Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Arılar ve Keklikler Dinleme İzleme Metni Cevapları Sayfa 124-125


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları Arılar ve Keklikler Dinleme İzleme Metni Sayfa 124-125 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 124-125 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 124 Ders Kitabı Cevapları

4. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Yazar, çocukluğunda nelerle dostluk kuruyor?

Cevap:
Yazar, çocukluğunda arı, böcek, çiçek, karınca ve kekliklerle dostluk kuruyor.

2. Yazar, kekliği diğer kuşlardan hangi yönüyle ayrı tutuyor?

Cevap:
Yazar kekliklerin insana alışınca insanı hiç bırakmaması yönüyle ayrı tutuyor.

3. Yazar, kekliği öldüğünde neden bir daha keklik beslemeyeceğini söylüyor olabilir?

Cevap:
Yazar kekliğinin ölümünden çok büyük üzüntü duyduğu ve bir daha o üzüntüyü yaşamamak için.

4. Hava Ana kimdir? Yazar ondan nasıl bahsediyor?

Cevap:
Hava Ana köyde, şifalı otlardan merhem yapan namlı bir ustadır. Yazar ondan merhem yapmadaki ustalığı ve güzel masal anlatması ile bahsediyor.

5. Siz yazarın yerinde olsaydınız yaralı kartalı nasıl tedavi ederdiniz? Geçmişin İmkânlarını göz önünde bulundurarak yanıtlayınız.

Cevap:
Ben yazarın yerinde olsaydım geçmişteki imkanlara bakarsak yine şifalı otlarla tedavi etmeye çalışırdım. Günümüzde olsa idi veterinere götürürdüm.

6. Sizce hayvanları sevmek, onlara gönül vermek niçin önemlidir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

Cevap:
Bence hayvanlar, insanların bazı ihtiyaçları için onlara yardımcı olurlar. Bunu yaparken tek istekleri beslenebilmek ve sevgidir. Hayvanlar doğaları gereği insanlardan daha zayıftırlar ve korunmaya ihtiyaçları vardır. Biz onları sevgimizle koruruz. Onlar da biz sevgi gösterdikçe bize yardım etmeye ve bize dost olmaya devam ederler.

7. Hayvanları ve doğayı seven insanların kişilik özellikleriyle ilgili neler söyleyebilirsiniz? Çevrenizden örnekler vererek açıklayınız.

Cevap:
Hayvanları ve doğayı seven insanlar sevgi dolu, iyiliksevere, merhametli insanlardır.

5. ETKİNLİK

Cümlelerde geçen zincirleme isim tamlamalarını bulunuz ve bulduğunuz tamlamaların altını örnekteki gibi çiziniz.

Cevap:
• Uçarken arıların kanatlarının altı parlıyordu.
Ekin böceğinin rengi beni büyülemişti.
Dayımın hediyesinin sevincini yaşıyordum.
Bahçemizin çalılarının arkasına saklanırdım çoğu zaman.
Çocuğun kekliğinin macerası acı oldu.
Köyün delikanlılarının eğlencesi keklik yakalamaktı.
Kartalın kanadının yarasını iyileştirdik.
Keklik kuşunun kanadı artık iyileşmişti.

6. ETKİNLİK

Hayvanlara yardım amacıyla kurulmuş bir dernekte çalışıyor olsanız onlara hangi alanlarda ve nasıl yardım ederdiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:
Hayvanlara yardım amacıyla kurulmuş bir dernekte çalışıyor olsaydım hayvanlara yardım amaçlı kurulmuş bir dernekte çalışıyor olsaydım, barınak hayvanlarının mama ihtiyacını karşılamak için hizmet ederdim. Sosyal medyayı kullanarak insanların mama ve yiyecek bağışlamalarını sağlar, bu bağışları barınaklara ulaştırırdım.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 125 Ders Kitabı Cevapları

7. ETKİNLİK

“Kelebek” adlı şiiri, hikâye ya da fabl türünde kendi duygu ve düşüncelerinizi de katarak yeniden yazınız. Yazınızı sınıf panosunda paylaşınız.

Kelebek
Yel estikçe uçuşan
Yapraklara benziyor.
Durmadan, yorulmadan
Daldan dala geziyor.

Kanatları ipektir,
Bozulur dokununca.
Sanki canlı çiçektir
Açar bahar olunca.

Üstündeki renkleri
Seyretmeğe doyamam.
Yapamaz böylesini
Benim diyen her ressam.

Ben onu çok severim,
Koşup tutmak isterim.
Fakat kaçar yaramaz,
Uçmadan yaşayamaz.

Hasan Âli YÜCEL

Cevap:

KELEBEKLER

Bir gün hayvanlar toplanmış kendi özelliklerini konuşuyormuş. Aslan anlatmış goril anlatmış ama hayvanların hiç biri birbirinin özelliklerini beğenemiyormuş. Ta ki sıra kelebeğe gelene kadar kelebek başlamış konuşmaya:

-Ben hiç yorulmam yapraktan yaprağa gezerim o kadar güzel ki renklerim tüm insanların dikkatini çekerim. Kanatlarım ipek gibi dokunsan bozulur sanki canlı bir çiçeğimdir açarım bahar olunca. O kadar hızlıyım ki insanlar koşar peşimde ancak yakalayamaz hiç kimse

Hayvanlar kelebeğin özelliklerini çok beğenmişler tam kararı açıklarken bakmışlar kelebek ağlıyor sormuşlar ne oldu sana kelebekte ağlayarak:

-Ben size tüm özelliklerimi anlattım ama herkesin olduğu gibi benimde kusurum var bu tüm güzelliklerim en fazla bir ay sürüyor arkadaşlar…

Diye ağlamış kelebek hayvanlar çok üzülmüş bir karar almışlar arkadaşlarına en güzel gününü yaşatacaklarmış ona parti hazırlamışlar türlü türlü yemekler yapmışlar kelebek çok mutlu olmuş ve son olarak kelebeği ormanın en güzel hayvanı seçmişler.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

1. Millî kültürümüze ait içecekleri araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:
Millî kültürümüze ait içecekler ayran, şerbet, şalgam, boza, Türk kahvesi, çaydır.

2. Çevrenizdeki insanlar tarafından en çok tercih edilen içecek hangisidir? Araştırarak not alınız. Araştırmanızı görsellerle destekleyiniz.

Cevap:
Çevremdeki insanlar tarafından en çok çay ve ayran tercih edilmektedir.

3. Çayın nasıl demlendiğini araştırınız.

Cevap:
Çay en güzel şu şekilde demlenir: Öncelikle çaydanlığın su konulan kısmında su kaynatılır. Demlik kısmına, her çay bardağı için bir çay kaşığı çay konulur. Su kaynadıktan sonra demlikteki çayın üstüne dökülür. Su konulan yere tekrar su konularak çaydanlık ocağa konur. Su kaynayınca ocağın altı kısılır. Çay yaklaşık 15 dakika demlendikten sonra içime hazır olur.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları Arılar ve Keklikler Dinleme İzleme Metni Sayfa 124-125 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - 2022 Ales Ne Zaman | Ales’e Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı - 2023 YKS Yerleştirme nasıl olacaktır? - 2023 YKS Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP nasıl eklenecek? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam