6. Sınıf Sıvı Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı

Madde taneciklerin bir araya gelmesiyle oluşur. Tanecikler katı, sıvı ve gaz halinde bulunabilirler. Bu yazımızda sıvı maddelerin taneciklerinden bahsedeceğiz.

Sıvı Maddelerin Tanecikleri

Sıvı hâldeki maddeler de tıpkı katılar gibi tanecikli ve boşluklu yapıdadır. Sıvı hâldeki maddeler;

-Tanecikleri arasındaki boşluklar katılara göre biraz daha fazladır
-Sıvı tanecikleri birbiriyle temas hâlindedir.
-Sıvılar yüksek basınçta çok az sıkıştırılabildiği için, sıkıştırılamaz olarak kabul edilmektedir.
-Sıvı tanecikleri, titreşim hareketi yanında, dönme ve birbirleri üzerinden kayarak öteleme hareketi de yaparlar.
-Sıvıların taneciklerinin yaptığı öteleme ve dönme gibi yer değiştirme hareketleri sıvı maddelere akıcılık özelliği kazandırır.
-Taneciklerinin yaptığı yer değiştirme hareketlerinden dolayı sıvıların belirli bir şekilleri yoktur; fakat belirli hacimleri vardır.
-Sıvıların hacmi, içinde bulunduğu kabın doldurduğu kısmının hacmine eşittir.
-Benzer şekilde sıvı içine konulduğu kabın doldurduğu kısmının şeklini alır. Bu nedenle herhangi bir kapta bulunan bir sıvı başka bir kaba aktarıldığında sıvının şekli de değişir.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
YKS’ye 2,5 milyonun üzerinde aday başvurdu - 2021 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - 2021 YKS Sınava Giriş Belgeleri Açıklandı - 6. Sınıf Yoğunluk Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sıvı Hâlden Gaz Hâle Geçme Konu Anlatımı - 6. Sınıf Katı Hâlden Sıvı Hâle Geçme Konu Anlatımı - 6. Sınıf Maddelerin Hâl Değişimleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gaz Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı - 2021 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 6. Sınıf Sıvı Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı - 2021 LGS Merak Edilen Sorular ? - Yazılım Mühendisliği 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yeni Medya 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yazılım Geliştirme 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yapay Zeka Mühendisliği 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları -