6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 4 Sayfa 3-4

Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 4 Sayfa 3-4 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 3-4 Çalışma Sayfaları Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 3 Çalışma Sayfaları Cevapları

3. Etkinlik

Yukarıda Nasreddin Hoca fıkralarından birine ait görseller verilmiştir. Görsellere göre aşağıdaki bölümlerden hangisi bu fıkradan alınmış olamaz?

A) Nasrettin Hoca bir gece aniden uyanır.
– Hatun, çabuk kalk! Gözlüğüm nerede? Bulamıyorum.

B) Adam, Hoca’nın delirdiğini düşünür.
– Vah, vah, vah! Sen çıldırdın mı Hoca? Koskoca göl maya tutar mı?

C) Hoca telaşlı telaşlı gözlüğünü takar.
– Ne demek niçin? Tabii ki rüyada daha iyi görmek için!

D) Kadın, uykulu uykulu:
– Hoca, gece yarısı niçin gözlük arıyorsun, der.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 4 Çalışma Sayfaları Cevapları

4. Etkinlik

Aşağıdaki metinlerin konularını bulunuz. Bu konulardan hareketle metinlere uygun birer başlık yazınız.

Konuştuğumuzda ses tellerimiz, bir davula vurulduğunda davulun derisi, gitar çalındığında gitarın telleri titreşir. İşte sesin kaynağı bu tür titreşimlerdir. Titreşimler farklı maddeler içinde dalgalar hâlinde yayılır ve canlıların işitme organları tarafından ses olarak algılanır. Bu maddeler katı, sıvı ya da gaz olabilir. Duyduğumuz seslerin neredeyse tamamı kulaklarımıza çevremizdeki hava aracılığıyla ulaşır. Ancak bazı sesleri farklı yollarla da duyabiliriz. Örneğin kulağımızı masaya dayayıp elimizle masada ritim tuttuğumuzda sesi katı maddeden duymuş oluruz. Ses en hızlı, katı maddelerde iletilir. Sıvı maddelerde iletim hızı azalır, gaz maddelerde ise daha da yavaşlar. Ses iletiminde önemli bir unsur da sıcaklıktır. Örneğin ses sıcak havada daha hızlı iletilir, soğuk havadaysa daha uzak mesafeye ulaşabilir. Bu nedenle akustik düzenleme yapılırken ortamdaki sıcaklığın doğru ayarlanmasına ve hep aynı düzeyde kalmasına dikkat edilir.

Cevap:
Metnin Konusu: Sesin titreşimler halinde yayılması.
Metnin Başlığı: Ses

Sesin bazı maddelerde daha hızlı, bazılarındaysa daha yavaş iletildiğinden bahsetmiştik. Benzer Metnin Konusu biçimde belirli malzemeler sesin iletimini hızlandırabilir ya da yavaşlatabilir. Hatta bazı maddeler sesin geçişini tamamen engeller. Sessiz bir mekâna ihtiyaç duyulduğunda bu tür maddelerden yararlanılarak dışarıdan ses gelmesi önlenir ve böylece istenen ortam oluşturulur. Bu işlem ses yalıtımı olarak adlandırılır. Ses yalıtımı aynı zamanda ortamdaki sesin dışarı çıkmasını engellemek için de uygulanabilir. Ses geçişini engelleyen maddelerin ses yutma özellikleri bulunduğundan bu maddeler Metnin Başlığı bazı ortamlarda yankılanmanın önlenmesi amacıyla da kullanılır. Her mekânın orada yapılacak etkinliğe göre akustik düzenleme ihtiyacı farklıdır. Bazen ses geçişinin engellenmesi, bazen yankının önlenmesi, bazen sesin uzak mesafeye iletilmesi, bazen de sesin dağılmadan bir alan içindeki dinleyiciye ulaştırılması gerekir.

Cevap:
Metnin Konusu: Ses iletimindeki önemli noktalar.
Metnin Başlığı: Ses

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 4 Sayfa 3-4 Meb Yayınları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Soru: 36 + 2 kaçtır?


Basari Sıralamaları