Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Kâmil Metni Cevapları Sayfa 110-111


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları Kâmil Metni Sayfa 110-111 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 110-111 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 110 Ders Kitabı Cevapları

3. ETKİNLİK

Metindeki baba karakterinin kişilik özelliklerini yazınız.

Cevap:
Metindeki baba karakterinin kişilik özellikleri şu şekildedir: yardımsever, vicdanlı, alçak gönüllü…

4. ETKİNLİK

a) Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış reklam filmini izleyiniz. Reklam filminden hareketle soruları yanıtlayınız.

1. Reklam filminde kaç kişi konuşuyor?

Cevap:
Reklam filminde 4 kişi konuşuyor.

2. Konuşan karakterin cümlelerinin içeriğini ve uzunluğunu değerlendiriniz.

Cevap:
Cümleler örtülü anlama sahiptir. Yani cümlede doğrudan, açıkça söylenmeyen cümledeki bazı ifadelerden çıkarılan bilgi veya düşüncelere sahip cümlelerdir. Cümleler uzun değildir.

b) Türk Kızılayına gönüllü üye olduğunuzu düşününüz.

1. Kızılaya gönüllü olarak hangi alanda destek olmak istersiniz?

Cevap:
Kullanmadığım kıyafetleri bağışlayarak olarak destek olmak isterdim.

2. İzlediğiniz reklam filminden hareketle destek olmak istediğiniz alan ile ilgili Kızılay için bir reklam metni yazınız. Yazacağınız reklam metninde dış sesi (en son sözü söyleyen kişi) konuşturmayı unutmayınız.

Cevap:
Kış geldi. Havalar soğudu. Soğuk senin için önemli değil, kıyafetlerin var, sıcacık evinde oturuyor, sıcacık okulunda ders görüyorsun değil mi? Ya onlar? Onlar için de soğuk hava sorun olmasın, sıcak tutan kıyafetlerini giyip sıcacık bir hayat yaşasınlar ister misin? O zaman Kızılay’a kıyafet bağışında bulun. Sana artık olmayan, kullanmadığın ama sağlam durumda olan kıyafetlerini Kızılay’a bağışlayabilirsin. Haydi! Bir yüreği de sen ısıt!

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 111 Ders Kitabı Cevapları

5. ETKİNLİK

a) Kâmil gibi evsizlerin toplum tarafından dışlanmaması için çözüm önerileriniz nelerdir?

Cevap:
Toplumdaki insanlar bir araya gelip birlik içinde evsizlere yardım edebilirler.

b) Çözüm önerilerinizin yer aldığı “yardımlaşma” temalı metninizi aşağıdaki özdeyiş, atasözü ve deyimi kullanarak yazınız.

• “Dünya kötülük yapanların yüzünden değil, hiçbir şey yapmayıp seyredenler yüzünden tehlikeli bir yerdir.” Albert EINSTEIN (Albırt Aynştayn)
• Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz.
• Yaraya merhem olmak.

Cevap:

BİRLİK OLMAK VE YARDIMLAŞMAK

Toplumdaki herkesin eşit şartlarda yaşaması zordur. Bazı insanların yaşadığı hayatlar onları güçsüz ve çaresiz bir halde bırakabilir. Bazıları da yaşadıkları olaylar nedeniyle psikolojik rahatsızlık geçirebilirler. Böylece bazı insanlar evsiz kalıp sokaklarda yaşamak zorunda kalabilirler.

Bizim insanlık görevlerimizden biri de böyle yardıma muhtaç ve güçsüz kimselere yardımcı olmak, onları koruyup kollamaktır. Toplum böyle insanlar için birlik olup yardımda bulunabilir. Bu tür sorunları tek başına çözmek, bir yaraya merhem olmak zor olabilir. Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz. Böyle sorunları çözmek için birlik olmak şarttır.

Bu nedenle öncelikle toplumun böyle insanlara karşı olan ön yargıları yok edilmelidir. Albert Einstein “Dünya kötülük yapanların yüzünden değil, hiçbir şey yapmayıp seyredenler yüzünden tehlikeli bir yerdir.” demiş. Kötü insanlar elbette topluma zarar verirler. Fakat insanlar, kötü insanların yaptıklarına engel olabildikleri zaman ancak dünya daha güzel bir yer olur.

Sonuç olarak birlik ve beraberlik içinde yardımlaşarak tüm kötülükleri yok edebilir, yardıma muhtaç kişilerin sorunlarını çözerek daha mutlu bir oluşturabiliriz. Birlik, her şeyin ilacıdır.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları Kâmil Metni Sayfa 110-111 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2022 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam