7. Sınıf Mayoz Konu Anlatımı

Üreme ana hücrelerinden üreme hücrelerinin oluşmasını sağlayan hücre bölünmesine mayoz denir.7. sınıf Mitoz Konu anlatımı, mayoz nedir, Mayoz Bölünmenin Evreleri hakkında her şey.

Mayoz

Üreme ana hücrelerinden üreme hücrelerinin oluşmasını sağlayan hücre bölünmesine mayoz denir.

Mayoz Bölünme

Mayoz bölünme sadece eşeyli üreyen canlıların eşey ana hücrelerinde gerçekleşir.

 

Mitoz bölünmeden farklı olarak mayoz bölünme mayoz 1 ve mayoz 2 olmak üzere iki aşamada gerçekleşir.

 

Mayoz 1’de gerçekleşen parça değişimi sayesinde mayoz bölünme sonucunda oluşacak kromozomlar anne ve babanın kromozomlarından farklı özelliklere sahip olur. Aynı türün bireyleri arasında farklı özellikler görülmesi parça değişimi sayesindedir.

 

Eşey hücrelerinin birleşmesiyle gerçekleşen üreme şekline eşeyli üreme denir. Eşeyli üreyen canlılarda eşey hücrelerinin oluşması için gerçekleşen bölünme mayoz bölünmedir.

 

 

Mayoz bölünme sadece eşey ana hücrelerinde meydana gelir ve üreme hücrelerinin oluşumunu sağlar. Dişi eşey hücresi yumurta, erkek eşey hücresi ise sperm olarak adlandırılır. Dişi bireyin yumurta hücrelerinin oluşması ve erkek bireyin sperm hücrelerinin oluşması mayoz hücre bölünmesi ile gerçekleşir. Yumurta ve sperm hücrelerinin birleşmesi olayına döllenme denir. Döllenme sonucu zigot oluşur. Zigot, mitoz bölünmeler geçirerek büyür ve böylece yeni bir canlı oluşur.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

ÖSYM Sınav Takviminde Güncelleme 2022 KPSS’de yeni takvim belli oldu - Lise Taban Puanları 2023 Yüzdelik Dilimleri LGS-MEB - ÖSYM’den 2022 KPSS’ye ilişkin duyuru - DGS Çevre Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Çeviribilimi 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Çalgı Yapımı ve Onarımı 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Cevher Hazırlama Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Cam 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Biyoteknoloji 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Biyosistem Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Biyomühendislik 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Biyomedikal Mühendisliği 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Biyoloji 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - DGS Bitkisel Üretim ve Teknolojileri 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -
reklam