6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 5-6

Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 5-6 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 5-6 Çalışma Sayfaları Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 5 Çalışma Sayfaları Cevapları

5. Etkinlik

Aslı, Kerem ve Nazlı; Mevlana’nın hikâyelerinden birer tane okuyarak okudukları hikâyenin başlığını söylemişlerdir. Buna göre Aslı, Kerem ve Nazlı’nın okudukları hikâyelerin numaralarını ve ana fikirlerini yazınız.

1    ………………………

Farklı dilleri konuşan dört kişi arkadaş olmuştu. Bir adam bu dört arkadaşa bir gümüş para vermişti. Bu parayla bir şey alıp yemeyi düşündüler. Dördü de üzüm almak istiyordu ama her birinin dilinde üzümün başka bir adı olduğundan aynı şeyi istediklerinden haberleri yoktu. Bu yüzden anlaşmazlığa düşüp kavga etmeye başladılar.
Oysa birbirlerinin dillerini bilselerdi anlaşmaları kolay olacaktı. Oradan geçen bilge bir adam onların kavga etmelerini engelledi. Çünkü o, dördünün dilini de biliyordu. Ellerindeki parayla onlara üzüm getirince kavgayı bırakıp hep birlikte üzümü afiyetle yediler.

2

…………….

Eski zamanlarda Hintliler bir şehre bir fil getirmişlerdi. Akşam vakti fili karanlık bir binanın içine koymuşlardı. Karanlık olduğu için fil hiç görünmüyordu. O zamana kadar hiç fil görmemiş meraklı insanlar, zifirî karanlıkta filin olduğu yere giriyor, ona elleriyle dokunarak fili tanımaya çalışıyorlardı. Herkes sıraya geçmişti. Sırası gelen içeri girip file dokunuyordu. Biri tesadüfen filin hortumuna dokunmuştu. Dışarı çıkıp dedi ki, “Fil bir boruya benziyor.” Bir başkasının eline ise filin kulağı gelmişti. O da çıkınca, “Fil bir yelpaze gibi” dedi. Bir başkası da filin bacağını ellemişti. Ona göreyse fil bir sütun gibiydi. Uzun boylu biri de eliyle fili yoklamış, eli filin sırtına gelmişti. “Fil bir taht gibi” dedi. Oysa onların elinde bir lamba olsaydı da fili gözleriyle görselerdi böyle yanlış ve eksik tanımazlar, başkalarına da yanlış bilgi vermezlerdi. Birçok insan, bir şey konusunda yeterli bilgisi olmadığı hâlde onu çok iyi tanıyormuş gibi konuşur da insanlara yanlış bilgi verir.

3

……………

Kış olunca köpek bir kenara büzülerek der ki “Şu yaz bir gelsin, dişimi tırnağıma takıp çalışacağım ve kendime bir sığınak yapacağım.” Yaz gelince de köpek canlanır, güçlenir ve “Benim gibi güçlü bir köpeğin sığınağa ne ihtiyacı var, hangi eve sığarım ben?” der.

Cevap:
3, 2, 1

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 6 Çalışma Sayfaları Cevapları

Ben “Tembel Köpek Öyküsü” başlıklı hikâyeyi okudum.
Aslı’nın okuduğu hikâyenin numarası: 3
Aslı’nın okuduğu hikâyenin ana fikri: İleriyi görememek.

Ben “Fil Neye Benzer?” başlıklı hikâyeyi okudum.
Aslı’nın okuduğu hikâyenin numarası: 2
Aslı’nın okuduğu hikâyenin ana fikri: Bakış açısı.

Ben “Üzüm Kavgası” başlıklı hikâyeyi okudum.
Aslı’nın okuduğu hikâyenin numarası: 1
Aslı’nın okuduğu hikâyenin ana fikri: İletişimin gücü.

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 5-6 Meb Yayınları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Soru: 36 + 2 kaçtır?


Basari Sıralamaları