6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 9-10

Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 9-10 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 9-10 Çalışma Sayfaları Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 9 Çalışma Sayfaları Cevapları

7. Etkinlik

FATMA ALİYE (1862-1936)

Ülkemizin ilk kadın filozofu ve kadın romancılarından Fatma Aliye, 1862 yılında İstanbul’da doğdu. Kariyerine, 1889 yılında George Oh- net’in “Volonte” adlı romanını “Meram” adıyla Türkçeye çevirerek başladı. Bu çalışmasında “Bir Hanım” rumuzunu kullanan Aliye; felsefe, yaşam öyküsü ve roman türündeki diğer yapıtlarında “Mütercime-i Meram” takma adını tercih etti.

1892 yılında “Muhadarat” isimli ilk romanını yayınlayan yazar, romanlarında çoğunlukla duygusal temalara yer verdi. Kadınların sosyal hayata girmeleri konusunda da çalışmalar yapan Fatma Aliye, kız kardeşi Emine Semiyye ile birlikte Şefkat-i Nisvan (Kadınları Himaye) Derne- ği’ni kurdu. Bu dernekte, kadınların eğitimine destek olma ve küçük girişimlerle üretim sürecine katılmaları yönünde hizmet verdi.

Bazı eserleri Fransızca ve Arapçaya da çevrilen Aliye’nin biyografisi ve eserleri, 1893 yılında Chicago’daki Dünya Kadın Kütüphanesi Sergisi ve Kataloğu’nda da yer bulmuştur.

A) Fatma Aliye ile ilgili verilen bilgileri metinden hareketle örnekteki gibi kronolojik olarak sıralayınız.

(2) Kariyerine, 1889 yılında George Ohnet’in “Volonte” adlı romanını “Meram” adıyla Türkçe’ye çevirerek başladı.
(4) Bazı eserleri Fransızca ve Arapça’ya da çevrilen Aliye’nin biyografi ve eserleri, 1893 yılında Chicago’daki Dünya Kadın Kütüphanesi Sergisi ve Kataloğu’nda da yer bulmuştur.
(3) 1892 yılında “Muhadarat” isimli ilk romanını yayınlayan yazar, romanlarında çoğunlukla duygusal temalara yer verdi.
(1) Ülkemizin ilk kadın filozofu ve kadın romancılarından Fatma Aliye, 1862 yılında İstanbul’da doğdu.

B) Metne göre aşağıdakilerden hangisi Fatma Aliye’nin eserlerinden biridir? İşaretleyiniz.

A) Mürebbiye        B) Ateşten Gömlek       C) Muhadarat       D) İntibah

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 10 Çalışma Sayfaları Cevapları

Eserleriniz çok başarılı bulunuyor. Bu konu da ne düşünüyorsunuz?

Ben bir………….yazarıyım. Bu türde yazmak hiç kolay bir iş değil. Bu türde eserler yazıyor ve başarılı bulunuyorsanız çok mutlu oluyorsunuz. Diğer türlerde yazarken sınırsız anlatım olanaklarınız var. Fakat ben sahneyi de düşünmek, oyuncuların hareketlerini de tek tek kurgulamak zorundayım. Sahnedeki karakter benim yazdıklarımı yapıyor ve söylüyor. Diyaloglar, davranışlar, hareket ve durumlar, jest ve mimikler benim tarafımdan belirleniyor. Oyuncuların kostümlerini bile ben düşünmek zorundayım. Böyle olduğu için bu türün yazarlığını yaparken başarılı bulunmak hiç de kolay olmuyor.

Gazetecinin sorusuna cevap veren yazarın konuşmasında boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

A) Sohbet        B) Roman       C) Hikâye       D) Tiyatro

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 9-10 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 4 + 4 kaçtır?


7. Sınıf Matematik Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 7. Sınıf Türkçe Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 2023 YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - 6. Sınıf Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 MEB - 6. Sınıf İngilizce Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 2023 İOKBS Bursluluk Sınav Sonuçları Açıklandı - MEB ÜLKE GENELİNDE YAPILACAK ORTAK SINAVLARIN TARİHLERİ BELLİ OLDU - 6. Sınıf Fen Bilimleri Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Matematik Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Türkçe Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - Fiat Egea Cross Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Hatchback Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Sedan Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları