Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Okumak Metni Cevapları Sayfa 180-181


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Okumak Metni Sayfa 180-181 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 180-181 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 180 Ders Kitabı Cevapları

5. ETKİNLİK

Aşağıdaki grafikte bazı şehirlerdeki kütüphane sayıları verilmiştir. Verilen bilgilerden yola çıkarak soruları yanıtlayınız. (Veriler 2016 yılına aittir.)

• Grafiğe göre hangi şehirlerdeki kütüphane sayısı eşittir?

Cevap:
Grafiğe göre Antalya-Bursa-Diyarbakır, Erzurum-Ordu, Eskişehir-Van şehirlerindeki kütüphane sayısı eşittir.

• Grafikten seçeceğiniz üç şehrin kütüphane sayılarını inceleyerek karşılaştırınız.

Cevap:
Ankara’da 42 kütüphane bulunmaktadır ve grafikte bulunan bütün şehirlerden daha çok kütüphanesi vardır. İzmir, 38 kütüphaneyle Ankara’dan sonra en çok kütüphanesi bulunan şehrimizdir. Hakkari ise 4 kütüphane ile grafikteki şehirlerden en az kütüphanesi olan şehrimizdir.

• Grafiği incelediğinizde kütüphane sayılarını yeterli buluyor musunuz? Nedenleriyle açıklayınız.

Cevap:
Grafiği incelediğinizde kütüphane sayılarını yeterli bulmuyorum. Bence her mahallede bir kütüphane bulunması gerekir. Toplumumuzun gelişebilmesi için herkesin kitaba rahatça ulaşabilmesi gerekir.

• Yaşadığınız yerde kütüphane var mı? Daha önce kütüphaneye gittiyseniz gözlemlerinizi yazınız.

Cevap:
Yaşadığım yerde halk kütüphanesi var. Halk kütüphanesi benim için çok güzel bir yer. Pek çok kitap var. Aradığım kitapları orada bulabiliyorum.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 181 Ders Kitabı Cevapları

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde geçen altı çizili kelimelerin türlerini bularak ait oldukları bölüme yerleştiriniz.

• Artık benim için yeryüzünde tek bir eğlence kaldı.
• İnsanlardan kaçan yabani bir mahluk oldum.
• Ya eski düşüncelerimizi yerinden oynatarak onları canlandırır ya yeni bir düşünce ile varımızı artırır.
• Ona her an davetli gibiyizdir,
 Biz yanına gidinceye kadar gözleri gözlerimize tatlı tatlı güler.
• Onlar, ıssız bir âlemde, yapayalnız yaşayan mahkûmlardır.
• Bu his, içinde yaşadığınız cemiyetten uzak kalmanın verdiği manevi açlığınızın giderilmesini İstemekten ve başka insanlarla olan bağınızın koparılması kaygısından başka ne ifade eder?

Cevap:
Sıfat: bir, eski, bu, manevi, başka.
Zamir: benim, onları, ona, biz, onlar.

7. ETKİNLİK

Okuma oranının yüksek olduğu toplumların özellikleri nelerdir? Düşüncelerinizi yazınız.

Cevap:
(örnek)
Okuma oranı yüksek toplumlar, düşüncelerini rahat ve herkesin anlayabileceği şekilde aktarabilen insanlardan oluşur. Bu toplumda bulunan kişilerin hayal güçleri gelişmiştir. Yaratıcıdırlar. Sorunlara kolayca çözüm bulabilirler. Bilgili ve kültürlüdürler. Daha mutlu bir hayat sürerler.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Okumak Metni Sayfa 180-181 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam