Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 2 Sayfa 9-10


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 2 Sayfa 9-10 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 9-10 Çalışma Sayfaları Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 9 Çalışma Sayfaları Cevapları

Bu bilgileri göz önünde bulundurarak cephedeki askerlerimize hitaben bir mektup yazınız.

Cevap:

07.05.2022

Sevgili Türk Askerlerimiz,
“Sizler orada savaşıyorken bizler burada huzur içindeyiz. Bilmenizi istiyorum ki sizi çok seviyoruz. Türk askerinin güçlü olduğunu da biliyorum. Fiziksel anlamda yanınızda olamazsak da kalplerimiz hep bir. Bu mektup size ulaşır mı bilmiyorum ama tek dileğim bu operasyonu sağ salim bitirmeniz, aileniz ve sevdiklerinize kavuşmanızdır. Müdürümüz, bizlerin silahının da ‘kalem’ olduğunu söyledi. Söz veriyorum okuyacağım ve hakim olacağım. Dünyanın bir an önce adalete kavuşması, savaşın durması lazım. Sizi seviyoruz ve orayı temizleyip yurdunuza döneceğinize eminiz. Türk olmaktan ve sizin gibi korkusuz güçlü askerlerin himayesinde olmaktan gurur duyuyorum.”

Ad-Soyadı
İmza

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 10 Çalışma Sayfaları Cevapları

7. Etkinlik

ÇOBAN

Bir zamanlar, Basra’da tek uğraşı oğluyla ilgilenmek ve onu en doğru biçimde yetiştirmek olan yaşlı bir adam vardı. Adam bütün parasını oğlunun eğitimine harcıyordu. Delikanlı birkaç yıllığına uzaklara gitti ve meşhur birüniversitede zamanın büyük âlimlerinden eğitim aldı. Tahsilini bitirip dönme zamanı geldi. Yaşlı adam, oğlunu kapıda bekliyordu. Oğlu eve geldi ve babasının elini öptü. Oğlunun gözlerinin içine bakan adam, büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Bu duygusunu belli etmeden:

“Neler öğrendin oğlum?” diye sordu.

“Öğrenilebilecek her şeyi öğrendim baba.” cevabını verdi oğul.

“Peki, öğretilemeyecek olanı öğrendin mi?”
Delikanlı, babasının neden bahsettiğini anlamamıştı. İster istemez: “Hayır.” dedi. ’
Babası: “O hâlde, oğlum git ve öğretilemeyecek olanı öğren.” dedi. Delikanlı, hocasına gitti ve kendisine öğretilemeyecek olanı öğretmesini istedi.
“O hâlde, bu dört yüz koyunu al ve dağlara git.” dedi hocası.
“Sayıları bini bulunca geri gel.”

Genç, dağlara çıkıp çoban oldu. Hayatında ilk kez sessizlikle karşılaşıyordu. (…)  Çobanlık yaptığı süre içinde yavaş ama kesin biçimde bütün dünyevi bilgisini ve gururunu ardında bıraktı ve koyunlar gibi sessizleşti, büyük bir hikmet ve tevazu geldi üzerine. İki yılın sonunda, koyunların sayısı bini bulunca hocasının yanına gitti ve diz çöktü. Talebesinin yüzüne bakan hoca şöyle dedi: “Şimdi öğretilemeyecek olanı öğrendin. Babanın yanına gidebilirsin.”

Yukarıda anlatılanları özetleyen bir metinde aşağıdaki cümlelerden hangilerinin yer alabileceğini belirleyiniz. Özet metninde yer alabilecek cümlelerin başına çarpı (X) işareti koyunuz.

(X)Basra’da bir adam yaşıyordu ve çocuklarını çok iyi yetiştirmek istiyordu.
( ) Adam, oğlunun eğitimi için bütün imkânlarını seferber ediyordu.
( ) Delikanlı, okulda çok mutlu ve başarılı olduğunu söyledi.
(X)Baba, oğlunun okulda öğrenemediği bir şey olduğunu fark etti.
( ) Delikanlı, babasının yanından ayrılarak tekrar okula döndü.
(X)Hocası, delikanlıya bir görev verdi ve ondan çobanlık yapmasını istedi.
( ) Delikanlı, hocasının teklifini kabul etti ve okumaya başladı.
( ) Delikanlı, hocasının isteğini yerine getirdiği hâlde hiçbir şey değişmedi.
(X)Hocası, delikanlıya verdiği görev tamamlandığında amacına ulaştığını söyledi.

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 2 Sayfa 9-10 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2023 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam