Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Renk Çemberi Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 16-17


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları Renk Çemberi Metni Sayfa 16-17 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 16-17 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 16 Ders Kitabı Cevapları

1. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki cümlelerde altı çizili deyimlerin anlamlarını yazınız.

Mor renge uzun süre bakmak sinirleri gerer.

Sinirleri gerilmek:  Sinirlenmeye hazır bir durumda bulunmak

Boynuz kulağı geçermiş, diye fısıldadı Lacivert, Mor’un kulağına.

Boynuz kulağı geçmek: Bir konuda daha sonra yetişenler yetenek bakımından eskileri geçmek

Birine gerçeği gösterecektim, dedi Siyah gözdağı verircesine.

Gözdağı vermek:  Bir şeyi yaptırmak ya da yaptırmamak amacıyla, bir kimseyi sonradan verilecek bir ceza ya da yerine getirilecek ürkütücü bir eylemle korkutmak, yıldırmak, birine karşı korkutucu davranışlarda bulunmak, korkutucu sözler söylemek.

b) Yukarıdaki deyimleri birer cümlede kullanınız.

Yaptıkları karşısında sinirlerim gerildi.
Öğrettiklerimi  harfiyen yaptı boynuz kulağı geçecek anlaşılan.
Dinleyelim diye bize gözdağı vermeye çalıştı.

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Renkler niçin bir araya gelmiştir? Açıklayınız.

Cevap:
Yılın rengini seçmek için. Bunu her yıl yaparız, değil mi? Her yıl sonunda toplanıp dünyada yaşanan olaylara, durumlara hangi rengin uyduğunu belirleriz.

2. Hangi renk kendini diğerlerinden üstün görmektedir? Niçin?

Cevap:
Beyaz renk kendini diğer renklerden üstün görmektedir. Benim gibi bir renk demesinden anlıyoruz bu durumu. Çünkü beyaz renge göre kendisi bütün renklerin bütünüdür. Temizliğin saflığın dürüstlüğün sembolü olduğu için de kendisini diğer renklerden üstün görmektedir.

3. Hangi renkler, insanlara neşe verdiğini söylemektedir? Bu renklerin söylemine katılıyor musunuz?

Cevap:
Turuncu rengi kendisinin neşe verdiğini söylemektedir. Pembe renkte yine sevincin rengi olduğunu söylemektedir. Bence doğrudur. Çünkü gerçekten ben ne zaman pembe ve turuncu renkli bir şey görsem yüzümde gülücüklerin olduğunu hissediyorum.

4. Yeşil renk güveni temsil ettiğini hangi örnekle ifade eder?

Cevap:
Bankaların hep yeşil rengi kullandığını çünkü insanlara güven duygusu verdiğini örnek olarak söylemiştir.

5. Siz metindeki hangi rengin yerinde olmak isterdiniz? Niçin?

Cevap:
Ben ne olursa olsun mavinin yerinde olmak isterdim. Çünkü mavi rengi gibi insanlara uçsuz bucaksız gökyüzünü, denizlerin, kısaca Dünya’nın rengini temsil etmek istedim.

6. Sizce bu yılın rengi hangisi olmalıdır? Niçin?

Cevap:
Bence bu yılın rengi beyaz olmalıdır. Çünkü hem Kovid’den dolayı hem de Dünya’daki savaşlardan dolayı hepimiz zor günler geçiriyoruz. Beyaz da hem umudun hem de barışın simgesi olduğu için bence bu yılın rengi beyaz olmalıdır.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 17 Ders Kitabı Cevapları

3. ETKİNLİK

Mavi, renkler arasında çıkan anlaşmazlığa hangi bakış açısıyla çözüm getirir?

Cevap:
Mavi söz alarak tartışmalarının gereksiz olduğunu söylemiştir. Mavi şöyle demiştir: Soğuk renkler, sıcak renkler diye ayrıldık. Hangimizin daha üstün olduğunu söyleyebilecek olanınız var mı? Birbirimize inanmalı ve güvenmeliyiz.Bir renk çemberinin ayrılmaz parçasıyız hepimiz. Her birimiz kendinden bir şey katıyor bu güzelliğe. Birimiz eksilirsek ötekilerin güzelliği de kalmaz. Bunu iyi bilelim diyerek herkesi yatıştırmıştır.

4. ETKİNLİK

Okuduğunuz metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.

Cevap:
Renkler ve özellikleri

5. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki cümlelerde geçen altı çizili geçiş ve bağlantı ifadelerini inceleyerek bu ifadelerin cümlenin anlamına olan katkısını belirtiniz.

Bu özelliğimle gündeme gelmeyi hiç ama hiç istemem. Kararlılık ifadesi katmıştır. 
Sizin karışımınız olabilirim ancak yeni bir rengim ben. Savunulan farklı bir düşünceyi vurgulamak için kullanılmıştır. 
Kendimizi tanıtacaktık oysa tartışma yaptık, diyerek konuşmasını sürdürmek istedi Yeşil. Tümceleri karşıtlık anlamıyla bağlamıştır. 

b) Siz de “ama, fakat, ancak, lakin, buna rağmen, bununla birlikte” sözcüklerinden üçünü seçiniz. Seçtiğiniz sözcükleri birer cümlede kullanınız.

1) Yemek yapacaktık ama soğan kalmamış.
2) Başım ağrımasına rağmen ödevlerimi yaptım.
3) Sana katılmıyorum bununla birlikte düşüncene saygı duyuyorum.

6. ETKİNLİK

Metinde verilmeyen renklerden birini seçiniz. Seçtiğiniz rengin sizde hangi duyguları çağrıştırdığını anlatan bir konuşma yapınız.

Cevap:
Kahverengi. Kahverengi rengi bana sonbaharı çağrıştırır. Sonbaharda artık sararan yapraklar yerini kahverengi renkli dallara, yerde çürümüş gibi duran yaprak kalıntılarına bırakır. Bunun yanında toprak kokusunu da çağrıştırır bana. Kahverengi aynı zamanda ağaç kökleri de demektir benim için.

6. Sınıf Türkçe Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları Renk Çemberi Metni Sayfa 16-17 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2022 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - 2023 YKS Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Nasıl Hesaplanacaktır? - 2023 YKS Sınav Sonuçları Nasıl Duyurulacaktır? - 2023 YKS Sınav Sonuçları Nasıl Kullanılacaktır? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam