Matematik Soru Bankası

8. Sınıf Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Yusuf (a.s.) Konu Anlatımı


Bu yazımızda sizlere LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi konusu olan aynı zamanda  8. sınıf konuları arasında yer alan  Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Yusuf (a.s.) hakkında bilgilendireceğiz.

Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Yusuf (a.s.)

Hz. Yusuf (a.s.) Kur’an-ı Kerim’de adı geçen 25 peygamberden biridir. Babası da peygamber olan Hz. Yusuf sevgi ve merhamet yönü ile ön plana çıkmıştır.

Babası da bir peygamber olan Hz. Yakup (a.s.)’dır. Hz. Yusuf’un kıssası Kur’an’ın 12. Suresi olay Yusuf Suresi’de geçmektedir. Kur’an’da “kıssaların en güzeli” olarak nitelendirilen peygamber kıssası Hz. Yusuf’un kıssasıdır. Sevgi ve merhamet yönü ön plana çıkan bir peygamberdir. Rüya yorumlama mucizesiyle bilinmektedir. Hz. Yusuf’un dikkat çeken en önemli özelliklerinden biri de tam bir iffet abidesi olmasıdır. Yüz güzelliğiyle beraber ahlak güzelliğiyle ön plana çıkan bir peygamberdir. Hz. Yusuf başına gelen onca sıkıntıya sabretmiş ve kendisine bu sıkıntıları yaşatan kardeşlerini de affetmiştir.

Hz: Yusuf (a.s)’ın Kıssasından Ders çıkaralım

Allah, Kur’an kıssalarını ibret alınarak ders çıkarılması için anlatmıştır. Hz. Yusuf (as)’ın kıssasından çıkarılacak bir çok ders vardır. Hz. Yusuf peygamber başına gelen olaylara sabrederek büyük bir sabır örneği sergilemiştir. Ayrıca kendisini ölüme terk eden kardeşlerini affederek büyük bir davranış örneği sergilemiştir. Kardeşleri de kıskançlıklarının kurbanı olarak neredeyse kardeş katili olacak aşamaya gelmişlerdir. Kardeşleri yaptıklarından pişman olmuş, Hz. Yusuf ise sabrederek sabrının sonunda selamete ulaşmıştır. Ayrıca Hz. Yusuf peygamber her koşulda güzel ahlaklı davranarak tam bir iffet abidesi olmuştur. Bizlerde her zaman başımıza gelenlere sabretmeliyiz. Kıskançlık ve hasetlik gibi duygulardan uzak durmalıyız. Her zaman iffetli ve namuslu davranmalıyız. Bağışlayıcı ve affedici olmayı tercih etmeliyiz.

LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi için Tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam