmet peygamberi olduğu şu ayette dile getirilmiştir: “'(Resulüm) Biz seni âlemlere ancak rahmet olarak gönderdik.” (Enbiyâ Suresi, 107. ayet) Peygamberimizin inananlara karşı merhamet ve sevgisi bir ayette şu şekilde dile getirilmiştir.

“Andolsun, size içinizden öyle bir peygamber geldi ki sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. Çünkü o size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatli ve merhametlidir.” (Tevbe Suresi, 128. ayet)

Bir hadislerinde: “Her can taşıyan varlığa yapılan iyilikte sevap vardır.” Buyurarak bütün canlılara iyi ve güzel muamelede bulunulması gerektiğini vurgulamıştır. Çünkü O rahmet peygamberi olarak gönderilmiştir.

Peygamberimizin Taif Halkına Merhameti

Peygamberimiz tebliğ için gittiği Taif’de büyük bir tepkiyle karşılaşmıştır. Taifliler onu taşlamışlar, tartaklamaya çalışmışlar. Geçtiği yollara dikenler koymuşlar. Taiflilerin bu muamelelerine çok üzelen peygamberimize Cebrail gelmiş ve onları yerle bir edebileceğini söylemiştir. Ancak rahmet peygamberi bu teklifi kabul etmemiş ve onlar için şu duayı okumuştur: “Rabb’im, halkımı bağışla, onlar ne yaptıklarının farkında değiller.”

Hz. Muhammed (s.a.v) Affediciydi

Merhamet peygamberinin en önemli özelliğinden biri de bağışlayıcı ve affedici olmasıydı. İnsanlığa rahmet olarak gönderilen peygamberimiz affetmeyi ve bağışlamayı çok severdi.

İkrime’den çektiğimi Babasından çekmedim Peygamberimiz bir mecliste otururken: “İkrime’den çektiğimi babası Ebu cehilden çekmedim.” buyurarak Mekke’de İkrime’nin kendisine yaptıklarını hatırlamış ve duygulanmıştır. Buna rağmen Mekke’nin fethinden sonra kendine onca kötülüğü reva gören İkrime’yi affetmiştir. Korkudan başka bir şehre kaçan İkrime bu haber üzerine geri gelmiş ve Müslüman olmuştur.

Hz. Vahşi’yi Affetmesi

Peygamberimize İslam’ın ilk yıllarından itibaren en büyük destekçilerinden biri olan amcası Hz. Hamza Uhud Savaşında şehit olmuştur. Ancak onu özel olarak tutulan Vahşi şehit etmiştir. Şehit edildikten sonra Hind tarafından kalbi göğsünden çıkarılmış ve cesedine büyük eziyet edilmiştir. Peygamberimiz bu duruma çok üzülmüştür. Bu nedenle yıllar sonra Vahşi gelipte Müslüman olmak istediğinde onun isteğini kabul etmiş ve onu
affetmiştir.

Hz. Muhammed her türlü sıkıntı ve eziyeti kendisine reva görenleri bile affederek Müslümanlara örnek olmuştur. Müslümanlarında her konuda affedici ve bağışlayıcı olmalarını tavsiye etmiştir.

LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi için Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Elanur dedi ki:

    güzel ama slayt şeklinde olsaydı çok iyi oldurdu çünkü hepsini yazamam slayt la anlatması daha kolay

    1. Ömer dedi ki:

      Bencede

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 80 + 2 kaçtır?


Basari Sıralamaları