Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Bir Boyacı ile Konuştum Metni Cevapları Sayfa 226-227


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Bir Boyacı ile Konuştum Metni Sayfa 226-227 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 226-227 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 226 Ders Kitabı Cevapları

b) Siz de karşılaştırma, benzetme, örneklendirme içeren cümlelerinizi ilgili boşluğa yazınız.

Bu yemekte diğer yemekten daha tuzlu olmuş. (Karşılaştırma)
Dalgalan sende şafaklar gibi ey nazlı hilal. (Benzetme)
Çocuklar için sağlığa zararlı yiyecekler; kola cips, hamburger ve daha sayamadığım birçok yiyecek var. (Örneklendirme)

5. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki metni okuyunuz. Metinden hareketle soruları yanıtlayınız.

Türkçenin Gül Bahçeleri

Bir gün, sokakta “kandil gülleri!..” diye bağıran bir satıcı sesi duyar ve yollarda güller satılıyor zannedersiniz, aldanırsınız, satılan, gül değil, kandil simitleri, kandil çörekleridir.

İşte bu kandil çörekleri, belki de ince ve gül renkli kâğıtlara sarıldığı için, halk satıcıları, onları kandil çörekleri diye değil de tam bir mecaz veya benzetme ihtiyacıyla, kandil gülleri sesleriyle satarlar. (…)

Bazen bakarsınız, sokakta bir satıcı “körpe badem” diye haykırır. Eğer siz taze badem çıkmış diye aldanır ve badem almak arzusuyla kapıya veya pencereye koşarsanız, göreceğiniz badem değil salatalıktır. Halk satıcısı ona badem demekten hoşlanır.

Satıcılıkta böyle mecazlar asırlarca yaşamış yerli bir reklam zekâsıdır. (…)

Nihad Sâmi BANARLI
(Kısaltılmıştır.)

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 227 Ders Kitabı Cevapları

1. Sizce satıcıların bir ürünü satarken o ürüne daha güzel bir isim bulmasının sebebi nedir?

Cevap:
Bence satıcıların bir ürünü satarken o ürüne daha güzel bir isim bulmasının sebebi insanların dikkatini çekmek, sattıkları ürünü daha güzel hale getirmek, daha çok satış yapabilmektir.

2. “Boyacı” ile “Türkçenin Gül Bahçeleri” adlı metinlerde geçen esnafların müşterileri ile kurduğu iletişim dilini karşılaştırınız.

Cevap:
“Boyacı” metninde esnaf, müşteri ile birebir iletişim kurar, ilgi çekici bir sohbet dili kullanır. “Türkçenin Gül Bahçeleri“ adlı metinde esnaf, müşterisinin ilgisini çekebilecek şekilde ürününü pazarlayan bir dil kullanır.

b) Siz de daha önce seyyar satıcılar ile ilgili yaptığınız gözlemlerden yola çıkarak, satıcı-müşteri arasında geçen bir konuşma metni tasarlayıp ilgili boşluğa yazınız.

Cevap:
Bakırköy’de mısır satan bir seyyar satıcı aynen şu sırayla;
– süt mısır süt mısır süt mısır (orta yaşa hitaben)
– bahçeden bahçeden bahçeden (orta yaş üstüne hitaben)
– ay ne güzel ay ne güzel ay ne güzel (çocuklara hitaben)

c) Hazırladığınız karşılıklı konuşma metnini beden dilinizi de kullanarak canlandırınız.

Cevap:
Konuşma metnini beden dilinizi de kullanarak canlandırabilirsiniz.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Bir Boyacı ile Konuştum Metni Sayfa 226-227 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2022 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - 2023 YKS Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Nasıl Hesaplanacaktır? - 2023 YKS Sınav Sonuçları Nasıl Duyurulacaktır? - 2023 YKS Sınav Sonuçları Nasıl Kullanılacaktır? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam