Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 272-273 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları 8. Ünite Sayfa 272-273 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 272-273 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 272 Ders Kitabı Cevapları

TEMA SONU DEĞERLENDİRME

TAVRA AKSEDEN DUYGU: SAYGI

Saygıdan söz edince en başta dile getirilmesi gereken, emir ve yasaklardan ya da uyulması gereken bir dizi sıkıcı kuraldan ibaret olmadığı gerçeğidir. Eğer öyle olsaydı adına saygı denir ve “duymak” biçiminde ifade edilir miydi hiç? Uyulan yasak veya kural değil, duyulan yani hissedilen, hisler yoluyla davranışa olduğu gibi yansıyan bir duygudur saygı.

Aldığımız eğitim ve sahip olduğumuz değerler ile şekillenip karakter özelliklerimizle vücut bulan genel bir davranış biçimine dönüşür saygı. Hâlimize, tavrımıza, üslup ve iletişimimize kaynaklık eden güçlü bir duygudur. Nasıl biri olduğumuza dair ipuçları sunan izler toplamıdır. Tek bir tarifi olamayacak kadar geniş bir kavram, soyut
bir hissiyatın davranışlar yoluyla görülen en şeffaf ve somut hâlidir.

Saygı, sosyal hayatta var olabilmenin, sağlıklı ilişkiler ve iletişim kurabilmenin ön koşuludur. Saygı ile muamele görme talebi ve beklentisi ise herkes için geçerlidir. Fakat bu beklentinin uygulayıcısı olma kısmına gelince kendi eksik ve hatalarımızı görmek zor gelir.

Empati kurmayı başarmak ve bu ölçüde davranmak ise saygıya anlam katan ve saygı göstermeyi kolaylaştıran bir tutumdur.

1-6. soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız.

1. Aşağıdaki ifadeleri metinde anlatılanlardan yola çıkarak tamamlayınız.

Cevap:
Saygı ………uyulması gereken bir kural……… değildir.
Saygı ………hissedilen bir duygu……. gibidir. Çünkü ………hisler yoluyla davranışa olduğu gibi yansıyan bir duygudur

2. Bu metne göre, saygının günlük yaşantınıza etkileri neler olabilir? Örnekler vererek yazınız.

Cevap:
Saygı, sosyal hayatta var olabilmenin, sağlıklı ilişkiler ve iletişim kurabilmenin ön koşuludur. Saygı görmek için saygı duyulur. Bu döngü birbirini takip eder. İnsanlar saygı duydukları zaman değer kazanır. Örneğin, yeni tanıdığımız bir komşumuza saygı duyduğumuzda bir sonraki karşılaşmamızda onun da bize saygı duyduğunu fark ederiz.

3. Empati kurmak ile saygı duymak arasındaki ilişkiyi günlük hayatınızdan örnekler vererek yazınız.

Cevap:
Empati kurmak, insanın kendisini bir başkasının yerine koymasıdır. Karşımızdaki insanın fikirlerini anlamaya çalıştığımızda ona saygı duymamız kolaylaşır. Örneğin, hasta olduğu için okula gelmeyen bir arkadaşımıza o yokken işlediğimiz derslerden bahsederiz. Bunun nedeni hasta olduğumuz zamanda yaşadığımız zorlukları hatırlamamızdır. Benzer şekilde bir insana saygı duyduğumuzda veya duymadığımızda neler düşüneceğini tahmin edebilmeliyiz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 273 Ders Kitabı Cevapları

4. “Yalnızca ‘ben’ demek, sevgiyi olduğu kadar saygıyı da zedeler.” cümlesinin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri yazınız.

Cevap:
Bencil bir insan saygı görmek ister. Ancak saygı duymaya özen göstermez. Saygı gösteren kişi saygı duyar. Bu nedenle insanlar “ben” demekten vazgeçmeli, karşısındakini kendisiyle aynı tarafta görmelidir.

5. Aşağıdakilerden hangisi okuduğunuz metinden çıkarılamaz?

A) Saygı, aldığımız eğitim yoluyla karakter özelliğimiz hâline gelir.
B) Saygı kurallarını öğrenebilmek için bazı emir ve yasaklara uyulmalıdır.
C) Empati kurabilmek, saygıyı gösterebilmenin en etkili yollarından biridir.
D) Saygı, tek bir tarifi yapılamayacak kadar geniş bir kavramdır.

6. Okuduğunuz metnin ana düşüncesini ve yardımcı düşüncelerinden ikisini aşağıya yazınız.

Cevap:

Ana Düşünce: Saygı bir kural değil, duygudur.
Yardımcı Düşünceler: Saygı duyan insan saygı görür. Empati kurmak saygı duymaya yardımcı olur. Saygı sağlıklı iletişim kurmanın önemli unsurlarından biridir.

7. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ünlem farklı bir duyguyu yansıtmaktadır?

A) Eyvah, yemek yandı!
B) Ah, gençliğim çabucak geçti!
C) Of, eski günleri arıyorum hâlâ!
D) Ya, sen beni o zamanlar görecektin!

8. Aşağıda verilen bilgilerden tiyatro türüne uygun olanların başına “D” uygun olmayanların başına “Y” yazınız.

Cevap:
( D ) Oyunla ilgili detaylar yay ayraç içinde verilir.
( D ) Seyirci karşısında oynanır.
( Y ) Dizelerden oluşur.
( Y ) Mutlu sonla bitmek zorundadır.
( D ) Sahne sanatı olarak da adlandırılır.
( D ) Oyununun büyük bölümlerine perde denir.
( Y ) Sadece okumak için yazılır.

9. Uymamız gereken toplumsal kurallardan beş tanesini aşağıya yazarak bu kurallara niçin uymamız gerektiğini yazınız.

Cevap:
A) Büyüklere saygılı ve küçüklere sevgili davranmak gerekir.
B) Herhangi bir ortamda konuşurken ortamda diğer insanların olduğu unutulmamalı ve ses yükseltilmemelidir.
C) Bir ortamda yemek yeniyor ise masaya herkesin oturması beklenmeli herkes oturmadan yemeğe başlanmamalıdır.
D) Argo kelimeler kullanmaktan kaçınmalıyız. Küfürlü ve argo kelimelerden dolayı toplum içersinde insanlar rahatsız olabilir.
E) Toplu taşıma araçlarına bindiğimiz zaman bizden sonra gelen yaşlılara, hamilelere ve kucağında bebek olan yolculara, yükü olan kişilere yer verilmelidir.

Bu kurallara uymalıyız çünkü bu kurallar insanların birbirlerine saygı duymasını sağlar. İnsanlar bir arada yaşayan canlılar oldukları için bu düzen önemlidir. Kişilerin birbirini düşünmesi birlik ve beraberliğin sağlanmasına neden olur.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları 8. Ünite Sayfa 272-273 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2022 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam