6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 3 Sayfa 3-4

Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 3 Sayfa 3-4 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 3-4 Çalışma Sayfaları Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 3 Çalışma Sayfaları Cevapları

Anı türünün özellikleri şunlardır:

• Yaşanmış bir olayı ya da durumu anlatır.
• İnsan belleğinde iz bırakan olay ve durumları anlatır.
• Tarihsel gerçeklerin öğrenilmesine katkı yaptığı için tarihçilere ışık tutar.
• Kişilerin yaşamlarını, çalışma ve araştırmalarını anlatır.
• Yazarın unutulmasını istemediği gerçekleri kalıcı kılar.
• Anlatıcı, yazarın kendisidir

Buna göre, aşağıdaki bölümlerden hangisi anı türünde yazılmış bir metinden alınmış olabilir?

A) Karganın biri bir parça et bulup çalmış, çıkmış bir ağacın üstüne. Oradan bir tilki geçiyormuş. “Alırım ben bunun ağzından o eti!” diyerek durmuş, karganın boyunu posunu, güzelliğini övmeye başlamış: “Ah!” demiş.

B) Atatürk, kitabı aldı. Üzerinde kendi adını görünce meraklandı, hemen kapağını açtı. Sonra sayfaları hızlı hızlı çevirmeye başladı. Bazı sayfalarda ise durup uzun uzun düşündüğü görüldü. Atatürk’ün merakla baktığı bu kitap, kendi yazdığı ya da çevirdiği kitapların bir araya getirilmesinden oluşuyordu. Kitabı masaya bıraktıktan sonra cildi hazırladığımız için bize teşekkür etti.

C) Haber bültenlerinde olay yerine ya da stüdyo dışındaki konukların bulunduğu mekâna bağlanılması ve bizlere buradan görüntü aktarılması sık sık uygulanan bir yöntemdir. Canlı bağlantı, haberleri hem daha ilginç hem de daha
inandırıcı kılmaktadır. Canlı bağlantı üç biçimde gerçekleşmektedir. Bunlar; canlı yayın, naklen yayın ve uydu aracılığıyla yayın olarak sayılabilir. Şimdi bu üç bağlantı türüne kısaca göz atalım.

D) Teknolojinin yaşamımıza kattığı renkler ve bize sağladığı yararlar saymakla bitmez. Bırakın eskileri, internetsiz, akıllı telefonsuz, bilgisayarsız, sosyal medyasız, arama motorsuz, sanal ticaretsiz bir yaşam bundan sonrası için düşünülemez. (…) Hani eskilerin klasik bir sorusu vardır: Bir adaya düşseniz yanınıza mutlaka almak istediğiniz üç şey ne olur? Bu sorunun cevabı kesinlikle her yaşa göre değişir! Çocuklarda ve gençlerde üçünden biri ya da ikisi kesinlikle teknoloji ağırlıklı bir şeyler olur. (…)

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 4 Çalışma Sayfaları Cevapları

3. Etkinlik

A) Aşağıdaki cümleleri anlamlarına uygun olan deyimlerle örnekteki gibi eşleştiriniz.

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 3 Sayfa 3-4 Meb Yayınları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Soru: 4 + 4 kaçtır?


Basari Sıralamaları