6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 7-8

Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 7-8 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 7-8 Çalışma Sayfaları Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 7 Çalışma Sayfaları Cevapları

Köylünün birisi tarla yapmak için dağdaki fundalık ve çalılıkları söküp temizliyormuş. Bu arada ayrık otu denilen, arsız ve çabuk üreyen, kısa zamanda her tarafı istila eden otları da söküp yığın yapmış. Arazi yokuşlu imiş, bu ayrık otlarından bir iki parça yokuştan aşağı yuvarlanarak az aşağıda bulunan, çok bakımlı bir bağın içine düşmüş. Bağ sahibi pek önem vermemiş, alıp yakmaya üşenmiş ama birkaç ay sonra bağına tekrar gittiğinde her tarafın ayrık otları ile dolduğunu görmüş. (…)

Selim Gündüzalp

Yukarıdaki metin, hangi atasözü veya deyimin hikâyesi olabilir?

A) Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur.
B) Dağları devirmek
C) Dağ ne kadar yüce olsa yol üstünden aşar.
D) Dağdan gelip bağdakini kovmak

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 8 Çalışma Sayfaları Cevapları

7. Etkinlik

Karşıtlık (tezat) sanatında birbirine karşıt duygu, düşünce, hayal ve durumlar bir arada gösterilir. Karşıtlık sanatı zihinde bir aykırılığı, çelişkiyi ya da karşıtlığı düşündürür. Aşağıda karşıtlık sanatına verilen örneği dikkatle inceleyiniz.

Ne sabahı göreyim, ne sabah görüneyim
Gündüzler size kalsın, verin karanlıkları

N. Fazıl Kısakürek

Bu dizelerde sabah, gündüz ve karanlık
kelimeleri arasında karşıtlık vardır. Şair,
aydınlık ve karanlık çağrışımlarının oluşturduğu karşıtlıktan yararlanmaktadır.

Aşağıdaki dizelerde karşıtlık sanatı nasıl yapılmıştır? Açıklayınız.

Neden böyle düşman görünürsünüz
Yıllar yılı dost bildiğim aynalar?

Cahit Sıtkı Tarancı

Cevap:
Şair bu dizelerde “dost” ve “düşman” karşıt sözcüklerini bir arada kullanarak anlamı daha da güçlendirmiş: böylece “tezat” sanatı yapılmıştır.
Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır
Sırların sırrına ermek için sende anahtar vardır

Sezai Karakoç

Cevap:
Şair bu dizelerde “yenilgi” ve “zafer” karşıt sözcüklerini bir arada kullanarak anlamı daha da güçlendirmiş: böylece “tezat” sanatı yapılmıştır.
Aydınlığa koştum, karanlık çıktı
Her sevgi, her vefa bir anlık çıktı

Abdurrahim Karakoç

Cevap:
Şair bu dizelerde “aydınlık” ve “karanlık” karşıt sözcüklerini bir arada kullanarak anlamı daha da güçlendirmiş: böylece “tezat” sanatı yapılmıştır.

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 7-8 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 2 + 2 kaçtır?


7. Sınıf Matematik Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 7. Sınıf Türkçe Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 2023 YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - 6. Sınıf Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 MEB - 6. Sınıf İngilizce Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 2023 İOKBS Bursluluk Sınav Sonuçları Açıklandı - MEB ÜLKE GENELİNDE YAPILACAK ORTAK SINAVLARIN TARİHLERİ BELLİ OLDU - 6. Sınıf Fen Bilimleri Ortak Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Matematik Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - 6. Sınıf Türkçe Ortak Yazılı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı 2023 2024 - Fiat Egea Cross Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Hatchback Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Fiat Egea Sedan Fiyat Listesi 2023 (12 Ay Güncel Fiyatlar) - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları