Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Fahrunnisa Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 26-27


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları Fahrunnisa Metni Sayfa 26-27 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 26-27 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 26 Ders Kitabı Cevapları

1. ETKİNLİK

Metinde geçen anlamını bilmediğiniz kelimeleri belirleyerek tahminlerinizi yazınız. Tahminlerinizi kelimelerin sözlük anlamlarıyla karşılaştırınız.

Anlamını Bilmediğim Kelime Tahminim
tavır Bir olay, bir durum karşısında kişinin takındığı davranış.
Gafil avlanmak Beklenmedik bir sırada yakalanmak
orijinal Benzeri olmayan.
ihmal Gereken ilgiyi göstermeme
tereddüt Kararsızlık

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde geçen altı çizili deyimlerin cümleye kattığı anlamı yazınız.

Gafil avlanmış gibi birden hafifçe kızardı. Beklenmedik bir durumla karşılaşma.

Fakat kendim kalkmak istersem kendime tam manasıyla güveniyorum, karşımdakilere meydan okuyorum, demektir. Korkmadığını, çekinmediğini açıkça bildirme, kavga veya yarışmaya çağırma.

Cevap onun bu müthiş gururunu birden açığa vurmuştuBelli etme, ortaya çıkarma.

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Öğretmenin Fahrünnisa ile ilgili düşünceleri nelerdir? Açıklayınız.

Cevap:
İddiasız, içine gömülü, dersleriyle ilgilenmeyen, derse kaldırılmaktan hoşlanmayan, suskun bir öğrenci olduğunu düşünmektedir.

2. Öğretmenin Fahrünnisa ile ilgili düşünceleri hangi olaydan sonra değişir? Açıklayınız.

Cevap:
Bir gün derste öğretmen Fahrünnisa’yı aniden derse kaldırır. Fahrünnisa dersi duyarak, kavrayarak, benimseyerek çok güzel bir şekilde anlatır. Bu olaydan sonra öğretmenin Fahrünnisa ile ilgili düşünceleri değişir.

3. Fahrünnisa’nın sınıfta söz almama nedenini mantıklı buluyor musunuz? Neden?

Cevap:

Mantıklı bulmuyorum. Fahrünnisa’nın söz almaması, kendine olan güveninin olmadığı anlamına gelir. Başarılı biri olmanın yollarından biri de kendine güvenmek, yanlış yapmaktan korkmamaktır.

4. Fahrünnisa’nın fikirlerini hangi duygu beslemektedir?

Cevap:
Alçak gönüllülük duygusu beslemektedir.

5. Öğretmenin yerinde siz olsaydınız Fahrünnisa’nın fikrini değiştirmek için ona ne söylerdiniz?

Cevap:
  Bu şekilde fazla alçak gönüllü davranmanın başarıya giden yolda ona engel olacağını, kendinden emin olduğu her konuda kendine güvenerek iş yapması gerektiğini, ancak bu şekilde başarılı olabileceğini anlatırdım.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 27 Ders Kitabı Cevapları

4. ETKİNLİK

Metnin özetini aşağıdaki bölüme yazınız.

Fahrünnisa Metni Özeti

Öğretmeni Fahrünnisa ile ilgili ilk zamanlarda iddiasız, içine gömülü, dersleriyle ilgilenmeyen, derse kaldırılmaktan hoşlanmayan, suskun bir öğrenci olduğunu düşünmektedir. Birgün öğretmeni Fahrünnisa’yı derse kaldırır. Fahrünnisa, öğretmenin beklemediği bir şekilde dersi duyarak, kavrayarak, benimseyerek çok güzel bir şekilde anlatır. Bu olaydan sonra öğretmenin Fahrünnisa ile ilgili düşünceleri değişir. Fahrünnisa’nın böyle güzel ders anlatabilmesine rağmen niçin derse katılmadığını merak eder. Daha sonradan Fahrünnisa’nın en iyi olamama korkusu nedeniyle böyle çekingen ve suskun olduğunu anlar. Fahrünnisa’nın bu düşüncesini değiştirmek ister fakat başaramaz. Fahrünnisa liseyi ve üniversiteyi başarılı bir şekilde bitirir. Öğretmeni yıllar sonra onun yazdığı bir şiir kitabına denk gelir ve çok gururlanır. Fahrünnisa planlı, devamlı fakat son derece alçak gönüllü ve sessiz çalışmaları ile mesleğini bilim yönünde derinleştirmeye devam eder.

5. ETKİNLİK

Fahrünnisa’nın fiziksel ve kişilik özellikleri nelerdir? Yazınız.

Fiziksel Özellikleri

En heyecanlı anlarda bile yüzünün çizgileri kımıldamayan, çok zeki parıltılara sahip gözlere sahip olan, soluk esmer bir yüze sahip, hiçbir özelliği olmayan bir buruna sahip, renksiz dudakları olan bir öğrencidir.

Kişilik Özellikleri

Ürkektir. Çekingendir. Mükemmeliyetçidir. Kendine güveni eksiktir. Ama çok azimli ve çalışkandır.

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelere örnekteki gibi amaç-sonuç bildiriyorsa (A), neden-sonuç bildiriyorsa (N), koşul-sonuç bildiriyorsa (K) yazınız.

A Okula öğrenmek ve yanlışlarını düzeltmek için geliyorsun.
A Derse kalkmak için istek gösteriyordu.
K Bu durumda biri, eğer bir yanlış yaparsa gülünç olur.
N “En iyi” olamamak korkusu onu çekingen ve suskun yapıyordu.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları Fahrunnisa Metni Sayfa 26-27 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2022 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - 2023 YKS Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Nasıl Hesaplanacaktır? - 2023 YKS Sınav Sonuçları Nasıl Duyurulacaktır? - 2023 YKS Sınav Sonuçları Nasıl Kullanılacaktır? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam