Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Canım Kitaplığım Metni Cevapları Sayfa 174-175


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Canım Kitaplığım Metni Sayfa 174-175 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 174-175 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 174 Ders Kitabı Cevapları

Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 175 Ders Kitabı Cevapları

1. ETKİNLİK

Aşağıda verilen kelimelerin anlamlarını metnin bağlamından hareketle tahmin ederek tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz.

Cevap:
evren: Gök varlıklarının bütünü. Kainat, cihan.
kıvanç: sevinç
gücenmek: Birinin beklenilmeyen davranışı veya sözü karşısında kırgınlık duymak.
yetkinlik: Gerekli olgunluğa erişme durumu.
aldanmak: Görünüşe bakarak yanlış bir yargıya varmak, yanılmak.

2. ETKİNLİK

Okuduğunuz metni boş bırakılan yere özetleyiniz.

Cevap:

CANIM KİTAPLIĞIM METNİ ÖZETİ

Bir sürü kitabım oldu. Önce öğretmenimin önerdiklerini aldım. Kitaba olan ilgimi gören yakınlarım da bana kitap armağan ettiler. Hepsini okuyamadım ama okumaya devam ediyorum.

Ben, dostluğun ve arkadaşlığın bu denli kıvanç verici olduğunu, kötülerle savaşmayı, iyilerle birlikte olmayı kitaplar sayesinde öğrendim.

Kitapsız bir evren düşünemem. Siz de okumaya alışırsanız bir daha bırakamazsınız.

Kitap seçmek de okumak kadar önemlidir. Mesela bir gün ağabeyim bana bir kitap getirmiş. Arkadaşı vermiş ona da. O da hiç açıp bakmadan bana vermiş. Kitap bana uygun değildi. Bu beni çok rahatsız etti. Ben de ağabeyime geri verdim kitabı. Kitap seçmedeki dikkatim babamın ve ağabeyimin çok hoşuna gitmişti.

Umarım siz de kitap okumayı sever, kitap seçerken de dikkatli olursunuz.

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Çocuğun kitap sayısının artmasında kimlerin katkısı olmuştur?

Cevap:
Çocuğun kitap sayısının artmasında öğretmeninin, ailesinin ve arkadaşlarının katkısı olmuştur.

2. Çocuk, kitapların kendisinde yarattığı değişimi nasıl anlatıyor?

Cevap:
Çocuk, kitapların kendisinde yarattığı değişimi daha anlayışlı, daha bir içten, daha bir seven ve sevilen biri olduğunu anlatıyor.

3. Çocuk, kitaplığındaki değişimden bahsederken nasıl bir benzetme yapıyor?

Cevap:
Çocuk, kitaplığındaki değişimden bahsederken Sanki “cennet” ülke değil de, bir “cehennem” yeri oluvermiş benim canım kitaplığım şeklinde bir benzetme yapıyor.

4. Çocuğun ağabeyine tepki gösterme nedeni nedir? Siz olsaydınız nasıl bir tepki verirdiniz?

Cevap:
Çocuğun ağabeyine tepki gösterme nedeni ona uygun olmayan bir kitap hediye etmesidir. Ben de aynı şekilde tepki verirdim.

5. Metinde adı geçen kitaplardan herhangi birini okudunuz mu? Okuduysanız arkadaşlarınıza konusu hakkında bilgi veriniz.

Cevap: 

Gülibik kitabını okudum.

Konusu Tahtadan atları, kurşundan askerleri, lastikten topları, plastikten arabaları, kısaca, parayla satın alınabilen hiçbir oyuncağı olmamış, yoksul bir çocuğun öyküsüdür bu.

6. Sizce her kitabı okumak doğru mudur? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:
Her kitabı okumak doğru değildir. Yaşımıza uygun, büyüklerimizin onayladığı kitapları okumamız gerekir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Canım Kitaplığım Metni Sayfa 174-175 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2022 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam