Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Renk Çemberi Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 18-19


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları Renk Çemberi Metni Sayfa 18-19 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 18-19 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 18 Ders Kitabı Cevapları

7. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki haber metnini okuyunuz. Görselleri yorumlayınız.

Cevap:
Görsellerde, haberde geçen festivalden ve festivalde kullanılan boyalardan görseller vardır. Görseller renkli ve dikkat çekicidir.

b) Haberin görselleri seçilirken nelere dikkat edilmiştir? Açıklayınız.

Cevap:
Haber görselleri seçilirken haber içeriğiyle ilişkili olmasına dikkat edilmiştir. Haberde geçen festivalden ve festivalde kullanılan boyaları gösteren görseller seçilmiştir.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 19 Ders Kitabı Cevapları

8. ETKİNLİK

Okuduğunuz metinde renkler konuşturulmuştur. Siz de aşağıda verilen varlık kadrosundan en az ikisini seçiniz. Aşağıdaki duygulardan birini anlatan fablınızı yazınız.

Varlık Kadrosu
Tilki, Karga, Kuzu,
Kedi, Çınar Ağacı,
Gül, Kurt
Duygular
Kıskançlık, Korku,
Sevgi, Beğenme,
Yalnızlık

UÇMAK İSTEYEN TİLKİ
Tilkinin biri kargayı çok kıskanıyormuş. Onun gibi gökyüzünde özgürce uçmak istiyormuş. Birgün kafasına koymuş; kargayı yakalayıp kanatlarını alarak kendine takacakmış. Böylece karga gibi özgürce uçabilirmiş.

Ormanda gezerken Kara Karga’yı görmüş. Karga ağaçtaymış. Yakalaması mümkün değilmiş. aklına bir hinlik gelmiş:

– Kara Karga kardeş. Sırtıma bir diken battı. Uzanıp çıkaramıyorum. Bana yardım eder misin?

Kara Karga Tilki’nin kurnaz bir hayvan olduğunu biliyormuş fakat yardım etmek de istiyormuş. Dikeni çıkarmak için Tilki’ye doğru uçmuş. Tam yere konacakken Tilki birden Kara Karga’nın üzerine atlamış. Karga çevik bir hareketle havalanmış. turkceodevim.com

Karga havalanınca Tilki’nin önünde engel kalmamış ve uçurumdan aşağı düşmüş ve ayağı kırılmış. Kendi kedine:

— Uçmak istedim ve uçtum ama kıskançlığım nedeniyle ayağımdan oldum. Şimdi ise yürüyemiyorum. Kıskançlığım nedeniyle elimdekini de kaybettim, demiş ve yaptığından çok pişman olmuş.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

“Memleket” konulu bir şiir ezberleyiniz.

Cevap:

Memleket Sevgisi

Bir bakarsın memlekete
İçinde büyüyüp gidersin
Üzümüne, bağına, bahçesine
Hasret olup bitersin.

Tarih yatan yerine
Memleket adını verirsin
Ne mevsimler ne yıllar
Ömrünü geçirirsin.

Memleket yaşantısında
Bir gül gibi yeşerirsin
Onun hüzünlü yıllarında
Birden soluverirsin.

İş memleket sevgisi olunca
Hayatını verirsin
Ayrıldığın zaman ondan
Memleketini özlersin.
Derviş Yusuf Yeğenoğlu

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları Renk Çemberi Metni Sayfa 18-19 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2022 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam