Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 3 Sayfa 1-2


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 3 Sayfa 1-2 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 1-2 Çalışma Sayfaları Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 1 Çalışma Sayfaları Cevapları

1. Etkinlik

KEDİLER DÖRT AYAK ÜSTÜNE NASIL DÜŞER?

(…)  Bilirsiniz, kedi dostlarımız sık sık yüksek yerlere tırmanır. Buralardan ustalıkla atlayıverdiklerine de tanık olmuşsunuzdur. Ancak bazen aksilikler olabilir. İşte böyle durumlarda, kedilerin doğrultma refleksi devreye girer. Bu refleks kedilerin en az zararla ayakları üstüne düşmelerini sağlar. (…)

Doğrultma refleksi sırasında kedilerin birkaç farklı organı birlikte çalışır. Düşme sırasında kediler, gözleriyle çevreyi hızlıca tararken dengede kalmak ve yön bulmak için de iç kulaklarında bulunan yapılar devreye girer. Böylece kediler hangi yönün yukarı ve hangi yönün aşağı olduğunu hızlı bir şekilde anlar. Sonra da başlarını aşağı doğru döndürür. Kuyrukları sayesinde gövdeleri de başlarının hareketini takip eder. Kedilerin bu dönüşleri yapabilmesinde omurgalarının çok esnek olması ve köprücük kemiklerinin yani omuz ve göğüs kemiklerini birbirine bağlayan kemiklerinin olmaması da etkilidir. Bu sayede kediler düşme sırasında gövdelerini kolayca ve hızla döndürebilir.

Kediler dönmek ve dört ayak üstüne düşebilmek için bacaklarını da uygun şekilde hareket ettirir. Bacaklarını uzatıp geri çekerek dönme ve düşme hızlarını değiştirirler. Örneğin bacaklarını dört bir tarafa uzatarak hava direncini artırırlar. Bunun sonucunda düşme ve dönme hızları azalır. Bacaklarını kendilerine doğru çekip sırtlarını kamburlaştırdıklarındaysa dönme hızları artar. İşte kediler bu şekilde dönme ve düşüş hızlarını azaltıp artırabilir. Bu da gövdelerinin hangi bölümünün daha önce yere temas edeceğini kontrol edebilmelerine katkı sağlar. Böylece kediler genellikle dört ayakları üzerine düşmeyi başarır. Kedilerin bacakları uzun, ince ama çok da kaslıdır. Ayrıca kedilerin bacaklarındaki eklemlerin açıları insanlarınkinden farklıdır. Bunlar da düşmenin etkisini azaltmaya ve kedilerin zarar görmemelerine katkı sağlar.

Kısaltılmıştır.)
Yasemin Özdem Yılmaz

A) Yukarıdaki metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.

Cevap:

Konu: Kedilerin kendilerine herhangi bir zarar vermeden bir yerden düşerken dört ayak üzerine düşmeleri.
Ana fikir: Kedilerin dört ayak üzerine düşmesi.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 2 Çalışma Sayfaları Cevapları

B) Aşağıdaki kelimeleri metinden hareketle anlamlarıyla eşleştiriniz.

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 3 Sayfa 1-2 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

LGS 2023 Sınava girerken öğrencilerden istenecek belgeler nelerdir? - LGS 2023 Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini nereden alacaklardır? - LGS 2023 Sınav giriş belgesi nereden alınacaktır? - 2023 İOKBS Bursluluk Sınavı Başvuruları Başladı - Açık Deniz Sondaj Teknolojisi DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir - 2023 DGS başvuru kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 9-10 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 7-8 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 5-6 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 3-4 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 8 Sayfa 1-2 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 9 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 7-8 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 5-6 - 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 7 Sayfa 3-4 - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam