Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 4 Sayfa 9-10


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 4 Sayfa 9-10 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 9-10 Çalışma Sayfaları Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 9 Çalışma Sayfaları Cevapları

8. Etkinlik

A) Aşağıdaki metinde geçen sıfatları bularak altlarını çiziniz. Bulduğunuz sıfatları türlerine göre ayırarak metnin altındaki ilgili bölümlere örnekteki gibi yazınız.

Yıllar sonra dostlarımla yeniden buluşmuştum. Yakın dostum Fatma’nın kızı neşeli tavırlarıyla ilgimizi çekmeyi başarmıştı. Hepimiz bu neşeli çocuğun etrafını sarıp onun gülüşünü seyrediyorduk. Bu çocuğu gören her insan onun güzel yüzündeki neşeye hayran kalırdı. Çocuğu böyle yirmi dakika kadar seyrettikten sonra onunla konuşmak istedim. Onun yanına yaklaştım.

“Merhaba küçük hanım, oyununa ben de katılabilir miyim?”

Bana baktı ve bütün güzelliğiyle gülümsedi. Oyuncaklarından birini bana uzatarak beklediğim soruyu sordu:

Hangi oyuncakla oynamak istersin?” “Sen nasıl bir oyun oynuyorsun? Söylersen ben de katılırım.”

“Ben evcilik oynuyorum. Bak, şu şişman tavşanın ismi Balon.”

Elindeki mavi tavşanı gösterdi. İri kulaklarıyla ağız dolusu gülümseyen bir tavşandı bu.

Şu kedinin ismi nedir?” diye sordum.

“O mu? Onun adı da Toprak.”

Oyun arkadaşlarımla tanıştıktan sonra ilginç oyunumuzu oynamaya başladık. Bana sonsuz zamanda, sınırsız mekândaymışım gibi geliyordu şimdi. Geçmişteki bir rüyayı yeniden görüyordum sanki. Unutulmaz çocukluğumun lezzetli günlerine yeniden dönmüştüm.

“Çayına kaç şeker istersin?” dedi ben bu hayaller içinde kendimi oyuna kaptırmışken. Minik parmaklarının arasında oyuncak bir fincan tutuyor, ışıltılı gözleriyle benden cevap bekliyordu.

Tek şeker yeterli olur.” dedim ciddi bir ses tonuyla. İki yudum aldım oyun arkadaşımın hayalî çayından. “Harika bir çay olmuş! Usta bir çaycısınız siz.” dedim.

Yine o neşeli tavrını takındı yüzüne ve ışıltılı gözlerle bana bakıp teşekkür etti.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 10 Çalışma Sayfaları Cevapları

B) Gruplara ayırdığınız sıfatların her türünden en az ikişer tane kullanarak bir anınızı yazınız. Metninizde kullanacağınız sıfatların altını çiziniz. Metninizi oluştururken anı türünün özelliklerini göz önünde bulundurunuz.

Cevap:
Geçmişten bir gün  iki çocukla karşılaştım. Çocukların üzerinde mavi renkli bir elbise vardı.  Çocuklardan biri şişman diğeri  biraz iri ama şişman değildi. Çocuk elindeki çantayı kardeşine vurarak karşıya geçirdi. Nasıl öyle vurursun diye kızdım.  Oda bana kızdı hangi hakla  karışıyorsun. Sonra anlattım ona böyle olmayacağını siz kardeşsiniz bir bütün elma gibisiniz. Sonra çocuk beklediğimin aksine güzel bir yanıt verdi. Özür dileyerek uzaklaşıp gitti.

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 4 Sayfa 9-10 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam