7. Sınıf Bitkilerde Büyüme ve Gelişme Konu Anlatımı

7. sınıf konu anlatımları. 7. sınıf  Bitki ve Hayvanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme Konu Anlatımı. 7. sınıf fen bilimleri, 7. sınıf fen bilimleri konu anlatımı, 7. sınıf Bitkilerde Büyüme ve Gelişme Konu Anlatımı işte yazımızda.

Bitkilerde Büyüme ve Gelişme

Bitkiler, çiçekli ve çiçeksiz olmak üzere iki grupta incelenir. Çiçekli bir bitkide üreme organı çiçektir. Bir çiçekte dıştan içe doğru çanak yapraklar, taç yapraklar, erkek organ ve dişi organ bulunur. Yapraklar ve organlar çiçek sapının bitimindeki çiçek tablasının üzerindedir.

Çiçek Sapı: Çiçeği bitkinin gövdesine ve dalına bağlamakla görevli kısımdır.

Çiçek Tablası: Çiçeğin diğer kısımlarını üzerinde taşıyan yapıdır.

Çanak Yaprak: Çiçeğin en dışında bulunan yeşil renkli yapraklardır. Tomurcuk hâlindeyken çiçeği dış etkenlerden korur. Ayrıca fotosentez yaparak besin üretir.

Taç Yaprak: Çiçeğin renkli, kokulu ve güzel görünen kısmıdır. Bu özelliğiyle pek çok böcek, kuş, sinek ve insanın ilgisini çiçek üzerine çekerek tozlaşmaya yardımcı olur.

Erkek Organ: Sapçık ve başçık olmak üzere iki kısımdan oluşur. Sapçığın görevi başçığı taşımaktır. Başçık, polenlerin (çiçek tozları) üretildiği kısımdır. Bitkilerde erkek üreme hücresine polen (çiçek tozu) denir.

Dişi Organ: Dişicik tepesi, dişicik borusu ve yumurtalık olmak üzere üç kısımdan oluşur. Dişicik tepesi yapışkan bir yapıda olup polenlerin dişi üreme organına yerleştiği  ilk kısımdır. Dişicik borusu polenlerin dişicik tepesinden yumurtalığa doğru taşındığı borudur. Yumurtalıkta ise tohum taslağı bulunur. Tohum taslağının içinde dişi üreme
hücresi olan yumurta üretilir. Tohum taslağı yumurtalığın içinde tohumun oluştuğu yapıdır.

Çiçekli Bitkilerde Tozlaşma ve Döllenme

Erkek organın başçığındaki polenlerin (çiçek tozlarının) su, rüzgâr, kuş, böcek ve insan aracılığı ile dişi organın dişicik tepesine taşınması olayına tozlaşma denir.

Çiçek, kokusu ve rengârenk taç yaprakları ile böceklerin ilgisini çeker; böcekler de çiçeğin üzerine konduğunda polen keselerinin çatlamasını sağlar. Ayrıca dağılan polenleri üzerinde taşıyarak bu polenlerin dişicik tepesine ulaşmasını sağlar.

Dişiciğin tepesine yerleşen polenlerin içindeki erkek üreme hücreleri, dişicik borusu yardımıyla yumurtalığa inerek burada bulunan yumurta hücresi ile birleşir. Bu olaya döllenme denir ve bunun sonucunda zigot oluşur.

Zigot gelişerek embriyoyu oluşturur. Embriyo ve embriyonun çimlenerek yeni bitkiyi oluşturması sırasında kullanacağı besin, tohum kabuğuyla sarılarak tohumu oluşturur. Tohum, çimlenme için uygun şartlar oluşuncaya ka-
dar uyku hâlindedir. Yumurtalığın döllenmeden sonra geçirdiği değişimler ile oluşan, tohumun etrafındaki etli ve sulu kısım ise meyvedir.

7. Sınıf Fen Bilimleri Konuları için tıklayınız

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fırat C dedi ki:

    Yazı ödevim için gayet işime yaradı güzel ve sade teşekkür ederim <3

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 1 + 3 kaçtır?


Süt ve Ürünleri Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Süt ve Besi Hayvancılığı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sulama Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Su Ürünleri İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Su Altı Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Spor Yönetimi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sosyal Medya Yöneticiliği (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sosyal Hizmetler (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sosyal Güvenlik (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sondaj Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sivil Savunma ve İtfaiyecilik (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Silah Sanayi Teknikerliği (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Siber Güvenlik Analistliği ve Operatörlüğü (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları