Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 234-235 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları 7. Ünite Sayfa 234-235 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 234-235 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 234 Ders Kitabı Cevapları

6. Etkinlik

Aşağıdaki yönergelerden hareketle soruları cevaplayınız.

Sekiz takımın katıldığı bir turnuvayla ilgili bilgiler şöyle verilmiştir: Karşılaşmalar eleme sistemiyle yapılmıştır. Karşılaşmayı kazanan takım bir üst tura çıkmış, kaybeden takım ise turnuvadan elenmiştir. Aşağıdaki turnuva tabelasında kazanan takımlar “+” işaretiyle, kaybeden takımlar “-” işaretiyle belirtilmiştir.

1. Bu turnuvada şampiyon olan bir takım, kaç maç yaparak şampiyon olmuştur?

Cevap:
Üç Maç yaparak şampiyon olmuştur.

2. Yarı finalde H takımının F takımını elediği bir durumda E takımı yarı finalde hangi takımı elemiş olur?

Cevap:
E Takımı G Takımını yarı finalde elemiş olur.

3. E takımının finalde elendiği durumda hangi takım şampiyon olmuştur?

Cevap:

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 235 Ders Kitabı Cevapları

7. Etkinlik

A) Aşağıdaki metni, altı çizili kelime ve kelime gruplarına dikkat ederek okuyunuz. Bu kelimelerin metnin başlığı ile ilişkisini açıklayınız.

TURP GİBİ OLMAK

Kayak yapmayı çok severim. Küçük yaşımdan beri yarıyıl tatillerinde Uludağ’da kayarım ancak bu seneki tatilimi Ilgaz’da geçirmek istedim. Arkadaşlarımla birlikte Ilgaz’ın doruğuna çıkmak çok zevkliydi. Kayma noktasına vardığımızda Selim ortaya bir iddia attı: “Bitiş noktasına önce kim varacak?” diye bağırdı. Hepimiz heyecanlanmıştık. Yarışmaya başladık. Kendimden çok emindim. Hızla kayıyordum. Derken aniden kontrolümü kaybederek takla atmaya başladım. Kaç takla attığımı bilmiyorum. Durduğumda yerimden kalkmaya çalıştım ancak başaramadım. Belimde dayanılmaz bir acı vardı. Arkadaşlarım imdadıma yetişti. Durumun ciddiyetini fark eden Selim, hemen sağlık ekiplerine haber verdi. Oteldeki doktor, beni hastaneye sevk etti. Otele çağrılan ambulansla arkadaşlarım beni Ankara’daki hastaneye götürdüler. Orada yapılan kontroller sonucunda doktor omurgamda bir zedelenme olduğunu söyleyerek beni hastaneye yatırdı. Hastanede on gün yattım. Taburcu olurken bana iki aylık fizik tedaviden sonra turp gibi olacağım söylendi. Doktorun bu sözü beni çok rahatlattı. En büyük korkum kayak yapamamaktı ama doktorun yeniden kayak yapabileceğimi söylemesi benim için en büyük müjde oldu.

H. Emel ŞİRİN

B) Anlamını bildiğiniz bir deyim ile ilgili hikâye edici bir metin yazınız. Yazınızın içeriğine uygun bir başlık belirleyiniz.

RUHU DUYMAMAK

Geçenlerde annemin güzel yüzüğünü annemden habersiz takıp kütüphaneye gitmiştim. Eve geldiğimde bir anda yüzüğün parmağımda olmadığı fark ettim. Bu durum beni çok telaşlandırdı. Bu yüzük annem için çok değerliydi. Ne yapacağımı bilemedim. Tüm odamı aradım ama bir türlü yüzüğü bulamadım. Annem bendeki bu garipliği fark etti, çünkü tuhaf davranıyordum. Yüzüğü kaybettiğim için hem korku hem de utanç duyuyordum. Annem yüzüğünün yokluğunu fark etmedi. Sonraki gün yeniden kütüphaneye gittiğimde görevli bana herhangi bir eşyamı kaybedip kaybetmediğimi sordu. Ben de yüzük kaybettiğimi söyledim. Yüzüğü çıkarıp verdi. Meğer orada düşürmüşüm. Sevine sevine eve geldim. Annemin ruhu duymadan yüzüğü takı kutusuna koydum. Bir daha izin almadan kimsenin eşyalarına dokunmadım.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Hacivat ve Karagöz ile ilgili bir araştırma yapınız.

Cevap:
Diğer ismiyle gölge oyunu olan Karagöz ve Hacivat halk tiyatrolarında önemli bir yere sahiptir. Oyunu oynatan kişiye hayalci adı verilir , baş karakterler Hacivat ve Karagöz olmak üzere kahramanların beyaz bir perdenin arkasından yansıma usulü ile oynatılmasından dolayı gölge oyunu denmektedir. Diğer geleneksel halk tiyatrolarında olduğu gibi bu da doğaçlama bir oyundur. Karagöz karakteri eğitimsiz , zeki ve şakacı bir tiptir, Hacivat ise biraz daha eğitimli ve yarı aydın tipi temsil etmektedir. Oyunun temel olayı Hacivat ve Karagöz arasındaki yanlış anlaşılmalar üzerinedir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları 7. Ünite Sayfa 234-235 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

LGS 2023 Sınava girerken öğrencilerden istenecek belgeler nelerdir? - LGS 2023 Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini nereden alacaklardır? - LGS 2023 Sınav giriş belgesi nereden alınacaktır? - 2023 İOKBS Bursluluk Sınavı Başvuruları Başladı - Açık Deniz Sondaj Teknolojisi DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir - 2023 DGS başvuru kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 9-10 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 7-8 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 5-6 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 3-4 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 1-2 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 9 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 7-8 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 5-6 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 3-4 - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam