8. Sınıf Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Yusuf (a.s.) Konu Anlatımı

Bu yazımızda sizlere LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi konusu olan aynı zamanda  8. sınıf konuları arasında yer alan  Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Yusuf (a.s.) hakkında bilgilendireceğiz.

Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Yusuf (a.s.)

Hz. Yusuf (a.s.) Kur’an-ı Kerim’de adı geçen 25 peygamberden biridir. Babası da peygamber olan Hz. Yusuf sevgi ve merhamet yönü ile ön plana çıkmıştır.

Babası da bir peygamber olan Hz. Yakup (a.s.)’dır. Hz. Yusuf’un kıssası Kur’an’ın 12. Suresi olay Yusuf Suresi’de geçmektedir. Kur’an’da “kıssaların en güzeli” olarak nitelendirilen peygamber kıssası Hz. Yusuf’un kıssasıdır. Sevgi ve merhamet yönü ön plana çıkan bir peygamberdir. Rüya yorumlama mucizesiyle bilinmektedir. Hz. Yusuf’un dikkat çeken en önemli özelliklerinden biri de tam bir iffet abidesi olmasıdır. Yüz güzelliğiyle beraber ahlak güzelliğiyle ön plana çıkan bir peygamberdir. Hz. Yusuf başına gelen onca sıkıntıya sabretmiş ve kendisine bu sıkıntıları yaşatan kardeşlerini de affetmiştir.

Hz: Yusuf (a.s)’ın Kıssasından Ders çıkaralım

Allah, Kur’an kıssalarını ibret alınarak ders çıkarılması için anlatmıştır. Hz. Yusuf (as)’ın kıssasından çıkarılacak bir çok ders vardır. Hz. Yusuf peygamber başına gelen olaylara sabrederek büyük bir sabır örneği sergilemiştir. Ayrıca kendisini ölüme terk eden kardeşlerini affederek büyük bir davranış örneği sergilemiştir. Kardeşleri de kıskançlıklarının kurbanı olarak neredeyse kardeş katili olacak aşamaya gelmişlerdir. Kardeşleri yaptıklarından pişman olmuş, Hz. Yusuf ise sabrederek sabrının sonunda selamete ulaşmıştır. Ayrıca Hz. Yusuf peygamber her koşulda güzel ahlaklı davranarak tam bir iffet abidesi olmuştur. Bizlerde her zaman başımıza gelenlere sabretmeliyiz. Kıskançlık ve hasetlik gibi duygulardan uzak durmalıyız. Her zaman iffetli ve namuslu davranmalıyız. Bağışlayıcı ve affedici olmayı tercih etmeliyiz.

LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi için Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Destek ve Hareket Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Nisan Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Güneş ve Ay Tutulmaları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gezegenleri Tanıyalım Konu Anlatımı - 6. Sınıf Güneş Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı -
reklam