Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Sefiller Metni Cevapları Sayfa 120-121


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları Sefiller Metni Sayfa 120-121 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 120-121 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 120 Ders Kitabı Cevapları

b) Aşağıdaki isimleri karşılarındaki isimle anlamlı bir bütün oluşturacak şekilde örnekteki gibi eşleştiriniz.

7. ETKİNLİK

Aşağıda verilen isim tamlamalarını örnekteki gibi bulunuz. Tamlamanın türünü yandaki kutulara yazınız. Tamlamalarda geçen kelimelerin ilk harflerini aşağıdaki dairelere yazınız.

Geçmiş, ihtiyarın yüzünden okunabiliyordu (Belirtili isim tamlaması)
İstanbul laleleri İyiliği ve zarafeti temsil eder. (Belirtisiz isim tamlaması)
Onun için iyilik kapıları sonuna kadar açılmıştı. (Belirtisiz isim tamlaması)
Uzun yıllar süren savaşta barışın inşası için çok çalıştı. (Belirtili isim tamlaması)
Soğuk havada köpeği beslemek isteyen Rıdvan’ın elleri donmuştu. (Belirtili isim tamlaması)
Dürüstlük temalı konuşma radyo dinleyicileri tarafından çok beğenildi. (Belirtisiz isim tamlaması)
Memleket değerlerini korumalıyız. (Belirtisiz isim tamlaması)
İnsanların ricasına daha fazla dayanamadı ve yardım etmeye karar verdi. (Belirtili isim tamlaması)

İYİLİK BİR ERDEMDİR

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 121 Ders Kitabı Cevapları

8. ETKİNLİK

Evrendeki tüm kötülükler yok edilemese de yapılan iyiliklerin karşılıksız kalmayacağını anlatan metninizi aşağıdaki atasözlerini de kullanarak yazınız.

* İyiliğe iyilik her kişinin kârı, kötülüğe iyilik er kişinin kârı.
* İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir.

Cevap:

İYİLİK BULAŞICIDIR

İyilik yapmak bir alış veriş değildir. Karşılıklı yapılan iyilik, iyilik değildir. Biz, bir karşılık bekleyerek iyilik yapmayız. Sadece yaptığımız iyilik karşısında güzel şeyler olmasını umut ederiz. Amacımız daha mutlu bir hayat sürmektir.

Yaptığımız iyiliğin karşılığını beklemesek bile, iyiliklerin karşılıksız kalmayacağını biliriz. Bu karşılık illa iyilik yapana yarayacak diye bir şey yok. İyilik gören kişi karşılığında bir başkasına iyilik yapar. O da bir başkasına iyilik yapar. Böyle böyle tüm dünya iyilikle dolar. Evrendeki tüm kötülükler iyilik yaparak yok edilemez fakat en azından bu kötülüklerin yol açtığı olumsuzluklar, iyilik yapılarak en aza indirilebilir. Atalarımız da “İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir.” demiş. Yapılan iyiliklerin karşılığı mutlaka vardır.

İyiliğe karşı iyilik yapmanın yanı sıra kötülüğe karşı iyilik yapmak vardır ki bu en büyük erdemdir. Yine atalarımız “İyiliğe iyilik her kişinin kârı, kötülüğe iyilik er kişinin kârı.” demiş. Kötülükle mücadele ancak bu şekilde yapılırsa tüm insanlık huzur içinde yaşayabilir.

Bizim insanlık görevlerimizden biri de iyilik yapmaktır. Karşılık beklemeden hatta kötülüğe karşı bile iyilik yapmak en büyük erdemdir. Dünyayı ayakta tutan, yapılan iyiliklerdir ve iyilik bulaşıcıdır.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Hayvan sevgisini anlatan bir şiir bularak sınıfa getiriniz.

Cevap:

Çocuk ve Kuş

Bir kuştu,
Allı allı bir kuş.
Her tüyüne bir çiçek bağladılar
Uçmadı o.

Bir kuştu,
Mavili mavili bir kuş.
Her tüyüne bir boncuk bağladılar
Uçmadı o.

Bir kuştu,
Yeşilli yeşilli bir kuş.
Her tüyüne bir çocuk kordelası bağladılar
Uçtu o.

Fazıl Hüsnü Dağlarca

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları Sefiller Metni Sayfa 120-121 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2022 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam