Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Piri Reis Metni Cevapları Türkçe Sayfa 204-205


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Piri Reis Metni Sayfa 204-205 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 204-205 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 204 Ders Kitabı Cevapları

5. ETKİNLİK

“Piri Reis” metninden alınmış aşağıdaki cümleyi okuyunuz. Verilen Dünya haritasına göre soruları yanıtlayınız.

“Asya’ya ulaşacağını düşünerek İspanya’dan gemiyle yola çıkmış olan İtalyan denizci Kristof Kolomb 1492’de Atlas Okyanusu’nu geçerek Orta Amerika’ya ulaştı.”

1. İspanya’dan yola çıkan ve yanlış rotada giden Kristof Kolomb hangi okyanusta ilerlemektedir?

Cevap:
İspanya’dan yola çıkan ve yanlış rotada giden Kristof Kolomb Atlas Okyanus’unda ilerlemektedir.

2. Asya’ya varmak isteyen Kolomb, o günün şartlarında hangi okyanusları geçmek zorundadır?

Cevap:
Asya’ya varmak isteyen Kolomb, o günün şartlarında Atlas ve Hint Okyanus’unu geçmek zorundadır.

3. Kolomb’un yanlış rotada gitmesinin nedenleri ne olabilir?

Cevap:
Kolomb’un yanlış rotada gitmesinin sebepleri yön bulma yöntemlerinin yetersiz oluşu, elinde bir harita olmaması olabilir.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 205 Ders Kitabı Cevapları

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki haber metnini okuyunuz. Metinden hareketle soruları yanıtlayınız.

a) Haber metninin görsellerinin haberle olan ilişkisini değerlendiriniz.

Cevap:
Haber metninin görsellerinin haberle olan ilişkisi görselde Piri Reis’in resmi ve haritası kullanılmıştır. Haber metninde de Piri Reis ve haritasından bahsedildiği için uygun bir seçim olmuştur.

b) Bu haber metnini siz hazırlasaydınız nasıl bir görsel kullanırdınız?

Cevap:
Bu haber metnini ben hazırlasaydım yukarıdaki görsellere ek olarak günümüz haritasını da kullanırdım.

7. ETKİNLİK

a) Piri Reis’in o günün şartlarında dayanıksız kalyonlarla tüm dünyayı gezmiş olması pek mümkün değilken Dünya haritasını sizce nasıl çizmiş olabilir?

Cevap:
Piri Reis’in o günün şartlarında dayanıksız kalyonlarla tüm dünyayı gezmiş olması o zamana kadar çizilmiş haritalardan ve gezginlerin kitaplarından yararlanarak çizmiş olabilir.

b) Düşünceleriniz doğrultusunda “Haritadaki Sır” başlığı altında bir hikâye kurgulayınız. Hikâyenizde yabancı dillerden alınmış dilimize henüz yerleşmemiş aşağıdaki kelimelerin Türkçe karşılıklarını da kullanınız.

perspektif: Bakış açısı.
kroki: Bir konu veya nesnenin başlıca özelliklerini yansıtacak biçimde hazırlanmış taslağı:
anafor: Girdap.
monoton: Tekdüze.
restorasyon: Yenileme.

HARİTADAKİ SIR

Cevap:
Ahmet bir gün haritaların nasıl oluştuğunu merak etti. Bunun için ise araştırma yapmaya başladı. Araştırmasında ise ünlü Türk Denizci Piri Reis karşısına çıktı. Meğerse Piri Reis haritalar konusunda söz sahibi bir insanmış. Onun bakış açısı Dünya’daki ilklerden bir tanesiymiş. Tekdüze olan haritalardan çok farklı bir bakış açısıyla haritalarını çiziyormuş. Onun hazırlamış olduğu harita taslakları bile çok emek verilerek hazırlanmış taslaklarmış. Günümüzdeki pek çok harita ise Piri Reis’in çizmiş olduğu haritaların yenilenmiş hali. Ahmet araştırmaları sonucunda edindiği bilgileri sınıfındaki arkadaşlarıyla paylaştı. Bu bilgilere sahip olduğunu gören arkadaşları ise Ahmet’i tebrik ettiler. Ahmet ise o gün çok ama çok mutlu oldu.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Dünyadaki iklim farklılıklarını ve sebeplerini araştırınız.

Cevap:
Yükselti farklılığı
Denize uzaklık
Okyanus etkisi
Karasallık
Bitki örtüsü
Etki eden rüzgarlar olarak örneklenebilir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Piri Reis Metni Sayfa 204-205 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam