6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 1-2

Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 1-2 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 1-2 Çalışma Sayfaları Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 1 Çalışma Sayfaları Cevapları

1. Etkinlik

FİNLANDİYA’DA ÜÇ GÜN

Fin toprağı bizi pembe bir gülüşle karşıladı. Temiz, ince, şiire benzer bir gülüş… Sandım ki büyük, pek büyük bir varlığın önüne çıktım. Akşamdı, güneşin batma saatleriydi. Engin bir yeşilliğin arasında ufuklar alev alev yanıyordu. Bembeyaz alınlı, sevimli istasyon evinin önünde durduk. Önümüzden bir grup asker geçti. Hepsi bir elden, bir kalıptan çıkmış gibi; güneş saçlı, güneş yüzlü gençler. Giyimleri tertemiz.

Tren yürüdü. Sanki estetiği kuvvetli bir sanatkârın resim albümünden yapraklar çeviriyorum. Sağda solda en olgun bir zevkle düzeltilmiş bahçeler, parklar, evler. Uzakta, mavi bir rüyaya benzeyen solgun bir deniz parçası. İki sıralı ağaçlık bir yoldan çiçek demetleri gibi güzel, yüzleri tatlı bir yanıklıkla koyulaşmış pijamalı genç kızlar dönüyor. Hepsi gürbüz, sevimli, ağırbaşlı, ince. Bir başka yolda mavi gözleri, altın saçları, yumuk yanakları ile birer altın top gibi irili ufaklı köy çocukları, köy kızları… Hepsinin yüzünde sessiz bir gülümseme izi var. (.)

A) Okuduğunuz metnin türü nedir?

A) Gezi yazısı      B) Masal      C) Haber metni     D) Mektup

B) Okuduğunuz metinde benzetme sanatının kullanıldığı cümlelerde yer alan “Benzeyen” ve “Benzetilen” ögelerini örnekteki gibi aşağıya yazınız.

Benzeyen: güneş.
Benzetilen: Asker güneş saçlı

Benzeyen: çiçek demetleri.
Benzetilen: köy kızları

Benzeyen: altın top.
Benzetilen: köy çocukları.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 2 Çalışma Sayfaları Cevapları

2. Etkinlik

Aşağıdaki ünlem cümlelerini, verilen yüz ifadelerindeki duygulara uygun şekilde tamamlayınız.

Cevap:
– Vah, çocuğa çok yazık olmuş.
– Eyvah, kitaplarımı okulda unuttum.
– Üff, ders yapmak istemiyorum.
– Ayy, arkadaşım ameliyat olduğu için 1 ay okula gelemeyecek.
– Aaa, yeter artık ama.
– Öff, sana çok sinirlendim.

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 1-2 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 80 + 2 kaçtır?


7. Sınıf Matematik Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 7. Sınıf Türkçe Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 2023 YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - 6. Sınıf Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 MEB - 6. Sınıf İngilizce Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 2023 İOKBS Bursluluk Sınav Sonuçları Açıklandı - MEB ÜLKE GENELİNDE YAPILACAK ORTAK SINAVLARIN TARİHLERİ BELLİ OLDU - 6. Sınıf Fen Bilimleri Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Matematik Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Türkçe Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - Fiat Egea Cross Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Hatchback Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Sedan Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları