Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 2 Sayfa 1-2


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 2 Sayfa 1-2 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 1-2 Çalışma Sayfaları Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 1 Çalışma Sayfaları Cevapları

1. Etkinlik

……………………

Berrak bir yaz gecesi… Yıldızlar gökyüzünden yere inmiş sanki. Elini uzatsan tutulacak gibi. Kardeşim Kenan’la damda yatıyoruz. Sırtüstü yatmış, yıldızlara bakıyoruz. Hiç konuşmuyoruz. Gece kuşları kesik kesik ötüyor, arada bir uzaklardan köpek sesleri geliyor. Kenan aniden,
– Abi!
– Hı?
– Gökte herkesin bir yıldızı varmış diyorlar, doğru mu?
– Bilmem, doğrudur belki.
– Benim yıldızım hangisi acaba?
– Ohoo! Milyonla, milyarla yıldız var, ne bileyim ben!
– Olsun, ben birini seçmek istiyorum, sen de seç.
– Hadi, seçelim.
Kenan’a yıldızlardan söz açıyorum. Okulda öğrendiğim bilgileri bir bir sıralıyorum. “Bak şu ters cezve biçiminde olan Küçük Ayı, onun yanındaki Büyük Ayı.” diyerek ve onun “Hani, hani, hangisi?” demelerine aldırmayarak bilgiç bilgiç konuşuyorum. Kenan henüz okula gitmiyor, seneye inşallah. Sonunda bir parlak yıldız seçiyor.

– Bu benim yıldızım işte, diyor. Tam Keşiş Dağı’nın tepesine doğru sarkan yıldız. Yerini belirliyoruz. Ben de bir yıldız seçiyorum. Derken bir yıldız kayıyor. Ardından ışıklı bir iz bırakarak gözden kayboluyor.

(…)

(Kısaltılmıştır.)
Mustafa Kutlu

Aşağıdaki kelimeler arasından seçeceğiniz kelimelere uygun ekler getirerek okuduğunuz metnin içeriğini yansıtan bir başlık oluşturunuz. Başlığınızı metnin üzerindeki boşluğa yazınız.

yaz       seçmek       iz       yıldız      ışık      kardeş      Kenan      gece      gökyüzü    sevgi

Cevap:
Işık Yıldızları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 2 Çalışma Sayfaları Cevapları

2. Etkinlik

Doğayı çok severdi. Çünkü doğada yaşam vardı, mutluluk vardı, huzur vardı. Ağaçlar yağmurlardan, akarsulardan beslenerek yeşeriyor, bu yeşillik onun ruhunu besliyordu âdeta. Dağlarda, ormanlarda, denizlerde, göllerdeydi onun
mutluluk sırrı. Tüm kalbiyle doğaya kucak açmasının nedeni buydu.

Esma Öğretmen öğrencilerden, yukarıdaki paragrafta yer alan ismin hâl eklerini bulmalarını istemiştir. Hâl eklerinin puanlaması şu şekildedir:

Belirtme hâl eki alan her sözcük 1 puan
Yönelme hâl eki alan her sözcük 2 puan
Bulunma hâl eki alan her sözcük 3 puan
Ayrılma hâl eki alan her sözcük 4 puan

Buna göre tüm hâl eklerini doğru şekilde bulan bir öğrencinin aldığı puan aşağıdakilerden hangisidir?

A) 23         C) 25        B) 27       D) 30

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 2 Sayfa 1-2 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam