8. Sınıf Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İnsanlara Değer Vermesi Konu Anlatımı

Bu yazımızda sizlere LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi konusu olan aynı zamanda  8. sınıf konuları arasında yer alan  Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İnsanlara Değer Vermesi hakkında bilgilendireceğiz.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İnsanlara Değer Vermesi

Yüce Allah (c.c.) insanı en güzel biçimde yaratmıştır. O, insanlar arasında herhangi bir ayrım gözetmeksizin hepsine rızık verdiğini ve onlara çeşit çeşit nimetler bahşettiğini Kur’an’da bize bildirmiştir.

Allah’ın halife olarak seçtiği insan saygıyı ve değer görmeyi hak etmektedir. Sevgili peygamberimiz bu durumu bildiği için insanlara daima değer vermiş ve insan onurunu korumuştur. Hiçbir kimsenin ne dış görünüşüne ne makamına ne de zengin ya da fakir olmasına bakmamıştır. İnsan olan herkese aynı değeri vermiştir. Hz. Muhammed (sav) peygamberlik görevinden önce de sonra da insanlara hep değer vermiştir. İnsan onurunun korunması gerektiğini vurgulamıştır. Bu nedenle: “Sizin en hayırlınız insanlara faydalı Olanınızdır.” (Suyuti, el-Camiu’s —Sağir, C 2, s. 9) buyurmuştur.

Hz. Muhammed, yaşlı, genç, çocuk, zengin ve fakir demeden bütün insanlara karşı saygılı davranırdı. Özellikle de öksüz, yetim ve kimsesizlere ayrı bir önem verirdi. Müslümanların da bu konuda hassas olmalarını isterdi. Bir hadislerinde Müslümanların birbirleri üzerlerinde beş hakkı olduğunu anlatarak insanlara da değer verilmesi gerektiğini vurgulamıştır:

Müslümanın Müslüman üzerindeki beş hakkı:

 1. Selam verdiğinde selamını almak,
 2. Davet ettiğinde davetine katılmak,
 3. Hastalandığında ziyaretine gitmek,
 4. Cenazesi olduğunda katılmak,
 5. Aksırdığında, “Yerhamuke Allah” (Allah sana merhamet etsin) demek.” (Hadis-i Şerif)

Hz. Muhammed’in İnsanlara Değer Vermesiyle İlgili Örnek Davranışları ;

 1. Hz. Peygamber, insanlara daima mütevazı bir kardeş, şefkatli bir öğretmen ve merhametli bir baba gibi davranırdı.
 2. İnce, nazik, kibar ve ölçülü bir hitap tarzını benimserdi.
 3. Şaka yaparken kimseyi kırmaz, doğru olmayan bir şeyi söylemez ve kimseyi yanıltmazdı.
 4. Dikkat çekmek istediğinde konuşmasında geçen önemli cümleleri üçer defa tekrar ederdi.
 5. Az sözle çok şey ifade eder, tane tane, açık seçik ve herkesin anlayabileceği bir tarzda konuşurdu.
 6. Karşısındakini dinlediğini ve anladığını göstermek için yüzüne bakarak konuşurdu.

LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi için Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. İsimsiz dedi ki:

  Çok güzel herşeyimi buradan bakıyorum

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı - MEB, 2021 LGS ile öğrenci alacak lise ve kontenjanları açıkladı - 6. Sınıf Cümle Yorumlama Konu Anlatımı - 6. Sınıf Cümlede Anlam İlişkileri(Eş ve Zıt Anlamlı Cümleler) Konu Anlatımı - 6. Sınıf Örtülü Anlam Konu Anlatımı - 6. Sınıf Öznel ve Nesnel Yargılı Cümleler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Karşılaştırma Cümleleri Konu Anlatımı - 2021 Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Giriş Belgeleri Açıklandı -
reklam