Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Çocuktum Ufacıktım, Top Oynadım Acıktım Dinleme İzleme Metni Cevapları Sayfa 88-89


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları Çocuktum Ufacıktım, Top Oynadım Acıktım Dinleme İzleme Metni Sayfa 88-89 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 88-89 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 88 Ders Kitabı Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Kardeşiniz var mı? Var ise doğduğu güne dair neler hatırlıyorsunuz?

Cevap:
Var. Doğduğunda evde bir bayram havası esmişti. Adı Okan. Onun doğduğu gün evimize bir mutluluk bir tebessüm dolmuştu. Babamın annemin gözlerinden sevinç gözyaşları dökülüyordu.

2. Sizce nelere sahip olan çocuklar daha mutludur?

Cevap:
Bence öncelikle aileye sahip çocuklar, aile içinde sevgi ve şefkati bulabilen çocuklar daha mutludur. Çünkü Dünyadaki mutluluğun kaynağı aile ve saygı sevgidir.

1. ETKİNLİK

Aşağıdaki boşluğa dinlediğiniz metin için farklı bir başlık yazınız.

Cevap:
ŞANSLI ÇOCUKLUK

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 89 Ders Kitabı Cevapları

2. ETKİNLİK

Not alarak dinlediğiniz metni aşağıdaki boşluğa özetleyiniz.

Cevap:
Çocukluğun ne olduğunu anlatan yazar kendi çocukluğundan aklında kalan izleri okuruna anlatmaktadır. Ona göre mutlu çocukluk mutlu aile ortamından gelmektedir. Sonra da kardeşinin doğduğu günü okura anlatan yazar kendi mutlu çocukluğunu anlatmaktadır.

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metne göre yanıtlayınız.

1. Yazar, çocukluk dönemindeki kişilik özellikleri hakkında neler söylüyor?

Cevap:
Öncelikle üç yaşına kadar evin tek çocuğu olmanın keyfini sürmüş. Aile içi baskı görmediği için de daha özgür bir ortamda daha güzel bir şekilde yetişmiş.

2. Yazar, kaç yaşına kadar tek çocuk olarak büyümüştür?

Cevap:
Yazar üç yaşına kadar tek çocuk olarak büyümüştür.

3. Yazar, kardeşinin doğduğu güne dair hafızasında kalanları nasıl anlatıyor?

Cevap:
Kapı açılmış içeri bakmış başı ve bedeni görünmeyen bebeğin sadece pembe ayakları görünüyormuş. O da bu manzaraya hayretler içinde dalmış ve bakmış. Kardeşini sadece bir çift ayak olduğunu düşünmüş. Diğer arkadaşlarının kardeşleri normal iken kendi kardeşinin sadece bir çift ayak olmasına üzülmüş.

4. Yazarın ailesi dünyaya yeni gelen bebek vasıtasıyla yazara nasıl sürprizler yapıyor?

Cevap:
Kardeşini kıskanmamasını sağlıyor bu gelenek. Bu da kardeşini sevmesini sağlıyor. Eve de uğursuzluk getirilmemiş oluyor. Bu ayak kundağı her açıldığında da yazara bir çikolata ya da şekerleme sürprizi yapılıyor.

5. Yazarın mahalle çocukları arasında aranan biri olmasının sebebi nedir?

Cevap:
Heyecanlı ve sürprizli oyunlar bulması, senaryolar kurup onları hemen organize edebilme yeteneği imiş.

6. Mahalledeki çocuklar yazarı hangi kahramanlarla özdeşleştiriyor?

Cevap:
Peter Pan ve Küçük Kadın Jo ile.

7. Kendinizi bir kahramanla özdeşleştirecek olsanız bu hangisi olurdu? Nedenleriyle açıklayınız.

Cevap:
Ben kendimi kahraman olarak Şirin Baba’ya benzetmek isterdim. Çünkü o her zaman diğer Şirinleri koruyan onlara akıl veren onları eğiten biridir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları Çocuktum Ufacıktım, Top Oynadım Acıktım Dinleme İzleme Metni Sayfa 88-89 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

LGS 2023 Sınava girerken öğrencilerden istenecek belgeler nelerdir? - LGS 2023 Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini nereden alacaklardır? - LGS 2023 Sınav giriş belgesi nereden alınacaktır? - 2023 İOKBS Bursluluk Sınavı Başvuruları Başladı - Açık Deniz Sondaj Teknolojisi DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir - 2023 DGS başvuru kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 9-10 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 7-8 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 5-6 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 3-4 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 1-2 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 9 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 7-8 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 5-6 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 3-4 - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam