Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Mutlu Prens Dinleme İzleme Metni Cevapları Sayfa 32-33


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları Mutlu Prens Dinleme İzleme Metni Sayfa 32-33 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 32-33 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 32 Ders Kitabı Cevapları

7. ETKİNLİK

Aşağıdaki görseller metnin hangi bölümlerini anlatmaktadır?

Kırlangıcın hasta çocuğu olan terzinin evine yakut götürdüğü bölümü anlatmaktadır.
Tiyatro metni yazan delikanlının yazamayacak kadar üşüdüğü bölümü anlatmaktadır.
Kırlangıcın yakutu terzinin evinde masaya bıraktığı anlatmaktadır.
Mutlu prens heykeli ile kırlangıcın konuştuğu bölümü anlatmaktadır.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 33 Ders Kitabı Cevapları

8. ETKİNLİK

Dinlediğiniz hikâyenin devamında Mutlu Prens, tiyatro oyunu yazan fakir delikanlıya yardım edecektir. Sizce delikanlının sorununu Mutlu Prens nasıl çözecektir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Bence Mutlu Prens fakir delikanlı için de bu kez bir başka değerli kısmını gönderecek o tiyatro yazarı da bu destek ile yazmış olduğu eseri bitirebilecek büyük üne şöhrete kavuşacaktır.

9. ETKİNLİK

Serim ve düğüm bölümünü dinlediğiniz Mutlu Prens’in çözüm bölümünde Mutlu Prens ve Kırlangıç’ın başına neler gelmiş olabilir? Hayal gücünüzü kullanarak hikâyenin çözüm bölümünü yazınız.

Cevap:

Mutlu Prens fakir delikanlının sorununu çözmek için heykelindeki altın varakları kırlangıca verir. Kırlangıç varakları götürür ve fakir delikanlı odun alarak ateş yakıp ısınır. Tiyatro metnini bitirir.

Kırlangıç, Mutlu Prens’in yanına döner. Mutlu Prens yine üzgündür. Bu sefer de sokakta yaşayan, soğuktan donmak üzere olan yaşlı bir adam görmüştür. “Bu böyle olmayacak.” der Mutlu Prens. Üzerindeki değerli eşyalar bitmek üzeredir. Aklına bir fikir gelir. Kırlangıca “Canım Kırlangıç. Bu böyle olmayacak. Üzerimdeki değerli eşyalar bitmek üzere. Sen en iyi heykelimdeki en değerli eşyalar olan gözlerimdeki safirleri çıkar. Bunları sat. Parasıyla nerede muhtaç olan varsa onlara yardım et.”

Kırlangıç hayret içinde “Gözlerini çıkarırsak nasıl göreceksin?” der. Mutlu Prens “Zaten bütün bu çirkinlikleri, yoksulluğu gördüğüm için mutsuzum. Gözlerim olmazsa bunları görmem. Göz görmeyince gönül katlanır. Hem gözlerim muhtaçlara yardımcı olabilecekse, varsın gözlerim olmasın.” der.

Kırlangıç, istemeyerek de olsa Mutlu Prens’in gözlerini çıkarıp satan. Şehirde ne kadar muhtaç varsa hepsine yardım eder. Mutlu Prens de görmeyerek ama muhtaçlara yardım edildiğini bilerek, gönül rahatlığıyla şehrin üzerinde dikilmeye devam eder.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

“Kurtuluş Savaşı” konulu duvar gazetesi oluşturmak amacıyla görseller toplayınız. Topladığınız görselleri sınıfa getiriniz.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları Mutlu Prens Dinleme İzleme Metni Sayfa 32-33 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

LGS 2023 Sınava girerken öğrencilerden istenecek belgeler nelerdir? - LGS 2023 Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini nereden alacaklardır? - LGS 2023 Sınav giriş belgesi nereden alınacaktır? - 2023 İOKBS Bursluluk Sınavı Başvuruları Başladı - Açık Deniz Sondaj Teknolojisi DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir - 2023 DGS başvuru kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 9-10 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 7-8 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 5-6 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 3-4 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 1-2 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 9 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 7-8 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 5-6 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 3-4 - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam