6. Sınıf Yoğunluk Konu Anlatımı

Bir maddenin kütlesinin hacmine oranı o maddenin yoğunluğunu verir. Bir maddenin “birim hacminin (1 cm3) kütlesine” maddenin yoğunluğu denir. Yoğunluk konu anlatımı, yoğunluk hakkında her şey bu yazıda.

Yoğunluk

Evrendeki tüm maddelerin belirli bir kütlesi ve hacmi vardır. Bu nedenle kütle ve hacim maddeler için ortak özelliktir. Kütle, değişmeyen madde miktarıdır. Kütle, “m” harfi ile gösterilir ve birimi; gram(g) ve kilogram(kg)’dır. Hacim, maddenin boşlukta kapladığı alan olarak tanımlanabilir. Hacim “V” harfi ile gösterilir ve birimi “cm3”tür. Kütle eşit kollu terazi ile, hacim dereceli silindir ile ölçülür.

Bir maddenin kütlesinin hacmine oranı o maddenin yoğunluğunu verir. Bir maddenin “birim hacminin (1 cm3) kütlesine” maddenin yoğunluğu denir. Yoğunluk maddeler için ayırt edici özelliktir. Yoğunluk “d” harfi ile gösterilir. Kütle gram(g), hacim cm3 olarak alındığında yoğunluk birimi g/cm3 olur.

Bir maddenin yoğunluğunu bulmak için;


formülü kullanılır.

 

– Cismin kütlesi eşit kollu terazide ilk olarak ölçülür.
– Silindir ile beraber cismin hacmi bulunur.
– Dereceli bir silindir içerisinde sıvı eklenir. Daha sonra bu sıvı içerisine eklenir. Sıvının ilk seviyesi ile son seviyesi arasındaki fark hacmi verir.

Bunları gerçekleştirmek suretiyle cismin kütlesi ve hacmi bulunur. Daha sonra yukarıda verilen formül ile beraber kütle ve hacim hesaplaması gerçekleştirilir. Burada formül üzerinden bağlantı kuracak olursak yoğunluk sabit kaldıkça bir cismin kütlesi artarsa hacmi de artar. O zaman kütlesi azalırsa hacmi de azalır.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
YKS’ye 2,5 milyonun üzerinde aday başvurdu - 2021 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - 2021 YKS Sınava Giriş Belgeleri Açıklandı - 6. Sınıf Yoğunluk Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sıvı Hâlden Gaz Hâle Geçme Konu Anlatımı - 6. Sınıf Katı Hâlden Sıvı Hâle Geçme Konu Anlatımı - 6. Sınıf Maddelerin Hâl Değişimleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gaz Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı - 2021 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 6. Sınıf Sıvı Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı - 2021 LGS Merak Edilen Sorular ? - Yazılım Mühendisliği 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yeni Medya 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yazılım Geliştirme 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yapay Zeka Mühendisliği 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları -