Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 1 Sayfa 7-8


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 1 Sayfa 7-8 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 7-8 Çalışma Sayfaları Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 7 Çalışma Sayfaları Cevapları

6. Etkinlik

Tek bir varlığı ya da kavramı karşılayan isimlere tekil isimler, birden çok varlığı ya da kavramı karşılayan isimlere çoğul isimler denir. Çoğul isimler “-lar/-ler”çokluk ekini alırlar. Topluluk isimleri ise biçim olarak tekil olsa da birçok varlık ve kavramı kapsayan isimlerdir.

meyveler     orman    sürahi    çanta    meclis     çocuklar     ağaçlar     şemsiye    bilgisayar     sürü     kitaplar   oyunlar

Mete’nin annesi pazardan yukarıda yer alan tekil isim sayısı kadar elma, çoğul isim sayısı kadar portakal ve topluluk ismi sayısı kadar muz alacaktır. Buna göre Mete’nin annesinin alışveriş grafiği aşağıdakilerden hangisidir?

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 8 Çalışma Sayfaları Cevapları

7. Etkinlik

Konuşturma sanatı, insan dışındaki canlı ya da cansız varlıkların konuşturulmasıyla yapılır.

A) Aşağıdaki şiirde konuşturulan varlıkları belirleyerek örnekteki gibi yazınız.

Ben ki toz kanatlı bir kelebeğim
Minicik gövdeme yüklü Kafdağı

Necip Fazıl Kısakürek

Konuşturulan varlık: Kelebek
Konuşturulan varlık: Gemi Ben ellerimi severim
Sabahleyin uyanınca
Büyülü masallar limanında
En erken kalkan gemi benim
Rüzgârımda deniz kızları

Ercüment Uçarı

Ben bir ceviz ağacından oyuldum
Kesildim, biçildim, soyuldum
Şükür ki ocaklara atıp da yakmadılar
Bir beşik oldum

Ahmet Efe

Konuşturulan varlık: Beşik

B) Aşağıdaki görselde yer alan varlıklardan birini konuşturarak bir metin yazınız.

Tahtalardan oyuldum, kutulara koyuldum, pamuklara sarıldım evin en güzel yerlerine konuldum. Kimi koltuk dedi adıma kimi kanepe.

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Cevapları Ünite 1 Sayfa 7-8 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2023 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam