6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 3 Sayfa 9-10

Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 3 Sayfa 9-10 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 9-10 Çalışma Sayfaları Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 9 Çalışma Sayfaları Cevapları

Konu: İnsanın doğadaki yeri

İnsan, doğanın parçası olduğunu ne zaman unuttu? Makineler yapıp ona egemen olduğunda mı? Sanayi devriminden sonra kentleri kuşatıp beton evlerde yaşamaya başladıktan sonra mı? İnsanın yeryüzündeki uzun serüvenini düşünecek olursak bunun zamanını tam olarak bilmek oldukça güç. Ancak bildiğimiz bir şey var ki, insan doğanın parçası olduğunu unuttu; doğadaki öteki canlıların yaşam haklarının olduğunu da

Konu: Bilinçli tüketimin önemi

Her insanın önce kendisine sonra içinde yaşadığı dünyaya karşı belli başlı sorumlulukları vardır. Hayatımızda önemli bir yeri olan beslenmeye özen göstermek bu sorumlulukları yerine getirmemizde bize yardımcı olur. Aynı zamanda bilinçli tüketiciler hem fiziksel hem de psikolojik açıdan çok daha sağlıklı olur.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 10 Çalışma Sayfaları Cevapları

7. Etkinlik

VÜCUDUMUZUN ÇOĞU SUDAN OLUŞUR

Beynimizin işlevlerini gerçekleştirebilmesi için su gerekir. Eklem sıvılarımızın içeriğinde su bulunur. Eklem sıvısı eklemlerimizin aşınmasını önler, darbelerden korunmasını sağlar. Sindirim sırasında besinlerin parçalanması ve vücudun diğer bölümlerine taşınmasında su rol oynar. Kanımızın çoğu sudur. Kan; besinlerin, oksijenin, vitamin ve minerallerin hücrelerimize taşınmasını sağlar. Ayrıca atık ürünleri de hücrelerden uzaklaştırmaya yarar. İdrarımızın çoğu sudur. Vücudumuzda gerçekleşen olaylar sonucunda açığa çıkan bazı atık maddeler dışarı atılır. Gözyaşımızda bolca su bulunur. Gözyaşımız gözlerimizin nemli ve temiz kalmasını sağlar. Bazı organlarımızın iç yüzeyinden mukus adı verilen ve çoğu sudan oluşan bir sıvı salgılanır. Örneğin burnumuzdan salgılanan mukus; toz ve mikroorganizmaların vücudumuza girmesini önlemeye yarar. Tükürüğümüzün neredeyse tamamı sudur. Tükürük besinlerin parçalanması, ağzın nemli kalması, tat alma, konuşma gibi işlevlerin yerine getirilmesinde rol oynar. Sağlıklı bir insanın vücut sıcaklığı yaklaşık 37 derecedir. Su, vücut sıcaklığımızın bu düzeyde kalmasında rol oynar. Örneğin hava çok sıcak olduğunda terleriz. Terleme vücudumuzun ısı kaybetmesini yani serinlemesini sağlar. Su sağlıklı bir yaşamın temelidir. Ağırlığımızın yaklaşık yüzde altmışı sudur. Bu suyun yarıdan fazlası hücrelerimizin içinde, kalanı da hücreler arası sıvılarda ve kanımızda bulunur. Sonuç olarak vücudumuzda gerçekleşen birçok olayda su rol oynar.

Metinde okuduğunuz nesnel cümlelerden hareketle suyun hayatımızdaki önemini anlatan bir metin yazınız. Metninizde öznel ifadeler kullanınız.

Cevap:
Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir.

En küçük canlı organizmadan, en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik hayatı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tutan sudur.

Hayatımızı idame ettirebilmemiz için en önemli besin kaynağımız olan su, dolaşım ve sindirim sistemlerinin çalışmasında temel unsur olduğu gibi, vücudumuzdan artık ve zehirli maddelerin atılmasında da mühim bir vazifeyi yerine getirir.

Su hayattır. İnsan organizmasının önemli bir kısmı sudan meydana gelir. Kan dolaşımının olabilmesi, vücudun zararlı maddelerini atabilmesi, iç zarlarının kurumadan görevini yapabilmesi için hep suya ihtiyaç vardır. Bunun için sağlıklı her insanın aşırı terleme ve ishal halleri dışında, günde en az 1.5 litre suya ihtiyacı bulunmaktadır.

Dünyamızın 3/4 ‘ünü Su kaplamaktadır. Vücudumuzun % 60’nı su teşkil etmektedir.

Dünyadaki suların ancak %2.5’i tatlı sudur. Bunun da %70’i buzullarda, toprakta, atmosferde, yeraltı sularında bulunur ve kullanılamaz durumdadır.

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 3 Sayfa 9-10 Meb Yayınları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Soru: 72 + 1 kaçtır?


Basari Sıralamaları