8. Sınıf Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Şuayb (a.s.) Konu Anlatımı

8. Sınıf Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Şuayb (a.s.) Konu Anlatımı

Bu yazımızda sizlere LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi konusu olan aynı zamanda  8. sınıf konuları arasında yer alan Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Şuayb (a.s.) hakkında bilgilendireceğiz.

Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Şuayb (a.s.)

Kur’an’da adı geçen 25 Peygamberden biridir. Medyen ve Eyke halkına gönderilmiş bir peygamberdir.

Hitabetinin çok güzel olması nedeniyle kendisine “Hatîb—ül Enbiyâ” (Peygamberlerin hatibi, en güzel konuşanı) lakabı verilmiştir. Kendisine yeni bir din ve yeni bir ilahi kitap verilmemiştir. Hz. Şuayb (a.s), kendinden önce gönderilen peygamberlerin getirdikleri emir ve yasakları tebliğ etmiştir.

Medyen ve Eyke halkını tevhide davet etmiştir. Onlara Hz. Nuh’un (a.s), Hz. Hud ve Hz. Lut gibi peygamberlerin kavimlerinin başlarına gelenleri anlatarak ibret almalarını istemiştir. Onların yaptıkları yanlışa düşmeden bir ve tek olan Yüce Allah’a inanmalarını, aksi halde helak olacaklarını bildirmiştir.

Hz. Musa (a.s) ile aynı çağda yaşamıştır. Hz. Musa’nın (a.s) kayınpederi olmuştur. Kızı Safura’yı Hz. Musa (a.s) ile evlendirmiştir.

Medyen ve Eyke Kavimleri

Şirk, ölçü ve tartıda eksik tartma, zulüm, gasp, haksız kazanç ve hile gibi günahlarda çok aşırı gitmişlerdir. Onların bu durumu bir ayette şöyle dile getirilmiştir: “Bundan böyle ölçüyü, tam ölçün, eksiltenlerden olmayın. Dürüst terazi ile tartın, insanların mallarını değersiz hale getirip ucuza kapatmayın. ” (Şuara Suresi, 176-177. ayetler)

Hz. Şuayb’ (a.s) kendisine yapılan onca eziyet ve sıkıntıya rağmen onları tevhide davet etmekten vazgeçmemiştir. Ancak Medyen ve Eyke halkı pervasızca Şuayb’tan üzerilerine azap göndermesini istemişlerdir. Onların bu pervasızlıklarını yüce Allah Kur’an’da şöyle bildirmiştir: “Üzerimize gökten bir parça düşürüver, eğer doğru söyleyenlerden isen !” (Şuara Suresi, 177. ayet). Hz. Şuayb ’da onlara şöyle cevap vermiştir: “Rabbim yaptıklarınızı daha iyi bilir. ” (Şuara Suresi, 182. ayet). Bunun üzerine Yüce Allah Medyen ve Eyke kavimlerini şiddetli bir depremle helak etmiştir.

Medyen ve Eyke halkının helakına neden olan davranışlar;

-Allah’tan başka ilahlar edinmeleri
-Hz. Şuayb’ın uyarılarına dikkat etmemeleri
-Ölçü ve tartıda haksızlık yapmaları
-Haksızlık ve zulümde ileri gitmeleri
-Doğruluk ve dürüstlükten ayrılmaları
-Hile ve düzenbazlık yapmaları
-İnsanların mallarını gasp ederek zorla almaları
-Kervanlardan haksız kazanç elde etmeleri

LGS Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi için Tıklayınız

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2021 Milli Savunma Üniversitesi(MSÜ) Sınavı Başvuruları Alınacak - 2022 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - 2022 PYBS,DPY,İOKBS Bursları Ne Zaman Yatırılacak Ödenecek ? - KPSS Puan Türleri ve Meslekleri 2022 - PYBS-DPY-İOKBS Burs Miktarı Kaç Lira Ne Kadar 2022 - Kırşehir Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Zonguldak Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Yozgat Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Yalova Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Van Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Uşak Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Tunceli Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Trabzon Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Tokat Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Tekirdağ Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) -
reklam