Matematik Soru Bankası

6. Sınıf Türkçe Arılar ve Keklikler Dinleme İzleme Metni Cevapları Sayfa 122-123


Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Cevapları Arılar ve Keklikler Dinleme İzleme Metni Sayfa 122-123 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 122-123 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 122 Ders Kitabı Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Hayvanlar olmasaydı hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu? Arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap:
Hayvanlar insanların en büyük yardımcılarıdır. Hayvanlar olmasaydı insanlar da yaşayamazdı. Hayvanlar olmasaydı yetersiz beslenmeden dolayı sağlığımız bozulurdu. Bilimsel araştırmalar yapmak zorlaşırdı. Doğanın dengesi bozulur birçok doğa felaketi meydana gelirdi. Dünyadaki yaşamın devam edebilmesi için hayvanların da olması gerekir.

2. Sizce doğadaki diğer canlıların bizim sevgimize ihtiyaçları var mı? Neden?

Cevap:
Bence doğadaki canlıların bizim sevgimize ihtiyaçları yoktur. Doğada çok iyi bir düzen vardır. Hayvanlar, bizim sevgimiz olmadan da hayatlarını sürdürebilirler. Fakat evcilleştirilmiş veya sokakta yaşayan hayvanların bizim korumamıza ve sevgimize ihtiyaçları vardır.

3. Hayvan sevgisiyle ilgili şiirinizi arkadaşlarınıza okuyunuz.

Cevap:

Çocuk ve Kuş

Bir kuştu,
Allı allı bir kuş.
Her tüyüne bir çiçek bağladılar
Uçmadı o.

Bir kuştu,
Mavili mavili bir kuş.
Her tüyüne bir boncuk bağladılar
Uçmadı o.

Bir kuştu,
Yeşilli yeşilli bir kuş.
Her tüyüne bir çocuk kordelası bağladılar
Uçtu o.

Fazıl Hüsnü Dağlarca

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 123 Ders Kitabı Cevapları

1. ETKİNLİK

Metinde geçen anlamını bilmediğiniz kelimeleri aşağıya yazınız. Kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz ve sözlük anlamlarını bularak kontrol ediniz.

bostan: Sebze bahçesi
ipilti: parıldayan şeyin çıkardığı ışık, parıltı, ışıltı
canını dişine takmak: her tehlikeyi göze alarak işe girişmek

2. ETKİNLİK

Metni dinlerken aldığınız notlardan yola çıkarak metni özetleyiniz.

Cevap:
Köyde yaşarken sarıca, boncuklu arı gibi arı türlerine ve böceklere ilgim vardı. Böceklerden birinin adını öğrenmek için yakaladım fakat kimse adını bilmiyordu. Bu böceklerin kanatları altındaki kırmızıyı seyretmek hoşuma giderdi. Sonraları karıncalarla, kuşlarla, çiçeklerle, kartallarla ilgilendim. Son olarak kekliklere merak saldım. Yavru keklikleri yakalayıp beslerdim. Öldükleri zaman çok üzülür, bir daha keklik bakmayacağıma dair yeminler eder fakat yine dayanamazdım. Son baktığım kekliğin başı ipe dolanıp ölünce bir daha keklik bakmadım. Sonrasında bir yaralı kartalı yakalayıp eve götürmüştüm. bizim köyde şifalı otlardan merhem yapan Havva Ana ile bir ilaç hazırlayıp yavru kartalı iyileştirdik ve saldık. Salarken Havva Ana, kartalın arkasından civcivleri kapmamasını tembihledi. Havva Ana iyiliğin gücüne inanıyordu. Kartal gördüğü iyiliği diğer kuşlara da anlatacak, böylece kartallar bir daha bizim köydeki civcivleri kapmayacaktı.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Cevapları Arılar ve Keklikler Dinleme İzleme Metni Sayfa 122-123 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

YKS Sınava girerken yanında bulundurulması yasak olan araç, gereç ve eşyalar nelerdir? - YKS Adaylar sınava girerken neleri yanında bulundurmak zorundadır? - 2023 ALES Adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler - 2022 ÖSYM’ye Dilekçe Nasıl Gönderilir? - 2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam