Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Çocuktum Ufacıktım, Top Oynadım Acıktım Dinleme İzleme Metni Cevapları Sayfa 90-91


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları Çocuktum Ufacıktım, Top Oynadım Acıktım Dinleme İzleme Metni Sayfa 90-91 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 90-91 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 90 Ders Kitabı Cevapları

4. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki cümlelerde altı çizili kelimeleri inceleyiniz. İncelediğiniz kelimeleri aşağıda verilen evlerin içine yerleştirerek gruplandırınız.

• Fazla duyarlı, dikkafalı ve biraz da iddialı bir çocuktum.
• Çocukluk, onu mutlu ve keyifli geçirmiş herkes için sihirli bir sözcüktür.
• Odanın kapısı açıldığında gördüğüm ilk şeyi hiç unutmam.
• Bakır oyuncaklardan birkaç tanesi de bebek kardeşin kundağından çıkınca isyan etmiştim.
• Çocuksu bir sezgiyle bunun da bir yolunu aramış.
• O zamanlar “Küçüktüm ufacıktım, top oynayıp acıktım.”
• Biraz büyüyüp mahallede bizimle oynamaya başladığında, kardeşimi koruma işi artık tamamen benim görevim olmuştu.

Basit: Biraz, top, zamanlar, odanın

Türemiş: keyifli, sihirli,

Birleşik: dikkafalı, birkaç, sezgiyle

b) Siz de içinde basit, türemiş ve birleşik kelimeler yer alan üç cümle yazınız.

Cevap:
Geçen gün annemle pazarcıdan üç kilo ayva aldık.
Kahvaltıda iki kalıp beyaz peynir yeriz.
Yarın Ayşe Anıtkabir’e gidecek.

5. ETKİNLİK

Çocukluk, oyun, özlem, arkadaş, kardeş” kelimelerinden istediğinizi seçiniz. Seçtiğiniz kelimeleri anlamlarına uygun olacak şekilde kullanarak arkadaşlarınıza kısa bir konuşma yapınız.

Cevap:

ÇOCUKLUK
Nerede o mutlu günlerimiz arkadaşlarım! Ah! Bir bilsem ki nerede hemen gidip onu alsam. Çünkü çocukluğun o saf o oyun dolu günlerine öyle çok özlüyorum ki insan o günlere dönmek için elinden gelen neyse yapmak istiyor. Ben biliyorum ki o günler bir daha gelmeyecek ama yine de o günlere olan özlemim hep sürecek.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 91 Ders Kitabı Cevapları

6. ETKİNLİK

a) Bir çocuğun aile içi ilişkilerini anlatan bir hikâye tasarlayınız. Hikâyenizi aşağıdaki yazı taslağına göre planlayarak defterinize yazınız.

Cevap:
BEN VE AİLEM
Ben her sabah Tanrı’ya dua eden bir çocuğum. Çünkü ne şanslıyım ki beni çok seven bana değer veren bir aileye sahibim. Biz öyle bir aileyiz ki köpeğimiz Sam’in bile bir birey olarak aile planlamasında yeri var. Biz de bütün kararlar demokratik şekilde alınıyor. Ayrıca çok iyi bir de iş bölümümüz var. Ben büyüklerime saygıda onlar da sevgilerinde kusur etmiyorlar. Mutlu mesut bir şekilde yaşayıp gidiyoruz. İşte bu da benim ve ailemin hikayesi.

b) Yazdıklarınızı gözden geçiriniz. Anlam bütünlüğünü bozan ifadeleri ve yanlış kullanılan / unutulan noktalama işaretlerini aşağıya not alarak yazınızı yeniden düzenleyiniz.

Cevap:
Herhangi bir hata yok.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

1. Erdem kelimesinin anlamını araştırınız.

Cevap:
Ahlakın övdüğü ve ahlaklı olmanın gerektirdiği doğruluk, yardımseverlik, yiğitlik, bilgelik, alçak gönüllülük, iyi yüreklilik, ölçülülük gibi niteliklerin ortak adı.

2. Sultan Alparslan hakkında bilgi edininiz. Araştırmanızda “edu” ve “gov” uzantılı siteleri kullanınız.

Cevap:
Alp Arslan veya unvanlarıyla `Adud’üd-devle Ebû Şüca’ Muhammed Alp Arslan bin Davud, Büyük Selçuklu Devleti’nin ikinci sultanı olan Türk hükümdar. Alp Arslan, Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya gelişlerini ve mücadelesini yöneten askeri komutan ve hükümdardır.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları Çocuktum Ufacıktım, Top Oynadım Acıktım Dinleme İzleme Metni Sayfa 90-91 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam