Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Televizyoncu Ali Dinleme Metni Cevapları Sayfa 242-243


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Televizyoncu Ali Dinleme Metni Sayfa 242-243 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 242-243 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 242 Ders Kitabı Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Teknolojik cihazlarla günde ortalama ne kadar süre geçiriyorsunuz? Bu sürenin hayatınıza etkileri nelerdir? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:
Teknolojik cihazlarla günde ortalama 3 saat süre geçiriyorum. Bu süre hayatımı ve sağlığımı olumsuz yönde etkiliyor. Bunun yerine spor yapabilir, kitap okuyabilir, ailemle daha çok vakit geçirebilirim.

1. ETKİNLİK

Metni televizyonun bozulduğu kısma kadar dinleyiniz. Olayların gelişimi ve sonucu hakkındaki tahminlerinizi boş bırakılan yere yazınız. Daha sonra metnin devamını dinleyiniz.

Cevap:
Ali televizyonun bozulduğunu öğrenince çok üzülür televizyon olmayınca artık canı cok sıkılır ve televizyonsuz hiçbir şey yapamadığını anlar kendisi teknoloji bağımlısı olduğunu fark edince artık televizyon tamir olunca izlemeyip ödevlerini yapıp derslerine çalışmıştır.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 243 Ders Kitabı Cevapları

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Ali’nin televizyonu çok izlemesine annesi ve babası nasıl tepki göstermişlerdir? Metinden örnek cümleler veriniz.

Cevap:
Ali’nin televizyonu çok izlemesine annesi ve babası: Annesi “Oğlum gözlerine acı…” diyormuş. Babası “Derslerine yeterince çalışmıyorsun. Eve gelince seni hep televizyonun karşısında buluyorum.” diyormuş.

2. Televizyonun bozulmasıyla birlikte Ali’nin hayatında ne gibi değişiklikler olmuştur?

Cevap:
Televizyonun bozulmasıyla birlikte Ali ders çalışmaya, ödevlerini özenerek yapmaya başlamış. Uykusu gelince gidip yatmaya başlamış. Sokakta oynamaya başlamış. Kitap okumaya başlamış. Arkadaşlarıyla ve ailesiyle vakit geçirmeye başlamış.

3. Ali’nin televizyonun tamir edildiğini fark etmemesi onun açısından nasıl bir gelişmedir? Değerlendiriniz.

Cevap:
Ali’nin televizyonun tamir edildiğini fark etmemesi onun açısından güzel bir gelişmedir. Televizyon varken vaktinin çoğunu televizyon karşısında boşa geçiren ve bundan vaz geçmeyen Ali’nin televizyon bozulduktan sonra daha faydalı işler yapması ve bundan daha mutlu olması, Ali’nin doğru yolu bulduğunu gösterir.

4. Sizin televizyon bağımlılığı konusunda Ali ile benzer ve farklı yönleriniz nelerdir? Hayatınızdan örnekler vererek açıklayınız.

Cevap:
Benim televizyon bağımlılığı konusunda Ali ile benzer yönlerim var. Ben de Ali gibi bazı zamanlar çok fazla televizyon izliyorum.

5. Sizce Ali’nin televizyonla çok vakit geçirmesinde neler etkili olmuş olabilir? Değerlendiriniz.

Cevap:
Bence Ali’nin televizyonla çok vakit geçirmesinde televizyondaki programlar, Ali’nin yapması gereken işlerden daha cazip geldiği ve televizyon izlerken hiçbir çaba sarf etmeden iyi vakit geçirmesi etkili olmuş olabilir.

6. Televizyon icat edilmeden önceki dönemlerde yaşıyor olsaydınız sizce hayat nasıl olurdu? Olumlu ve olumsuz yönlerini arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap:
Televizyon icat edilmeden önceki dönemlerde yaşıyor olsaydım bence hayat daha güzel olurdu. İnsanlar televizyon karşısında geçirdikleri vakti kitap okuyarak, sohbet ederek, spor yaparak, kendilerine zaman ayırarak geçireceklerdi. Olumlu yönleri ise televizyon sayesinde pek çok haberde ve gelişmeden anlık olarak haberimiz oluyor.

3. ETKİNLİK

Metnin konusunu belirleyerek yazınız.

Cevap:
Metnin konusu televizyonun çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri.

4. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metnin ana fikrini belirleyerek yazınız.

Cevap:
Dinlediğim metnin ana fikri televizyon izlerken geçirdiğimiz boşa zamanda daha faydalı işler yaparak daha mutlu olabiliriz.

5. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metne farklı bir başlık yazınız.

Cevap:
Televizyonun Yokluğu farklı bir başlık olabilir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Televizyoncu Ali Dinleme Metni Sayfa 242-243 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam