Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Fahrunnisa Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 28-29


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları Fahrunnisa Metni Sayfa 28-29 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 28-29 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 28 Ders Kitabı Cevapları

7. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki farklı yazı karakteri ile yazılmış metni okuyunuz. Ardından yönergeleri uygulayınız.

MOR SALKIMLI EV

Hafızasında hayat, kendini kayda başladığı ilk devrin hiç unutamayacağı zemini, Beşiktaş’ta, doğduğu evde başlar. Evin kendisi çocuğun hafızasında Mor Salkımlı Ev etiketini taşır.

Bu ev, yarım asırdan ziyade bazen de her gece, bu küçük kızın rüyalarına girmiştir. Sabahın ilk saatlerinde burada dolaşan, çiçek ve ağaç sulayan, bir alay güvercine yem veren bir kadın görürsünüz. Bu kadın, küçük kızın anneannesidir. İşte Haminne** diye torunlarının hitap ettiği kadının kısaca portresi: Teni hakiki süt gibi, gözleri açık maviye kaçan bir ela, ağzı küçük, dudakları pembe, ince sanatla işlenmiş kıvrımları vardır. Fakat bu güzellik ve hususiyet, o ilk bahçe devrinde, kızda hiçbir ilgi uyandırmış değildir. Mesela nar çiçeklerinin uyandırdığı heyecan ve iç hareketini Haminne uyandırmaz. Acaba ilk varlığını idrak ettiren sahne kaç yaşında meydana gelmiştir.

Herhâlde dört yaşından önce olacak. Çünkü bu devirde hafızasında çakan şimşeklerin aydınlattığı sahnelerde zaman zaman annesi de görünür.

Halide Edip Adıvar

b) “Mor Salkımlı Ev” metninin türü ile ilgili verilen bilgilerden örnekteki gibi doğru olanların yanına (D), yanlış olanların yanına (Y) yazınız.

Yaşanmakta olan bir olayı değil, yaşanmış bir olayı anlatır. (D)
Anlatılan olay, yazarın belleğinde iz bırakmıştır. (D)
Metinde hayalî karakterler vardır. (Y)
Olayın anlatıcısı olayı yaşayan kişidir. (D)

c) Yukarıda (D) olarak işaretlediğiniz özelliklerden yola çıkarak metnin türünü belirtiniz.

Cevap:
Metnin türü hatıradır. Yazar çocukluk anılarını anlatmaktadır.

d) “Fahrünnisa” ile “Mor Salkımlı Ev” adlı metin arasında tür açısından benzerlik var mı? Açıklayınız.

Cevap:
Evet var. İkisi de geçmişte yaşanılan olayların edebi bir dille yeniden okura anlatılması sonucu ortaya çıkmıştır. İkisi de hatıra türünün örneği sayılabilir.

8. ETKİNLİK

Hata yapmamak için derse katılmak istemeyen bir arkadaşınız olduğunu hayal ediniz. Arkadaşınızı derse katılmak üzere ikna edecek bir konuşma hazırlayınız. Ardından konuşmanızı sununuz.

Cevap:

Sevgili Arkadaşım,

Anladığım kadarıyla derse katılmama sebebin hata yapmaktan korkman. Bunu anlıyorum fakat bu şekilde devam edersen başarılı olamazsın.

Biz öğrenciyiz. Mutlaka hata yapacağız. Hata yapa yapa doğruyu öğreneceğiz. Okula bunun için geliyoruz. Bunun için eğitim görüyoruz. Eğer hata yapmamak için derse katılmaz, düşüncelerini söylemezsen, belki de hatalı düşüncelerini, bilgilerini düzeltme imkanın olmaz. Doğru bildiğin yanlışı göremeyebilirsin.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 29 Ders Kitabı Cevapları

9. ETKİNLİK

Anı türünün aşağıda verilen özelliklerini dikkate alarak sizi etkileyen bir anınızı boş bırakılan yere yazınız.

• Olay geçmişte yaşanmış, gerçek bir olay olmalı.
• Olay anlatıcısı “ben” (birinci kişi) olmalı.
• Anlatılan olay ilgi çekici olmalı.
• Anlatım içten ve samimi olmalı.

Balkondan Düştüm

Hiç unutmuyorum bir gün arkadaşlarla bahçede onuyorduk. bahçede yüksek merdivenli korkuluğu olmayan boş bir ev vardı.  Merakla çıktık bakalım diye Arkadaşların Fatoş ve Eda kovalamaca oynayalım dediler oynarken korkuluksuz yerden düştüm. Ayağım kırıldı. Uzun zaman ayağım alçıda kaldı.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları Fahrunnisa Metni Sayfa 28-29 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam