Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Torunuma Mektup Metni Cevapları Sayfa 152-153


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları Torunuma Mektup Metni Sayfa 152-153 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 152-153 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 152 Ders Kitabı Cevapları

1. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki kelimelerin anlamlarını metinden hareketle tahmin ederek karşılarına yazınız. Tahminlerinizin doğruluğunu sözlükten kontrol ediniz.

Büst: omuzdan yukarısını gosteren yontu

Diyagram: Bir şeyin görünümünü, parçalarını, yapısını, işleyişini vb. özetleyen ve açıklayan “basitleştirilmiş bir çizim”, şematik gösterim.

Kenetlenmek: bir konu hakkinda dayanisma ayni tutum

Galeri: genellikle resim, heykel vb. gibi sanat yapıtlarının sergilendiği salon.

Minnet: gördüğü bir iyilik karşısında kendini borçlu duyumsama, gönül borcu.

mozole: Buyuk ve gösterişli

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Yazarın mektubunu yazdığı tarih hangi önemli olayların yıl dönümüdür?

Cevap:
Yazarın mektubunu yazdığı tarih 1071 yılındaki Malazgirt Savaşı ve Büyük Taarruzun yıl dönümüdür.

2. Yazar, tozlandığını ve ışığını yitirdiğini düşündüğü millî duygularını hangi etkinliklerle canlandırır?

Cevap:
Yazar, tozlandığını ve ışığını yitirdiğini düşündüğü millî duygularını Anıtkabir’e gidip müzeleri ve mozoleyi gezerek canlandırır.

3. Yazar Anıtkabir ziyaretinde neler hissetmiştir?

Cevap:
Yazar Anıtkabir ziyaretinde heyecan ve minnettarlık hissetmiştir.

4. Siz daha önce müze ziyaretinde bulundunuz mu? Bulundaysanız ziyaret esnasında neler hissettiniz?

Cevap:
Ben , daha önce müze ziyaretinde bulundum. Müze ziyaretinde heyecanlandım, mutlu oldum ve geçmişe hayran kaldım.

5. Millî kültürün korunmasında müzelerin katkısı nedir? Açıklayınız.

Cevap:
Millî kültürün korunmasında müzelerin önemli bir rolü vardır. Müzeler insanlara kültür unsurlarını somut bir şekilde sunar. Bu, insanları daha çok etkiler. Müzeler aynı zamanda millî kültürün somut örneklerini koruyarak gelecek nesillere aktarılmasına vesile olur.

3. ETKİNLİK

Okuduğunuz metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.

Cevap:

Konu: Tarihi önemli olaylara gösterilen ilgi zayıflaması.
Ana fikir: Müzeler, milli kültürün korunması ve aktarılması konusunda önemli katkılar sunar.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 153 Ders Kitabı Cevapları

4. ETKİNLİK

Aşağıdaki paragrafları okuyunuz ve soruyu yanıtlayınız.

TORUNUMA MEKTUPLAR

Müzeden çıktıktan sonra bir kez daha mozoleye yürüdüm. Mozolenin önünde bütün kalbimle minnetimi anlattım Ata’ya. Emanetinin emin ellerde olduğunu söyledim. Onun beni bir şekilde duymuş olduğuna inanıyorum ve diğer bütün şehitlerin, gazilerin…

Ailemi geçindirecek kadar para kazanıyordum. Gerisi… Bana bütün bunları sağlayan, bugünkü özgürlüğümü armağan edenleri pek düşünmez olmuştum.

İşte orada bunu fark ettim.

Hatice TANRIÖĞEN

BOŞ SAKSI

Üç hafta kadar sonra, gencin mahallesindeki bazı gençler tohumlarının nasıl açtığını, bitkilerin nasıl büyümeye başladığını, anlatmaya başlamış. Delikanlı bunları duydukça kendi tohumunu kontrol ediyormuş. Ediyormuş etmesine ama
saksıda değişen hiçbir şey göremiyormuş. Aradan haftalar, aylar geçmiş fakat yine de değişen bir şey olmamış. Arkadaşları büyüyen bitkilerini zevkle anlatırken genç sus pus oluyormuş. Elindeki toprak dolu saksıdan bahsedecek değil ya! Artık ümitleri suya düşmüş.

Ebru ALEMDAĞ

Yukarıdaki paragraflarda olaylar kimin ağzından anlatılmaktadır? Yazınız.

TORUNUMA MEKTUPLAR

1. kişi ağzından anlatılmaktadır.

BOŞ SAKSI

3. kişi ağzından anlatılmaktadır.

5. ETKİNLİK

Mektup türüne ait aşağıdaki özelliklerden hangileri “Torunuma Mektuplar“ adlı metinde bulunmaktadır? İşaretleyiniz.

Mektup, yazılan kişiye uygun hitapla başlamıştır. ()
Mektup, uzaktaki kişiye duygu ve düşünceleri iletmek için yazılır. ()
Mektubun yazıldığı tarih bellidir. ()
Yazar duygu ve düşüncelerini paylaşmak için yazmıştır. ()
Mektubun sonu sağlık, esenlik ve iyi dileklerle bitirilmiştir. ()
Mektubun sağ alt köşesinde ad soyad ve imza vardır. ()

6. ETKİNLİK 

Kendinizi, yaşadığınız yeri tanıtan bir rehber olarak hayal ediniz. Yörenizin kültürel özelliklerini hazırladığınız görselleri kullanarak anlatınız.

Cevap:

Konya’nın geleneksel el sanatları ve folklorik değerleri de kültür turizmi için önemli bir boyutu temsil etmektedir. Konya’da keçecilik, halıcılık, kaşıkçılık, tüfekçilik, testicilik, çinicilik ve Hat sanatı gibi el sanatları yabancı turistlerin ilgisini cezbetmektedir. Ayrıca semah, folklor ve tasavvuf musikisi de Konya’nın başlıca folklorik değerlerini oluşturmaktadır.

Konya çok çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır ve M.Ö. 7000 yılına kadar giden bir tarihin izlerini taşımaktadır. Ören yerleri, tarihi ve doğal sit alanları, mağaraları ve sivil mimari örnekleriyle zengin bir tarihi mirasa sahiptir.

Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapan Konya, Hz. Mevlana ve Nasrettin Hoca gibi dünya çapında tanınan şahsiyetleri nedeniyle önemli bir turizm noktasıdır.

İlimizde 8’i 5 yıldızlı olmak üzere 166 otelde 14.000’den fazla yatak kapasitesi mevcuttur. Ayrıca Turizm İşletme Belgesi’ne sahip 172 turizm seyahat acentesi vardır.

Konya merkezinde 7 (Mevlana, Karatay Çini eserleri, İnceminare, Sırçalı Medrese, Atatürk, Etnografya ve Arkeoloji Müzeleri) , ilçelerde 5 (Çatalhöyük Örenyeri Müzesi, Ereğli Müzesi, Akşehir Batı Cephesi Karargâhı Müzesi, Akşehir Etnografya ve Akşehir Arkeoloji Müzesi) olmak üzere toplam 12 müze bulunmaktadır. Mevlana Müzesi 2022 yılında yaklaşık 3 milyon ziyaretçi ile Türkiye’de en çok ziyaret edilen müze olmuştur.

İlimiz sınırları içinde yer alan Çatalhöyük Neoloitik Kenti UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde gösterilmektedir. Yine Konya ili sınırlarındaki 5 merkez ise (Eşrefoğlu Camii, Konya – Selçuklu Başkenti, Anadolu Selçuklu Medreseleri, Eflatunpınar: Hitit Su Anıtı ve Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Alanı) Dünya Kültür Mirasi Geçici Listesi’nde bulunmaktadır.

İlimizde ulusal kültürümüzün korunduğu yazma eserler kütüphanesi olarak, Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi ve Yusufağa Yazma Eserler Kütüphanesi bulunmaktadır. Bu kütüphanelerde 18.118 adet el yazması, 73.503 adet matbu olmak üzere toplam 91.621 adet kitap bulunmaktadır.

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olma özelliğini taşıyan Beyşehir Gölü de doğa ve av turizmi açısından Türkiye’nin önde gelen merkezleri arasında yer almaktadır. 30’dan fazla adanın bulunduğu Beyşehir Gölü ve çevresinin yatırımlar ve etkin tanıtımla doğa turizminin gelecekteki önemli merkezlerinden biri olması beklenmektedir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları Torunuma Mektup Metni Sayfa 152-153 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam