6. Sınıf Sıvı Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı

6. Sınıf Sıvı Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı

Madde taneciklerin bir araya gelmesiyle oluşur. Tanecikler katı, sıvı ve gaz halinde bulunabilirler. Bu yazımızda sıvı maddelerin taneciklerinden bahsedeceğiz.

Sıvı Maddelerin Tanecikleri

Sıvı hâldeki maddeler de tıpkı katılar gibi tanecikli ve boşluklu yapıdadır. Sıvı hâldeki maddeler;

-Tanecikleri arasındaki boşluklar katılara göre biraz daha fazladır
-Sıvı tanecikleri birbiriyle temas hâlindedir.
-Sıvılar yüksek basınçta çok az sıkıştırılabildiği için, sıkıştırılamaz olarak kabul edilmektedir.
-Sıvı tanecikleri, titreşim hareketi yanında, dönme ve birbirleri üzerinden kayarak öteleme hareketi de yaparlar.
-Sıvıların taneciklerinin yaptığı öteleme ve dönme gibi yer değiştirme hareketleri sıvı maddelere akıcılık özelliği kazandırır.
-Taneciklerinin yaptığı yer değiştirme hareketlerinden dolayı sıvıların belirli bir şekilleri yoktur; fakat belirli hacimleri vardır.
-Sıvıların hacmi, içinde bulunduğu kabın doldurduğu kısmının hacmine eşittir.
-Benzer şekilde sıvı içine konulduğu kabın doldurduğu kısmının şeklini alır. Bu nedenle herhangi bir kapta bulunan bir sıvı başka bir kaba aktarıldığında sıvının şekli de değişir.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2021 Milli Savunma Üniversitesi(MSÜ) Sınavı Başvuruları Alınacak - 2022 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - 2022 PYBS,DPY,İOKBS Bursları Ne Zaman Yatırılacak Ödenecek ? - KPSS Puan Türleri ve Meslekleri 2022 - PYBS-DPY-İOKBS Burs Miktarı Kaç Lira Ne Kadar 2022 - Kırşehir Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Zonguldak Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Yozgat Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Yalova Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Van Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Uşak Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Tunceli Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Trabzon Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Tokat Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) - Tekirdağ Liseleri Yüzdelik Dilimleri 2022 (Son 2 Yıl) -
reklam