Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Mustafa Kemal Zafer Yolunda Metni Cevapları Sayfa 48-49


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları Mustafa Kemal Zafer Yolunda Metni Sayfa 48-49 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 48-49 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 48 Ders Kitabı Cevapları

4. ETKİNLİK

30 Ağustos’ta Aslıhanlar ve Dumlupınar civarında yapılan savaşa Başkomutanlık Meydan Muharebesi denmiştir. Bunun sebebini metinden örneklendirmeler yaparak aşağıdaki boşluğa yazınız.

Cevap:
Çünkü Mustafa Kemal’in önderliğinde başkomutanlığında yapılmıştır bu savaşlar. “Mustafa Kemal de: “Ben de bu istihkâmları sekiz saatte yıkarak Afyonkarahisar’ı ele geçireceğim.” dedi.

5. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde ilgi ve çoğul eki almış kelimeleri bulunuz. Örnekteki gibi ekin türünü belirtiniz.

“Basında, Gazi’nin Çankaya’da bir çay şöleni vereceğine dair haberler çıktı. Nöbetçiler, Çankaya’da kuş uçurtmuyorlardı. Mustafa Kemal annesinin ellerini öptü, yanından ayrıldı. Zübeyde Hanım’ın içi rahat değildi.”

Cevap:
haberler → -ler (çoğul eki)

nöbetçiler → -ler (çoğul eki)

annesinin → -nin (ilgi eki)

Zübeyde Hanım’ın → -ın (ilgi eki)

6. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki cümlelerde geçen söz sanatlarını (benzetme, abartma) bulunuz. İlgili boşluğa bulduğunuz söz sanatını yazınız.

Cevap:
 Gün doğarken gök gürlemesini andıran bir ses ortalığı sarstı. (abartma)
Nöbetçiler, Çankaya’da kuş uçurtmuyorlardı. (abartma)
Askerler ok gibi yerinden fırladılar. (benzetme)

b) Siz de abartma ve benzetme sanatının kullanıldığı iki cümle yazınız.

Cevap:
Akşama kadar kurt gibi acıktım.
Kedim yaramaz bir çocuk gibi dünyayı başımıza yıkıyor!

7. ETKİNLİK

“Bir milletin onurunu simgeleyen bayrağa karşı saygımız vardır.” cümlesinde bayrağın onuru simgelemesi ifadesinden ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:
Bir bayrak bir ulusun bağımsızlığını ve bütünlüğünü kültürünü simgeler. O yüzden bütün Dünyada bayraklara saygı gösterilmesi gerekir. Bayraklar çiğnenmez, bayraklara küfür edilmemeli.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 49 Ders Kitabı Cevapları

8. ETKİNLİK

Atatürk’ün silah arkadaşlarından birini seçiniz. Seçtiğiniz kişi ile ilgili bilgileri düzenleyip aşağıdaki boşluğa yazınız. Kişi ile ilgili görseli noktalı bölüme yapıştırınız.

Cevap:

İSMET İNÖNÜ

Mustafa İsmet İnönü (24 Eylül 1884, İzmir – 25 Aralık 1973, Ankara),

Osmanlı döneminde albay, Cumhuriyet döneminde orgeneral ve eski Genelkurmay Başkanı olan, cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye’nin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı, İstiklal Madalyası sahibi asker ve siyasetçi. Cumhurbaşkanlık görevini Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından 1 gün sonra 11 Kasım 1938’den 22 Mayıs 1950 tarihine kadar sürdürmüştür.

CHP Kurultayı tarafından kendisine “Millî Şef” unvanı verilmiştir. İnönü; Kurtuluş Savaşı’na katılmış, Lozan Antlaşması’nı imzalamış ve birçok defa başbakanlık görevini üstlenmiştir. 1925-1937 yılları arasında 12 yıllık kesintisiz başbakanlık süresi olmakla birlikte, toplam 17 yıl 11 ay ile Türkiye’nin cumhuriyet tarihinde en uzun süre başbakanlık yapmış kişisidir

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Millî Mücadele Dönemi’nin kadın kahramanları ile ilgili araştırma yapınız.

Cevap:
Şerife Bacı
Halide Onbaşı (Halide Edip Adıvar) (1884-1964)
Halime Çavuş (Kocabıyık)
Nezahat Onbaşı (Nezahat Baysel)
Çete Emir Ayşe (Emire Ayşe Aliye)

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları Mustafa Kemal Zafer Yolunda Metni Sayfa 48-49 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam