Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 262-263 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları 8. Ünite Sayfa 262-263 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 262-263 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 262 Ders Kitabı Cevapları

7. Etkinlik

A) Aşağıdaki deyimlerle bu deyimlerin anlamlarını örnekteki gibi eşleştiriniz.

B) Yukarıdaki deyimleri inceleyiniz. Bu deyimlerin arasında nasıl bir anlam ilişkisi vardır? Açıklayınız.

Cevap:
Yukarıdaki deyimler anlam olarak yakınlık göstermektedir. Hepsinde birlik içinde olmak, birine yardımda bulunmak anlamları yer almaktadır.

C) Anlamını öğrendiğiniz deyimlerden üçünü seçerek bir paragraf yazınız.

Cevap
Dost, birlikte omuz omuza yürüdüğümüz kişidir. İyi ve kötü günlerimizi paylaştığımız insandır. Ne yapacağımızdan emin olmadığımızda bize yol gösterir. Biz de böyle durumlarda ona kulak verir,söylediklerini anlamaya çalışırız. Zamanı geldiğinde ise rolleri değişiriz. Dostluk iki tarafın da birbirine bağlılık duyması ile olur. Ancak bu şekilde dostluğun bir anlamı olur.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 263 Ders Kitabı Cevapları

8. Etkinlik

A) Öğretmeninizin dinleteceği, bestesi Şanar Yurdatapan’a ait olan “Arkadaş” adlı şarkının konusunu ve ana duygusunu bulunuz.

Cevap:
KONU: Arkadaşlık
ANA DUYGU:Arkadaş, tüm dert ve sevinçlerimizi paylaşabileceğimiz yakınımızdır.

B) Dinlediğiniz şarkıyı beğenip beğenmediğinizi nedenleriyle açıklayınız.

Cevap:
Şarkıyı beğendim. Çünkü şarkının sözlerinde arkadaşlığın aileden başka olduğunu, insanın iyi ve kötü tüm zamanlarını birlikte yaşayabileceği bir kavram olduğundan söz edilmiştir. Ayrıca çok dinlendirici bir havası vardır.

C) Dinlediğiniz şarkının sizde çağrıştırdığı duygu ve düşüncelerden hareketle hikâye edici bir metin yazınız.
Metninizi yazarken yıl boyunca öğrendiğiniz deyim ve atasözlerinden de yararlanınız.

Cevap:
ESKİ DOST

Bugün eve giderken yolda bir yüz gördüm. Bu yüz beni o kadar heyecanlandırdı ki ona doğru koşmaya başladım. Tam otobüse binerken omzuna dokundum. Arkasını döndü. Önce gözlerini kıstı, sonra iyice açarak “Tuncay!” diye bağırdı. Birbirimize sarıldık. Hemen yürüyerek en yakın çay bahçesine gittik. Bir zamanlar en yakın arkadaşımdı. Neredeyse dört yaşından on yedi yaşına kadar her günümüz birlikte geçti. Şimdi ikimiz de otuz yaşına gelmiştik. Eskilerden ve şimdiden konuştuk. Bana hayatını anlattı. Evlenmiş.İki oğlu varmış. İstediği gibi avukat olmuş. Ben de bir kızım olduğunu, bilgisayar mühendisi olduğumu söyledim. Evet, kocaman adamlar olmuştuk ama birbirimizi gördüğümüze o kadar sevinmiştik ki neredeyse koşup zıplayacaktık. Gerçek dostluk buydu herhalde. Bundan sonra görüşmeye söz vererek birbirimizden ayrıldık. Bu günü hep mutlulukla hatırlayacağım.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Yaşadığınız yerin ismini nasıl aldığı ile ilgili bir araştırma yapınız.

Cevap:
İstanbul, Bizans Döneminde “Konstantin veya Konstanpolis” olarak anıldı. Doğu kültüründe “Kostantiniye, Romalılar tarafından ise Konstantinopolis” olarak adlandırılıyordu. Yerel halk ise şehir merkezi anlamına gelen “Stin-Polis” kısaltmasını kullanmaktaydı. Şimdi kullandığımız İstanbul adı, yerel halkın kullandığı bu kısaltmanın zamanla değişmesinden türemiştir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları 8. Ünite Sayfa 262-263 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2023 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam